Ahmet Davutoğlu: AKP tabanında ve orta kademe yöneticilerinden büyük kopuş bekliyorum

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, AKP için ‘kötü örülmüş bir duvar’ nitelemesi yaparak, “Her bir taş, ‘Ben çekilirsem yıkımın sorumlusu ben olacağım’ diye duruyor. Bir tek taş sökülürse çöküş görülecek. AK Parti’de hâlâ vicdanlarına güvendiğim beşerler var. Sorumlu olur muyuz tasası var. Büyük kopuşu AK Parti tabanından ve orta kademe yöneticilerden bekliyorum. Eski ilçe liderleri, vilayet liderleri. Orada artık sarsıntı hissediliyor. Statüye sahip olanlar ise hâlâ o cesaretli sonucu alamıyorlar” fikrini lisana getirdi. Davutoğlu, baskın seçim beklediğini söylemiş oldu.

“Anketlerde manipülasyon yapılıyor”

Davutoğlu, Medyascope’tan Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Partisinin önemli baskılarla karşı karşıya olduğunu belirten Davutoğlu, anketlerde manipülasyon yapıldığını öne sürdü. Davutoğlu, “Saygın kabul edilen anket şirketlerinde bile bütün önderlerin isimleri isimleri var, bizim ismimiz hariç. ‘Ülkeyi kim yönetsin istiyorsunuz?’ sorusu soruluyor. Hepsi var alfabetik sırayla, bir tek ben yokum. Herkesi yazacaksınız, yalnızca Ahmet Davutoğlu olmayacak. Bütün partileri yazacaksınız, yalnızca Gelecek Partisi olmayacak. Bunun izah edilir tarafı yok” diye konuştu.

“Nassı çiğneyen Erdoğan’ın kendisidir, kendi beceriksizliklerini örtmek istiyorlar”

Davutoğlu şunları kaydetti:

“Bu sistem büsbütün bankaları tahkim eden ve zayıfa karşı onları güçlendiren bir sistem. Dünyanın en yüksek faizini Türkiye ödüyor. Nas’ı çiğneyen Sayın Erdoğan’ın kendisidir. Na’sın temel kararını, amacını ihmal edip, görünen kararıyla kendi yanılgılarını, cahilliklerini, beceriksizliklerini örtmeyi isteyen bir istismar var burada”

“Dolarla kutsanmış vaftiz edilmiş faiz”

“Son gelinen nokta son iki üç aydır bize şırınga edilen Çin modeli denen şeyin bir safsatadan ibaret olduğunu ve kendilerinin de bunu terk ettiğini gösteriyor. Ben buna ikinci bir isim buldum. Dolarla kutsanmış, vaftiz edilmiş faiz. ‘Hazine garantili faiz vereceğim size’ diyor. Yalnızca 350 bin kişi istifa edecek. aslına bakarsanız elinde parası olanların parasına para katıyorsunuz. Bir emekçinin, esnafın küçük gelirleriyle elde ettiğiniz vergileri topluyorsunuz ve 350 bin bireye aktarıyorsunuz. Bunun ismi faizciliğin daniskasıdır ve nassa alışılmamıştır.”

“Geçiş devri epey sert olacak”

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş tartışmalarıyla ilgili de konuşan Davutoğlu şunları söylemiş oldu:

“Öylesine sert bir geçiş devri olacak ki onu yönetecek dirayet, bilgi ve donanıma sahip bir cumhurbaşkanının tespit edilmesi ve bir grupla bunun yürütülmesi lazım”

“Türkiye’yi suhuletle seçime götürmek istemeyen bir kesim var”

“Türkiye’yi suhuletle seçime götürmek istemeyen bir kesim var. Bir: Seçime suhuletle gitmeliyiz. İki: Seçimden daha sonra içtenlikle parlamenter sisteme geçmek istiyorsak ki istiyoruz, geçiş sürecini suhuletle yürütmek. Cumhurbaşkanlığına kim gelirse gelsin Türkiye’yi yeni sisteme taşımak. Üçüncü basamak: Türkiye’yi ortasında bulunduğu girdaptan çıkarmak.”

