Ahmet Hakan: Sanki Ali Erbaş kendisiyle ilgili tartışmalardan şikayetçi değil hatta kapalı bir haz mı duymakta?

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, T24’ten Eray Görgülü‘nün Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “günaydın” sözünü “cahiliye devri adeti” olarak nitelendirmesiyle ilgili olarak, “Biz burada Diyanet İşleri Başkanlığı tartışmaların odağında yer almasın falan diye çırpınıp dururken… Diyanet İşleri Başkanı’nın uğraştığı, sıkıntı ettiği, gündemine aldığı şeye bak!” dedi. Hakan, “Sanki diyorum, Ali Erbaş… Kendisiyle ilgili yürütülen tüm tartışmalardan aslında şikâyetçi değil, hatta ve hatta zımnî bir haz mı duymakta?” diye sordu.

Hakan, yazısında şunları kaydetti:

“‘Günaydın’ demeyecekmişiz. Zira… ‘Cahiliye dönemi’nde ‘Sabahınız hayat olsun’ diye selamlama yapılırmış. ‘Günaydın’ da biraz buna benziyormuş. Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’ın iki yıl evvel yazdığı kitapta geçiyormuş bu sözler. Merhum babam, öfkelendiğinde ve ne diyeceğini bilemediği durumlarda daima şöyleki kaygısı: ‘Allahumme meassabirin!’ Yani ‘Allah sabredenlerle birliktedir.’ Ben de merhum babam üzere ‘Ya sabır’ çektim.

Biz burada Diyanet İşleri Başkanlığı tartışmaların odağında yer almasın falan diye çırpınıp dururken… Diyanet İşleri Başkanı’nın uğraştığı, sorun ettiği, gündemine aldığı şeye bak! halbuki azıcık düşünse, azıcık baht verse, azıcık geniş baksa… Şu üç şeyi şak diye görür:

Bir: ‘Günaydın’ da bir hayır duadır. İki: ‘Gününüz aydın olsun’ demektir. Üç: Tıpkı ‘Sabah-ı şerifleriniz iyi olsun’ demek üzere bir şeydir.

Hatta birazcık daha düşünse, birazcık daha geniş baksa… Yaklaşımı aşağı üst şöyleki olur: ‘esasen benimle uğraşılıyor. bu biçimde eften püften sıkıntılarla uğraştığım için artık benim üzerime daha epeyce gelirler. bu biçimdece başında olduğum Diyanet kurumu daha fazla yıpranır. Çok temel, fazlaca değerli bir problem değil ki bu! Hatta problem edilecek bir sıkıntı bile değil. Ben en güzeli bu biçimde gereksiz, bu biçimde tartışmalı bir alana girmeyeyim.’

Bütün bunlar olmadığına göre… Sanki diyorum, Ali Erbaş… Kendisiyle ilgili yürütülen tüm tartışmalardan aslında şikâyetçi değil, hatta ve hatta gizli bir haz mı duymakta?

Ve ben ve benim gibiler boşu boşuna mı çırpınıyor… ‘Diyanet İşleri Başkanı’nı tartışmaların odağından çıkarın’ falan diye?”

TIKLAYIN – Ali Erbaş’a göre “Günaydın” demek cahiliye devri adeti