62 yaşındaki hastanın mesanesinden 139 adet taş çıktı: Seçkin görülen bir durum

JoKeR

Active member
Adana’da ikamet eden 62 yaşındaki emekli Mehmet Okur, şikayetlerinin artması, kullandığı ilaçlardan da yarar goremeyince tavsiye üzerine özel bir hastanede Üroloji Uzmanı olarak nazaranv yapan Dr. Cem Şah’a gitti. Okur’un şikayetlerini dinleyen Dr. Cem Şah, hastasından kan ve idrar tetkikleri ile USG görüntülemesi yaptırmasını istedi.

Seçkin görülen bir durum

Yapılan USG görüntülemesinde hastada taş ve yeterli huylu prostat büyümesi olduğunu tespit eden Dr. Cem Şah, ameliyat sonucu aldı.

Bunun üzerine spinal (belden kısmi uyuşturma) prosedürü ile ameliyat masasına yatan hastasının tedavi sürecini anlatan Üroloji Uzmanı Dr. Cem Şah, “Önce hastamızın mesanesinde bulunan ve bir yıldır çeşitli meselelere yol açan taşları endoskopik (kapalı) teknikle temizledik, akabinde da Green Light lazer formülü ile büyüyen prostatına müdahale ederek tedavisini her iki operasyonda da kesi yapmadan muvaffakiyetle gerçekleştirmiş olduk. Burada bizi şaşırtan olay ise hastamızdan tam 139 adet taş çıkması oldu. Yapılan tetkiklerde epeyce sayıda taş olduğunu görmüştük lakin bu kadarını doğrusu ben de beklemiyordum. Kelam konusu olay benim de meslek ömrümde epey az gördüğüm bir durum. Bu niçinle hastamız 3 saate yakın ameliyat masasında kalırken, ameliyattan bir gün daha sonra hastanemizden şifa ile taburcu ettik” dedi.

Hatıra olarak saklayacak

Ameliyat daha sonrası yaşadığı sorunları son bulan Mehmet Okur ise, “Uzun vakittir süren sıkıntılarımın bitmesine sevinirken bu kadar fazlaca taş çıkması ise beni hayrete düşürdü. Hemşire arkadaşlarım ameliyattan daha sonra saymışlar; tam 139 adet olduğunu söylemiş olduler. Hepsini hatıra olarak saklamayı düşünüyorum” biçiminde konuştu.