Ahmet Işık Çebi: Garip bir toplantı oldu

Gattuso

New member
Çebi, garip bir toplantı olduğunu lisana getirerek, Tevfik Yamantürk’ün kendisinden yaşça büyük olduğu için kendisini biraz frenlemeye gereksinimi olduğunu söylemiş oldu. Konuşulan şeylerin fazlaca ağır olduğunu vurgulayan Lider Çebi, “2’nci lider kendisinin yanına 2 kere gitti. Bu süreç ortasında kendisinin yanına giderken Engin Baltacı ‘Benim aile dostum, ben gidip konuşayım’ dedi, ben de ‘tamam’ dedim. Beşiktaşlıların Beşiktaş’ı maddi manevi korumaktan öteki nazaranvi yok. Şahsi ve şahsi haller koyarak, arbede ederek bir yere varamayız. ‘Bu sene birlik ve birliktelik yılı olsun’ dedim ancak maalesef şu ana kadar yürümedi. Şahsi mevzulara girmek istemiyorum. Daima olarak 2’nci liderine beni arattıran divan liderimin, heyetlerden sorumlu idare heyeti üyesi olan 2’nci liderimle görüşmesinden niye rahatsız olduğunu anlamış değilim. Disiplin konusu fazlaca tartışıldı. Lütfen buradan çıktıktan daha sonra tüzüğümüzü okuyun. Cezayı alan kişi şayet isterse kendisini genel heyete taşır, idare şurasının bakılırsavi değil. Bu kadar arbedeye gerek yok” dedi.

‘Burayı ayakta tutmaya çalıştık’

Ahmet Parıltı Çebi, KPMG raporunun kendisinin seçimlerdilk evvel tabir ettiği bir mevzu olduğunu kaydederek, “Serdal Adalı 7 seneyi inceleyeceğim dediğinde ben de 10 sene dedim. Ben de o bakılırsavin ortasındaydım. Bu rapora zerre müdahale etmedim. Bu rapor çıktı. O günkü genel sekreter, genel sınırlarıyla istisnai durumları okudu. SPK avukatları ofisi ve içişleri bakanlığına teslim edildi. Bir de hukuk ofisine verildi. Ofis evrakları tamamlayarak davalarını açıyor. 11 dava açıldı, 6-7 dava daha açılması bekleniyor. Ben nazaranvimi yaptım. Hukuk ofisinden da ne geliyorsa gereken yapılıyor. Benim atmış olduğum imzalarla ilgili 1-2 belge geldi. Gereken ne ise yapılacaktır, ben de gerekeni yapacağım.

3 sene evvel buraya geldiğimizde 6 aylık maaşlar ödenmemişti, UEFA için borçsuzluk yazıları yoktu. 675 milyon TL kefalet vererek burayı ayakta tutmaya çalıştık. ‘Burayı yönetecek adam yok’ demek yakışık almadı. 3 milyar borç olana kadar ağzınızı açmadınız. O gün Şenol Güneş giderken rastgele bir biçimde yorum yapmıyorsunuz, bugün yorum yapıyorsunuz. Şenol Güneş o periyotta bir biçimde zorlanarak gönderildi. Artık hocamızla ilgili konuşmaya gerek yok. Muvaffakiyete gereksinimimiz olan süreçte kendisinden faydalanacağımızı düşünüyorum. ‘Ahmet Parıltı Çebi Beşiktaş’ın çocuğu’ dediler diye itiraz etmişler. ‘Trabzon’un çocuğu’ dediklerinde itiraz etmiyorsun da buna mı itiraz ediyorsun. Ben geldiğimden bu yana 5 hoca değiştirmedim. Geldiğimizde 1 hoca vardı, daha sonrasında Sergen hocayla anlaştık. Yaşananların akabinde gitmek istedi. 3’üncü hoca söylemiş olduğiniz Başkan hoca, bizim altyapı hocamız. Artık Şenol hoca 5’inci hocamız ve daha değiştirmedik. Bu sayıları bu türlü tabir etmenin topluluğa yararı yok. ’45 milyon Euro borç var, faizi 27 milyon Euro’ diyorsunuz fakat bu biçimde bir sayı görmedim ben. Genç arkadaşlarımız geldi denetleme şurasına, onlardan raporu alabilirsiniz”
diye konuştu.

