Ağustos ayında 496 şiddet mağduru yardım istedi; mağdurların yüzde 94’ü bayan

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu (TKDF) Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’nı, ağustos ayında 496 şiddet mağduru aradı. Müracaatların 263’ü şiddetle, 107’si konut içi şiddetle ilgili yapıldı. Sınırı arayan 117 bayana türel bilgilendirme yapılırken 76 şiddet mağduru karakola yönlendirildi.

TKDF tarafınca yönetilen Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na (0212 656 96 96 ve 0549 656 96 96) Ağustos 2021’de toplam 496 davet geldi. TKDF’nin paylaştığı bilgilere göre; bu davetler kararı 171 olay evrakı açıldı. Gelen aramaların 263’ünün şiddet, 107’sinin mesken içi şiddetle ilgili olduğu bildirildi. Çizgisi arayan 117 bayana türel bilgilendirme yapılırken 76 mağdur karakola yönlendirildi. 24 arama sığınma talebi için, 6 tanesi acil müdahale gerektiren şiddet hadiseleri hakkında, 3 arama da komşular tarafınca şiddet ihbarı formunda yapıldı.

en çok ihbar İstanbul’dan yapıldı

Hatta gelen davetlerin 68’i İstanbul’dan yapılırken İzmir’den 16, Ankara’dan 12, Aydın’dan 10, Antalya’dan 8 ihbar yapıldı. Bu vilayetler haricinde 32 vilayetten daha davet geldi.

Çizginin hizmete girdiği 15 Ekim 2007’den beri aile içi şiddet sınırına gelen toplam davet sayısı, 1 Eylül itibariyle 80 bin 153 oldu. Ağustos ayı içerisinde Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na gelen ihbarlarda belirtilen konut içi şiddet mağdurlarının yaşları, 9 ila 80 içinde değişiyor.

Mağdurların yüzde 94,3’ü bayan

Gelen davetlere göre; ağustos ayında konut içi şiddet mağdurlarının büyük çoğunluğu (yüzde 94,3) bayanlar oluşturdu. Bayanlar haricinde mesken içi şiddet mağduru olarak en çok belirtilenler, çocuklar oldu. Mesken içi şiddet mağduru olarak belirtilen adamların oranı ise yüzde 0,7 oldu. İhbar edilen şiddet olaylarının kıymetli çoğunluğunu, yüzde 40,45 ile fizikî ve yüzde 34,83 ile ruhsal şiddet hadiseleri oluşturdu. Bunun haricinde gelen davetlerin yüzde 12,36’sı toplumsal şiddet, yüzde 6,74’ü cinsel şiddet ve yüzde 5,62’si de ekonomik şiddet ihbarlarını içerdi. TKDF, birçok olayda birfazlaca şiddet çeşidinin birlikte yer alabildiğini bildirdi.

Bayanlar en hayli, en yakınlarındaki erkekler tarafınca şiddete uğruyor

Datalar, bayanların en epey en yakınlarındaki erkekler tarafınca şiddete uğradığını gösterdi. Eşler, ‘şiddet uygulayan’ olarak belirtilenler içerisinde yüzde 65,3 oranla en geniş kümesi oluşturdu. Bunu, yüzde 14,1 ile öbür aile üyeleri takip etti. Baba, ağabey, anne ve erkek çocuklar, ‘şiddet uygulayan’ olarak ihbarlarda açıklandı.

Gelen davetlerin yüzde 5,8’i, bayanların sonlandırmış oldukları duygusal bağlarındaki (eski eş, eski nişanlı ve eski erkek arkadaş) partnerlerinden şiddet gördüklerini gösterdi. Öbür akrabalar ve hatta komşular, acil yardım sınırına gelen şiddet ihbarlarında saldırganlar içinde açıklandı.(ANKA)