Akşener: Birinci sefer ülkenin geleceğine dair umutlandım

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Sözcü müellifi Deniz Zeyrek, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetiyle bir ortaya gelen altı muhalefet partisinin önderlerinin cumartesi günü gerçekleştirdiği 5 saat 15 dakika süren tepesiyle ilgili kaleme aldığı yazısında önderlerden toplantıya ait edindiği görüşlerini aktardı.

Akşener: Birinci sefer ülkenin geleceğine dair umutlandım

Zeyrek’in aktardığına bakılırsa; Âlâ Parti Genel Lideri Meral Akşener, “Çok hoş bir toplantı oldu. Altı siyasi partinin önderi olarak bir ortaya geldik ve bütün konularda uzlaştık. Birinci kere ülkenin geleceğine dair umutlandım. Umutlandım demek hakikat değil aslında. görüşmeden ülkenin geleceği ismine fazlaca rahatlamış bir biçimde ayrıldım” değerlendirmesinde bulundu.

Akşener, toplantının dört unsurluk bir gündemi olduğunu, hepsinin üzerinde tek tek durduklarını anlattı. “Önceliğimiz Türkiye’ydi”diyen Akşener, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“O masanın etrafındaki altı kişinin hepsinin farklı bir partisi var. CHP, DP, SP fazlaca evvelinde kurulmuş, geleneği olan partiler. Biz, DEVA Partisi, Gelecek Partisi yeni kurulmuş partileriz. Hepimizin başka siyasi duruşları var. Partilerimizin teşkilatlarının, tabanlarının, seçmenlerimizin farklı hayalleri, memleket sıkıntılarına farklı bakış açıları var. Lakin dünkü masanın etrafında epeyce hoş bir ahenk ortasında Türkiye’nin problemlerini ve tahlillerini konuşabildik.”

“görüşmede hiç bir uzlaşmazlık olmadı”

görüşmede daha evvel altı partinin genel lider yardımcılarının hazırladığı 22 sayfalık ortak metnin üzerinden geçildiğini ve her insanın bir kısmı okuduğunu söyleyen Akşener, öte yandan iktidar cenahında bir müddetdir dillendirilen “Millet ittifakı içinde derin görüş ayrılıkları var” teziyle ilgili de şu biçimde konuştu:

“görüşmede hiç bir uzlaşmazlık olmadı. Herkes görüşünü lisana getirdi ve bütün konularda mutabık kaldık.”

Kılıçdaroğlu: Siyasi tarihi yazanlar gelecekte bu toplantıya atıf yapacaklar

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da şunları kaydetti:

“Altı önderin bir ortaya gelip yüz yüze görüşmesi, Türkiye’nin problemlerini masaya yatırıp tahlillerini konuşup, bu meselelerin aşılabilir olduğu kanısını tabir etmesi dahi epey kıymetli. Türkiye siyaset tarihinin kıymetli olaylarından biri olacak. Siyasi tarihi yazanlar gelecekte bu toplantıya atıf yapacaklar. Demokrasiye, hukuk devletine, liyakate, etik pahalara dair unsurları benimseyen parti önderlerinin bir ortaya gelmesi epey kıymetli.”

“Gördük ki ülkenin geleceğine dair telaşlarımız aynı”

Yol haritasını belirlediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyleki devam etti:

“Gördük ki ülkenin geleceğine dair korkularımız birebir. Tahlil usulü konusundaki görüşlerimiz büyük ölçüde tıpkı. Kolektif akıl bir ortaya geldi diyebilirim. Benim de umudum arttı.”

