Afrika’ya müzik okulu açıyoruz

JoKeR

Active member
İnsan İzi Milletlerarası İnsani Yardım Derneği genç bir oluşum. Başında Umut Sarıkaya’nın olduğu bu dernek alışageldiğimiz yardım faaliyetlerini farklı alanlara da taşımaya çalışıyor. Şu an Afrika Müzik Okulu ve Afrika Sinema şenliği üzere bölgenin kültürüne katkı sağlayacak çalışmalar var. “Mars’a turizmi konuştuğumuz bir çağda hedefimiz yalnızca besin kolisi dağıtmak olamaz” diyen Sarıkaya, “Afrika beşerinin hem temel gereksinimler manasında tıpkı vakitte kültürel manada kendi kendine kalkınmasını istiyoruz” diyor.

Afrika’ya niye ve nasıl gitmeye başladınız?

İnsani yardım faaliyetlerine Suriye savaşının ve mültecilerin Türkiye’ye gelmeye başladığı devirde başladım aslında. Akabinde Lübnan’da bulunan Şatila mülteci kampına gittim oradaki atmosfer ve yaşanan acılardan hayli etkilenmiştim, Orta Doğu’nun özeti üzereydi. Memleketler arası manada 2. seyahatimi Somali’ye gerçekleştirdim. Dünyamın değiştiği noktadır diyebilirim. Bize gösterilen ve sunulan dünyaya ilişkin hiç bir şey yok orda, deri renginizden alışkanlıklarınıza kadar biroldukça farklılık beni kendime ve dünyaya dair niyetlerimi sorgulamaya ve yeni bir arayışa sürükledi. Afrika’daki manevî lezzeti aldığım için yıllardır aralıksız gidip geliyorum.

Pekala dernek faaliyetlerine ne vakit başladı?

Çeşitli derneklerde bugüne kadar gönüllülük yaptım, kimi derneklere ise danışmanlık hizmeti sağladım sonrasındasında dünyanın ve insanın süratle değiştiği bir çağda yeni şeyler söylememiz gerektiğinin farkına vardım, vücutları doyurduğumuz kadar şu çağda en büyük gereksinimlerden bir tanesi aslında ruhlarımızı doyurmak. Yeni şeyler söylemek ve farklı projeler ile insani yardım çalışmalarımızı birleştirmek için İnsan İzi Milletlerarası İnsani Yardım Derneğimizi mart ayının sonlarında kurmuş olduk.

Afrika’da bulunmanın, orada yardım faaliyetleri düzenlemenin kıymeti nedir sizce?

Türkiye birebir zamandavlet olarak tıpkı vakitte millet olarak gönlü epey geniş, yardımsever bir millet. yıllardır Afrika’ya yardımlar yapıyoruz. Afrika sahiden imkânların fazlaca kısıtlı olduğu bir kıta, sömürü ve iç savaş kalıcı izler bırakmaya devam ediyor. Ben orada olmayı hem insani olarak epeyce değerli buluyorum, tıpkı vakitte kendi dünyamızdaki seyahatte güzelliğin peşinde koşma, kıyamet günü yaratıcıya manalı ve onurlu bir kıssa anlatmak için eşsiz bir fırsat olarak görüyorum.

YENİ PROJELER VAR

Genç bir dernek olmanızın yanında fazlaca sayıda kampanya düzenlediniz. Bunların dikkat alımlı istikametleri ise kültür ve sanata da hizmet ediyor olması. Bu bağlamda Afrika Müzik Okulu projenizi konuşmak isterim. Nedir bu proje?

Afrika iç savaş, sömürü ve açlık üzere zorlukların içerisinden çıkarak kendi kalkınmalarını sağlamaları sırf maddi bağımsızlık ve imkânla olmayacak bu çağda. Halkların kalkınmalarında ve bedel üretimlerinde kültür sanatın derin izler sunan katkıları epey büyük olacaktır. Bu sebeple Türkiye’den ve Afrika’dan müzik eğitmenlerinin katkılarıyla kurulacak ‘Afrika Müzik Okulu’ ile yetenekli çocukların ve gençlerin müzik eğitimlerine katkı sunmak istiyoruz. Afrika beşerinin hem temel gereksinimler manasında birebir vakitte kültürel manada kendi kendine kalkınmasını istiyoruz. Afrika müziği fazlaca bilinmeyen fakat dünya üzerinde de kıymetli yeri olan bir müzik çeşidi. Bu müziğin sesinin daha gür çıkabilmesi Afrika beşerinin kendini daha uygun tabir etmesine vesile olacaktır. Türk müziği ile Afrika müziğini de bu projeyle sentezleme maksadımız de var. Afrika Müzik Okulu’nun Çok hoş bir çalışma olacağından eminiz, Afrika’nın sesini yükseltmek için kıymetli bir fırsat olarak görüyoruz.

Bu bağlamda nasıl çalışmalar yapılıyor?

Biz aslında yalnızca Afrika’da değil 4 kıtada çalışmalarımızı yapmak istiyoruz hatta farklı bir şey söyleyeyim sizlere en kıymetli birtakım çalışmalarımızı Avrupa’da yapmak istiyoruz. Her kıtanın sosyolojik, siyasi yahut başka sorunlarını fizibilite ederek o coğrafyaya özel projeler çıkartıyoruz. Afrika’nın genelinde; sürdürülebilir tarım, kalkınma projeleri, eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına kıymet vermek istiyoruz. Tüm bunların yanında dünyanın her coğrafyasında yetim, fakir yahut bizlerin tebessümünü bekleyen beşerler var. Avrupa’da da insani diploması, kimsesizler ve yaşlılar üzere o bölgenin meselelerine el atacağız projeler üretiyoruz, Bosna hudutlarında mülteciler için fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Yani kısaca Mars’a turizmi konuştuğumuz bir çağda emelimiz yalnızca besin kolisi dağıtmak olamaz; yenilikçi, çağdaş, sürdürülebilir ve kalkınma planlarına uygun projeler ortaya koymak istiyoruz.

