79 yaşındaki kitap kurdu Hacı Ahmet Gönen, öğrencilere örnek oluyor

AirdropAvcisi

New member
Okuma ve yazmayı, 21 yaşında askerden geldikten daha sonra katıldığı kurslar yardımıyla öğrenen Gönen, uzun yıllar kilimcilik yaptıktan daha sonra emekli oldu ve kitap okumaya başladı.

Okumasını geliştirmek için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Halk Kütüphanesine üye olan Gönen, burada kitap okuma alışkanlığı edindi ve son 3 yılda 500’e yakın kitap okudu.

Kitaplara ve okumaya verdiği ehemmiyetten ötürü etrafındakitap kurdu” olarak tanınan Gönen, kentte yetişkinler kategorisinde en çok kitap okuyan üyeler içinde yer alıyor ve okuma azmiyle etrafındakilere örnek oluyor.

“CAHİL ATTIĞI ADIMI BİLMEZ”

İlkokulu zar sıkıntı bitirdiğini, askerden geldikten daha sonra da okuma yazmayı öğrendiğini anlatan Gönen, “Okumadığım için pişmanım. Okusam, ben neler olurdum. Benim başım çalışıyor. Ancak okumamış ve kör kalmışız. Okuyandan hiç bir vakit ziyan gelmez. Ne gelirse cahillikten gelir. Zira bilgisiz, attığı adımını da bilmez.” dedi.

KÜTÜPHANENİN MÜDAVİMİ

Emekli olduktan daha sonra boş vakitlerini pahalandırmak için kütüphaneye gittiğini ve burada okuma alışkanlığı kazandığını lisana getiren Gönen, burada ders çalışan ve kitap okuyan gençleri gördüğünde epeyce sevindiğini söylemiş oldu.

300-400 SAYFALIK ROMANLARI OKUYOR

Okuduğu kitapların hüzünlü kısımlarında ağladığını tabir eden Gönen, “Kitap okurken kendimi kaptırıyorum. Benim evladım bile kimi vakit ‘baba üzerine fazlaca düşüyorsun’ diyor. kimi vakit okumaktan gözlerim ağrıyor. Oğluma, ‘Oğlum göze bir şey olmaz, Allah yardım eder.’ diyorum. O denli savuşup gidiyoruz. Ekseri olarak büyük romanlar okurum. En aşağısı 300- 400 sayfa. Zira ötekiler çabuk bitiyor.” diye konuştu.

EN ÇOK KİTAP OKUYAN ÜYELERDEN

Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürü Ayşe Sofioğlu da Gönen’in tam bir kitap kurdu olduğunu, okuma azmiyle gençlere örnek olduğunu söylemiş oldu.

Gönen’in vakit zaman öğrencilerle kütüphanede bir ortaya gelerek sohbet ettiğini anlatan Sofioğlu, şunları kaydetti:

“YENİ KUŞAKLARA ÖRNEK OLDU”

“Hacı Ahmet amcamız, uzun müddettir Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bağlı kütüphanelerimizden yararlanmakta. Her yıl yaşına nazaran en epey kitap alan ve en ağır kitap okuyan üyelerimiz içinde yer almakta. Hacı amca aslında bize apayrı kapılar araladı. Gençlerimizle vakit zaman kütüphanede bir ortaya gelir ve sohbet eder. Onlarla, okuma yazmayı geç öğrendiğinden ve okumanın aslında epeyce pahalı bir şey olduğundan bahseder. Malum, yeni jenerasyon genel manada az okumakta. Yaşlı amca ve teyzelerimizin buradaki uğraşı, yeni jenerasyonlar için de örnek olmalıdır, diye düşünüyorum.”