“Baskın seçim bekliyorum”

“Baskın seçim bekliyorum. Birfazlaca şey baskın seçim işaretlerini taşıyor. Dün bir daha Sayın Erdoğan ‘Nokta koyuyorum’ dedi. Bu bana 2018 seçimlerini hatırlattı. Bir iki hafta daha sonra Sayın Bahçeli ‘Seçime gidiyoruz’ dedi.

“Abdullah Gül ile cumhurbaşkanlığını konuşmadık”

Ruşen Çakır’ın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı toplantıda cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunun gündeme gelip gelmediğiyle ilgili sorusuna Ahmet Davutoğlu “Abdullah Gül ile cumhurbaşkanlığını konuşmadık. Rastgele bir isim üzerinden cumhurbaşkanlığı tartışması yapılmasını hakikat bulmam. Sayın Gül ile dostluğumuz var. bir müddetdir görüşme imkânı olmamıştı. Üç saate yakın bir toplantıda hem Türkiye’nin genel gidişatıyla ilgili kanaatlerimizi paylaştık, ekonomik durumu konuştuk” yanıtını verdi.

“Nureddin Nebati ekonomiyi yönetecek ehliyete sahip değil”

Nureddin Nebati‘nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanmasını pahalandıran Ahmet Davutoğlu, şunları lisana getirdi:

“Herhangi bir şahsa saygısızlık yapmak aklımın ucundan geçmez. Nureddin Bey’in de yapacağı hayli şey olabilir, o farklı bir konu lakin Türk iktisadını yönetecek ve iktisadın ona teslim edileceği ehliyet ve liyakat ögelerinin hiç birine sahip değildir. Kurumların bir manası kalmadı. ötürüsıyla şu anda Sayın Nebati’nin varlığıyla yokluğu içinde bir fark yok zira nihayetinde cumhurbaşkanı karar verecek.”

“Milli Eğitim Bakanı istifa etti. Kim geldi, yardımcısı. Maliye Bakanı istifa etti. Kim geldi, yardımcısı. Artık cumhurbaşkanı her bir bakanın altına direkt kendisinin atadığı mayınları yerleştiriyor. Aslında bu bakana güvensizliktir”

Bakan yardımcılarının bakanları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şikayet ettiğini söyleyen Davutoğlu, bunu “kayyumluk gibisi bir durum” olarak nitelendirdi.

“Lütfi Elvan, Nureddin Nebati Berat Albayrak’tan talimat aldığı için ayrıldı”

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan‘ın bakılırsavden ayrılma sürecini hatırlatan Ahmet Davutoğlu şunları söylemiş oldu:

“Lütfi Bey’in ayrılmasındaki faktör Nureddin Nebati, Berat Albayrak’tan talimat alıyordu yahut onunla irtibatlıydı. Yani bir bakan var, bir de görünmeyen otorite var.”

“28 Şubatçılar AKP’yi savunuyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın etrafındaki kadroyu da eleştiren Davutoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Beştepe’deki cumhurbaşkanının etrafına çöreklenmiş çekirdek takımın geçmişte verdiği oylar tespit edilse AK Parti’nin oy oranı yüzde 10 ila 20 çıkar. Eski TKP’liler, eski Mao’cular, Soros’tan direkt fonlanmış olanlar, Pelikan’la irtibatlı olanlar, geçmişte FETÖ’yü açıktan övenler, FETÖ’nün yapılarında nazaranv almış olanlar dahil olmak üzere. 28 Şubatçılar AK Parti’yi savunuyor. 28 Şubat’ta muhbirlik yapan adam AK Parti’yi savunuyor.”

“Bütün o demokratikleşmenin yaşandığı 2004-2006 periyodu Erdoğan devriyse, bu devir Erdoğan devri değil. Bu otoriter periyot kapanacak.”