ŞENLİK BİR İMKÂN

Afrika çok farklı medeniyetlere konut sahipliği yapmış bir bölge. Bu niçinle oraya yönelik kültürel faaliyetler ayrıyeten değer taşıyor. Sizin hazırladığınız Afrika Sinema Şenliğini bu bağlamda nasıl kıymetlendirmeli?

Afrika Sinema Şenliği ise bizi heyecanlandıran fazlaca ehemmiyet verdiğimiz bir proje, Afrika’da Türk dizileri izleniyor ve bizim oyuncularımız orada tanınıyor. Sinema kesimi ve milletlerarası sinema şenlikleri tüm dünyada kültürlerin kendini özgürce anlatabildiği alanlardır biliyorsunuz. Afrika kıtası ise kendi külçeşidini tüm yalınlığıyla anlatamamış ve özünü sinema bölümünde beyaz perdeye yeteri kadar aktaramamış bir coğrafya maalesef. Şenliği Afrika için büyük bir imkân, oradaki gençler için ise okul olarak görüyoruz. Afrika insanı Amerika ve Avrupa üzere sinema dalının gelişmiş olduğu coğrafyalara direkt ve dolaylı olarak beyin göçü veriyor. Milletlerarası olarak yapacağımız bu şenlikle göç eden Afrika kökenli sinemacıların kendi coğrafyalarını beslemelerini ve Afrika’nın kendi üretimlerini tanıtmalarını hedefliyoruz. Şenliğin hem de kurulacak atölyelerle sinemaya ilgi duyan gençlerin kendi coğrafyalarında kalıp sinema bölümünde değerli işler yapmasına da vesile olacağına inanıyoruz.

Pekala birinci şenlik ne vakit olacak? Bir planlama var mı?

2022 sonları yahut 2023 üzere bölgeyi belirleyip, İnsan İzi Milletlerarası İnsani Yardım Derneği olarak üniversiteler ve o bölgede faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşları ile birlikte şenliğimizi milletlerarası olarak yapmayı hedefliyoruz.

ÇOCUK ŞENLİKLERİ

Kara kıtada düzenlediğiniz etkinliklerden biri de çocuk şenlikleri. Bu şenlikler nasıl geçiyor, neler yaşanıyor?

Afrika Çocuk Şenliklerini hayal ederken yalnızca çocukları düşünen ve onlara özel bir proje hayata geçirmek istemiştim. Birincisini Tanzanya’da 500 yetim çocuğumuzun iştiraki ile bir lunaparkta ikincisini ise Burkina Faso’da 300 yetim ve gereksinim sahibi çocuğumuzun iştiraki ile gerçekleştirdik. Afrika’da birinci kez çocuklara yönelik kapsamlı bir proje olarak gerçekleştirdiğimiz şenliklerde çocukların dünyasına temas etmenin fazlaca değerli olduğuna inanıyoruz.

Afrika Çocuk Şenlikleri ile çocuklar, palyaço oyunları ve müziklerle eğleniyor, patlamış mısır, elma şekeri ve pamuk şeker üzere sevecekleri yiyeceklerle tanışıyorlar. Çocukluğunu ve yaşını tam manasıyla yaşayamayan kardeşlerimizi en az birkaç günlüğüne çocuk halleriyle baş başa bırakıp eğlendiriyoruz. Şenliklerin sonunda ise çocuklara; kırtasiye, kıyafet ve eğitim takviyesi sunuyoruz.

Türkiye bir müddetdir Afrika ile ilgili kıymetli projeler yapıyor. Yardım derneklerinin yanında devlet de bi ekip toplumsal ve kültürel faaliyetler yürütüyor. Bizim niye Afrika’da olmamız gerekiyor?

Afrika bugün yeraltı ve yer üstü kaynaklarıyla dünyanın en güçlü kıtalarından bir tanesi ama bugün dünyanın en yoksulda kıtası bununla birlikte, burada bir tezatlık yatıyor. Birçok Avrupa devleti bu ülkelerin zenginliklerini sömürmeye devam ediyorlar. Biz bu nizama karşı çıkıyoruz. Biz bu tertibi bozacağız diyoruz. Avrupa devletler Afrika’yı ve insanlarını kendi statülerini korumak için yalnızca bir ham unsur üretici olarak kalmalarını ve onlara hizmet etmelerini istiyorlar. Türkiye olarak bizlerde yaptığımız ve hedeflediğimiz çalışmalar ile bu ayrımcılığa ve bu sömürüyü sonlandırmayı bu yolda uğraş etmeyi bir insanlık onuru görüyoruz.

TÜRKİYE ALMAK İÇİN DEĞİL VERMEK İÇİN ORADA

Afrikalılar Türkiye’ye nasıl bakıyor?

Afrikalılar siyahi olduğu için beyaz adama muzungu derler, bir kabileye, bir köye konuk olduğunuzda yahut yolunuz düştüğünüzde aslında köy halkı biraz huzursuz olur. Zira bu vakte kadar gelen her beyaz (muzungu) onları sömürmek, yeraltı ve yerüstü kaynaklarına el koymak hatta misyonerlik çalışmaları için gelmişler. Ama biz yalnızca vermek için gitmişiz, kimi bazı bir su kuyusu, birtakım kimi bir besin kolisi, birtakım kimi çocuklar için bir şenlik için gitmişiz ve selam vermişiz gönüllere dokunmuşuz. O yüzden meskenleri de gönülleri de bizlere sonsuza kadar açık.