Ali Koç: Fenerbahçe’yi siyasete çekmeyin

Gattuso

New member
Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Şurası (YDK) Kasım ayı Olağan Toplantısı, Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Kulüp Lideri Ali Koç, İdare Şurası Üyeleri, YDK Lideri Uğur Dündar ve YDK üyeleri katıldı. Lider Ali Koç, gündeme ve kendisindilk evvel yapılan konuşmalara cevaben açıklamalarda bulundu.

‘Fenerbahçe’yi siyasete sokmayın’

Ali Koç, “Fenerbahçe’yi siyasete çekmeyin” diyerek, “Seçimlerin eli kulağında. Lütfen bizi siyasete sokmayın. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün siyasetle işi olmaz. Bizim içimizde her kısımdan insan vardır. 29 Ekim yürüyüşümüzde artık fabrika ayarlarına dönmemiz lazım dedim, Fenerbahçe için dedim. Bunu kimi kısımlar alıp güya ben bunu siyasi manada söylüyor üzere işlemeye çalıştılar. Tutmadı Allah’tan. Bizi siyasette sokmayın. Çizgilerimiz muhakkak. Ne yaparsak açık açık yaparız” diye konuştu.

Karaborsaya karşı önlem

“Karaborsanın büyük bir kahır olduğunu”
söz eden Ali Koç, “Başakşehir maçında 42 bin küsür taraftar gelmiş, 5 bin 800 bilet bölümü gerçekleşmiş. Yalnızca bunlarla kalmıyor. Bize şikayetler geliyor. Bunlar yanlışsız şikayetler. Taraftarımız diyor ki ben kombine alamadım, biletler satışa çıktı, bilet alamadım. Lakin maça 4, 5 saat kala her tribünden 7, 8 koltuk yan yana satışlar oluyor. Millet bize soruyor; ‘Siz mi yapıyorsunuz?’ diyor. Önemli şikayetler geldi. Bunun üzerine harekete geçtik” diye konuştu.

Açıklamasına devam eden Ali Koç, “Devir konusunda hiç bir kısıtlama olmayacaktır. Biz seneye makul sayıda evre yapmış kombinelere kombine satmayacağız. Adam 3, 4 maça gelip derbilere geliyor, onlara satmayacağız. Bunu büsbütün yok edemeyiz ancak gerekli tespitleri yaptık ve Dünya Kupası içinde bu olayı minimize edeceğimiz pozisyona geleceğiz” diye konuştu.

‘Düştüğümüz vakit içinder size en hayli muhtaçlığımız olan vakit içinder’

Fenerbahçe’nin dönemin birinci etabını beklentinin üzerinde bir performansla sonuçlandırdığını belirten Ali Koç, “Hem Avrupa’da hem ligde başkanız. Fakat yalnızca istatistiklere bakmamak lazım. Oynadığımız futbol göze güzel geliyor. Kadro ruhumuz, hocamızın duruşu, telaffuzları, futbol anlayışı ve tarzıyla biz aslında bu birinci etabı hem rakamsal olarak, hem ruhsal olarak üstünlükle tamamladık. Kıymetli olan dönem sonunda üstünlük sağlamak. O yüzden sizlerden rica ediyorum şampiyonluğun ş’sinden bahsetmeyin. Rakiplerinizle alay etmeyin, fazla havaya girmeyin lakin en büyük inançla inanmaya, ekibimizi desteklemeye, saha haricinde müdafaaya davet ediyorum. Hepimizin muvaffakiyet yolunda sorumlulukları var. Bu doğrultuda topluluğumuzun tüm katmanlarının üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeyi görev olarak bilmelerini değerle rica ediyorum. Daha gidecek hayli yolumuz var, biraz rehavet görüyorum. Biraz üst perdeden bakma görüyorum. Bu yanılgıyı geçmişte yaptık, tekrar yapmayalım. Her maçı kazanacağız üzere bir durum yok, daima bu biçimde gitmeyecek. Düştüğümüz vakit içinder sizlere en epeyce gereksinimimiz olan vakit içinder” biçiminde konuştu.

