2021 Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün sahibi Selim İleri, mükafatını aldı

AirdropAvcisi

New member
Başkanlığını Sibel Irzık’ın üstlendiği, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş, Metin Celal, Nilüfer Kuyaş, Murat Yalçın ve Faruk Duman’dan oluşan seçici heyet, Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün on dördüncüsünün Selim İleri’ye verilmesini kararlaştırdı.

Dada Salon’da gerçekleştirilen ödül merasiminde Handan Börüteçene’nin tasarladığı ödül heykelciğini alan 72 yaşındaki müellif, “Onur verdiniz. Çok teşekkür ederim.” dedi.

“ŞİMDİ BURADA OLSAN”

İleri, Erdal Öz’ü özlediğini lisana getiren ve anılarını kaleme aldığı kısa bir mektubu da iştirakçilerle paylaşarak, “Şimdi burada olsan, seninle çağdaş edebiyatımızı konuşsak, uzun yıllar girmese ortaya, ‘Odalarda’nın hayli hayran olduğum muharriri, benim ‘Kırık Deniz Kabukları’nı yayınlayan dostum hasretle seni anıyorum. Seni, edebiyatımıza katkını, Can Yayınları’nı, beni onurlandıran seçici heyeti esenliyorum. Beni keyifli kıldınız.” sözlerini kullandı.

ÖDÜL MÜNASEBETİ

Bu yılki seçici konsey lideri Sibel Irzık da ödül öne sürülen nedenine dair şunları kaydetti:

“Selim İleri hikayeleri, romanları, deneme ve senaryoları, edebiyatımızın geçmişine, bugününe ve tüm alanlarına sunduğu daima ve nitelikli katkı ve edebiyat dünyasında oynadığı öncü ve yenilikçi rol niçiniyle mükafata kıymet görülmüştür. Selim İleri’nin edebiyatımızın geçmişiyle bugünü içinde özel bir köprü fonksiyonu gördüğü söylenebilir. Kendi metinlerinin tüm gözeneklerini, kendindilk evvelkilerin mirasına, onların metinleri ve lisanlarına sonuna kadar açık tutarak onları kendi düş gücünün, kendi lisan süzgecinden geçirip bir daha yaratarak. Bu köprü olma özelliği yalnızca muharrirler, metinler, edebiyatın geçmişiyle bugünü içinde değil, farklı nesillerden okurları, farklı okur bölümlerini, tahminen de edebiyatla okurları yaratıcı biçimlerde buluşturma olarak da gösteriyor kendini. Sanıyorum okur kitlesinin büyüklüğü ve çeşitliliği de açısından da pek fazla muharrire nasip olmayan hak edilmiş bir zenginliğe sahip Selim İleri.”

ÜNLÜ İSİMLER KATILDI

İleri’nin yakın arkadaşı Türkan Şoray’ın yanı sıra kültür ve sanat dünyasından birfazlaca ismin konuk olduğu merasimde, Erdal Öz’ün oğlu Can Öz de babasının yapıtından alıntılarla bir konuşma yaptı.

Merasimde ayrıyeten Kovid-19 salgını sebebiyle geçen yıl merasimi iptal edilen 2020 Erdal Öz Edebiyat Mükafatı, Jale Parla’ya takdim edildi.

KAZANAN MÜELLİFLER

2008 yılından bugüne kadar verilen ödül heykelciliği ile 15 bin Türk lirası mükafatı bugüne kadar Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, Küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan, Adalet Ağaoğlu ve Latife Tekin’e verildi.