‘Kendi dönemimde yapılabilecek olan her şeyi yaptım’

540 milyon TL tazminat davası açıldığını ve bunu üst mahkemeye götürdüklerini tabir eden Çebi, “İlgili şahıslar ‘Siz bunu üst mahkemeye götürmediniz’ demesin diye bunu üst mahkemeye taşıdık. Yargının karar vermesini engelleyecek bir şey yapmadık. ‘Rapor aklanmak için bir vesiledir’ demedim, ‘Mahkemeler aklanmak için bir vesiledir’ dedim. Biz elimizden geleni yapıyoruz, topluluğun hakkını koruyoruz. Biz geldiğimizde 92 milyon Euro olan kadro bütçesini 45 milyon Euro’ya çektik. Burada 3 yıldan beri oburlarının imzaladığı kontratlarla kaldık. Artık bu yıldan daha sonra bizim imzaladığımız kontratlar olacak. Geldiğimizde 3 milyon borç vardı. Benim dönemimde yapılan zararın 300 milyon TL olduğunu goreceksiniz. Kendi dönemimde yapılabilecek olan her şeyi yaptım. Fakat faiz yükü belimizi büküyor. Bunu 3 milyarken söyleyecektiniz. Lakin bunu Yalçın Karadeniz ağabey söylemiş olduği için adamı misyondan aldılar. Kulübün amatör sporlara harcamalarındaki açığı 12 milyon Euro’ydu. Şu anda 1 milyon Euro. 11 milyon Euro tasarruf etmişiz. Sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Altyapı dahil bütün amatör şubelerin masraflarını sırtladılar. Mali ve ekonomik durumu anlatabildim. 3 milyar TL borçtan kaynaklı büyük bir problemim var. Bu faizleri taşıyamaz biçimdeyiz. Ekonomik manada kulübü düzgün yönetim ediyoruz. En değerlisi pandemi periyodunda 4 kupa geldi buraya. Kolum kırıldı, 3 sefer hastalığa yakalandım, herkes konutunda oturduğunda ben çaba ettim. Tenkide varım, benim için sorun değil. Lakin hakaret etmek, aşağılanmaya çalışmak farklı. Ben kimselerle paydaşlık yapmaya çalışmıyorum, komşu olmaya çalışmıyorum, bu abes sözleri de kınıyorum” biçiminde konuştu.

‘Gelip buraya oturursunuz’

Başkan Çebi, Spor Yasası gereği Beşiktaş tüzüğünün bir kere daha gözden geçirilmesi gerektiğini lisana getirerek, “Yaklaşık 300 milyon TL ziyan ettiğimizi söz ettim. Boyd 180 milyon TL yük olmuştur. Ljajic’in 220 milyon TL, Lens’in 240 milyon TL, Douglas’ın da 80 milyon olmak üzere kullanılmayan oyunculardan yaklaşık 700 milyon TL ziyan var. Pandeminin verdiği ziyan da 115 milyon Euro. Benim yönetimimden kaynaklanmayan toplam 3 milyar borç var. Pandemi olmasaydı bu borç 2 milyar daha az olacaktı. Biraz insaf diyorum. Geldiğimizde borçları öderiz diyen divan liderine şunu söylemek istiyorum, ben Beşiktaş için varım, bunu bir biçimde ödeyecekseniz, bizim size hizmet etmek, boynumuzun borcudur. Gelip buraya oturursunuz, biz de size gereken takviyesi veririz” tabirlerini kullandı.

‘Hiç güzel olmayan bir usuldeki konuşma’

Camianın yüzde 90’ı tarafınca desteklendiklerini lakin geride kalan yüzde 10’luk kısmın sesinin daha fazla çıktığını belirten Çebi, “Yüzde 90’lık arkadaşlarımız nerede, buradan bu sorunumu iletmek istiyorum. Berbat bir divan konseyi geçiriyorum. Müsaadenizle şu an için gitmek istiyorum. Hiç beğenilen olmayan bir şekildeki konuşmayla, bu ortamın bu hale gelmesi, Beşiktaş’a yakışmamıştır. Bu mevzuyu irdeleyerek Beşiktaş’ın dışarıda tartışılabilecek berbat durumda olmasını istemiyorum. Şahsi itiş kakışı bir tarafa bırakıyorsanız, asıl fedakarlığı yapmış olursunuz. Ben de onu yapıyorum. Beşiktaş, idare şurası olarak bize emanet. Bizden daha sonra öbürleri bakılırsav alacak. Biz de onların yanında, ölçülü tenkitlerle, kimseyi aşağılamadan onlara takviye olmaya devam edeceğiz” dedi.