‘Bu kronikleşmiş yapı 20 yılda oluştu’

Galatasaray Kulübü’nün geçtiğimiz haftalarda “Türk futbolunda adalet” açıklamaları hakkında konuşan Lider Koç, “Bir rakibimizin adalet arayışı var, son 10 yılda 5 sefer şampiyon olan. Bundan daha sonra her ekibe yapılan haksızlıkları kendi televizyonlarında göstereceklerdi. Siz niçin bu topa giriyorsunuz diyeceksiniz. Biz asla istemezdik lakin bütün telaffuzları ya bizim ismimizi zikrederek, ya da ima ederek oldu. Bu adalet arayışı keşke daima olsaydı. İşler uygun giderken de adalet arayışında olsalardı. İşler zıt giderken, istediğiniz vakit adalet değil, ayrıcalık arayışı üzere düşünürler. Bizde daima resmi açıklamalarda değindik, hala değiniyoruz, Türk futbolunun adaleti yok diye. bundan evvelki federasyonlarında niyeti adalet değildi. 8 Mart’taki hakem operasyonuna biz isyan ettik. En epey hakemlerden sıkıntı yanan kulüp olarak biz isyan ettik. niye isyan ettik, zira imtihanlar kaldırılmıştı, keyfi hakemler, bir kadroya hizmet eden hakemler atanacaktı. Biz şiddetle karşı çıktık bu duruma. Fakat genelde aslına bakarsan külfetli bir bölümden bahsediyoruz. HakemlerimizUEFA standartlarında zorluk çekiyorlar. Kimileri geçemiyorlar. Yakışıyor mu imtihandan geçememeleri? Ancak hayli şükür bu federasyon başarır başaramaz fakat niyeti düzgün. Bütün testleri geri koydu, üstüne yeni testler getirdi. Lakin bu vakit alacak. Bu kronikleşmiş yapı 1-2 senede oluşmadı, 20 yılın oluşumu. Bunu adreslemek, gidermek vakit alacak” diye konuştu.

‘Adalet arayışındaki her insanın yanındayız’

“Başakşehir maçında penaltı olması gereken konum yaşadık”
diyen Ali Koç, “Biz de ilham alarak bu adalet arayışına bizim konumumuzu yolladık. 2 gün daha sonra karşılık geldi, ‘Yönetim konseyine talebinizi ilettik’ dediler. Bekledik bekledik, bir haber var mı sordum. 4 Kasım’da yazı yazdık ‘Gelişme var mı?’ diye. Şu yanıtı aldık; ‘Fenerbahçe – Başakşehir maçındaki konumu inceledik. Türk futboluna adaleti aradığımız projemize katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederiz. Objektif kıymetlendirme yapabilme ismine Türk futboluna adalet unsuru için yalnızca tek maç değil, tüm lehinize, aleyhinize tartışmalı durumları iletmenizi rica ederiz’ dediler. Biz de dönem sonundan beri 10 kadar durum var, hazırlıyoruz ve ileteceğiz. Bırakın bu dönemi son 5 sene, isterseniz 10 sene. Bütün lehteki ve aleyhteki durumları yatıralım bakalım neler çıkacak. Biz 4.5 yıldır Türk futbolunda adalet diyoruz. Türk futbolundaki adalet arayışında olan her insanın yanında olacağız. Bizim adalet anlayışımızı söyleyeyim. her insanın eşit kaidelerde yarıştığı, rastgele bir kulübe rekabette ayrıcalık tanınmadığı, futbolun şahıslarda olmadığı bir ortamda otomatik olarak adil rekabet gelir. Bizim kendimize inancımız tam. Durumları yollayacağız. İnşallah bizim durumları da değerlendirirler. bu biçimde giderse aslına bakarsanız programda tek mevzu Fenerbahçe olabilir” dedi.