Davutoğlu: Bu tarihi bir olay, tarihi bir fotoğraf

Gelecek Partisi önderi Ahmet Davutoğlu da, “Çok olumlu bir görüşmeydi. Türk siyaseti açısından olumlu bir adımdı. Uzun senelerdan beri başkanlar bir ortaya gelip ayrıntılı bir sistem teklifinde buluştular. Bu tarihi bir olay, tarihi bir resim” kelamlarını kaydetti; toplantıya ait şubaşlıkları çıkardı:

“- Farklı damarları temsil eden altı önder ayrıntılı bir sistem teklifinde bulundu. Bunu geliştirmek bizim vazifemiz. – Önderler ortası insani ve siyasi bağlantının gelişmesine büyük katkı sağlayacak bir toplantıydı. Bu Türkiye için epey kıymetli. Daha sık görüşme sonucu aldık. – Üçüncüsü de yeterli bir başlangıç oldu ve artık istişareye dayalı bir müddetç İşliyor. İktidarın savının bilakis muhalefette bir dağınıklık yok artık. Önümüzdeki günlerde sonuçları görülür.”

Karamollaoğlu: Yemekte şimdiki siyaset mevzularına girilmedi ama…

Saadet Partisi önderi Temel Karamollaoğlu da yemekle ilgili görüşlerini şu biçimde özetledi:

“Bir ortaya gelmiş olduk. Yaklaşık beş saati geçti. Her şeye karşın bir ortaya gelmiş olmak problemleri enine uzunluğuna tartışabilmiş olmak epey kıymetli bir özellik. bu biçimde bir şeyi birinci kez yapıyoruz. Türkiye’de de uzun vakitten daha sonra birinci sefer yapılıyor. Hoş bir fotoğraf ortaya çıktı. Yemekte aktüel siyaset hususlarına girilmedi ancak gidişatın düzgün olmadığını, beraberliğe gereksinim duyulduğunu vurguladık. Artık daha sık görüşeceğiz.”

Babacan: Kurulun hazırladığı metinle ilgili en ufak bir korku lisana getirilmedi.

DEVA Partisi önderi Ali Babacan da şu biçimde konuştu:

“Komisyonun hazırladığı metinle ilgili en ufak bir dert lisana getirilmedi. Hepimiz mutabık kaldık. Somut sonuçları olan, olumlu verimli bir toplantı oldu. Türkiye’nin sıkıntıları fazlaca büyük ve büyüyor. Ortak bir irade ortaya koymak epey değerli.”

Uysal: Herkes kendi gündeminin ötesinde davrandı

DP başkanı Gültekin Uysal da şu yorumu yaptı:

“Herkes kendi gündeminin ötesinde davrandı. Kılavuzumuz toplumun beklentileriydi. Birinci kez bir ortaya gelmek kıymetliydi. her insanın törpülemesi gereken yanlarını törpüleyeceği bir müddetçten geçiyoruz. İttifak içi ve dışı bir rekabet, her önderin, her partinin farklı bir özelliği var ancak amacımız ortak.”

“28 Şubat’ta yapılacak toplantının yerini CHP belirleyecek”

“Toplantının 28 Şubat’ta bulunmasına epeyce mana yüklendi. Tarihin nasıl belirlendiğini öğrendim” diyen Zeyrek, şunları aktardı:

“Yemekte altı başkan, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin unsurlarını ve takvimini en kısa vakitte açıklamayı kararlaştırmış. Birinci karar, açıklamanın bir ‘pazartesi’ günü yapılmasına dair olmuş. bu biçimde olunca da iki alternatif ortaya çıkmış: 28 Şubat ve 7 Mart. Açıklamanın bir an evvel olması istendiğinden ‘7 Mart fazlaca geç’ denilmiş ve 28 Şubat seçilmiş. Masada ‘28 Şubat olması tartışılır mı’ sorusu da gündeme gelmiş lakin tartışma uzamamış, 30-40 saniye ortasında karar verilmiş. Toplantının yerini CHP belirleyecek. Ayrıyeten 28 Şubat öncesinde profesyonel bir çalışma yapılıp sloganlar, afişler belirlenecek.”

Gökçer Tahincioğlu’nun tahlili: 5 saat 15 dakikalık tepede aday konuşulmadı, prensiplerin konuşulması benimsendi: Yeni sistem için açıklama 28 Şubat’ın yıl dönümünde yapılacak

Muhalefet tepesi bildirisi: Krizin sebebi ‘başkanlık’ sisteminin keyfi uygulamaları, mutabakat metnimiz 28 Şubat’ta milletimizle paylaşılacak