Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden “suya zam” savlarına yalanlama: Kademeli su tarifesine geçilecek, vatandaşların yüzde 90’ı etkilenmeyecek

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde su tasarrufu sağlamak ve fazla tüketenin fazla ödeyeceği kademeli su tarifesi kabul edildi. Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, vatandaşların yaklaşık yüzde 90’ının tıpkı faturalandırmaya tabi tutulacağı belirtilirken, toplumsal yardım alan ailelerin ise 10 m3’e kadar m3 başı 1 TL ödeyeceği söz edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden suya artırım yapıldığı argümanları yalanlanırken, kademeli su tarifesine geçildiği duyuruldu.

Yapılan açıklamada, “Araba yıkayan, hobi bahçesi sulayan, havuz dolduran ya da tarımda yabanî sulama yapan yüzde 10’luk kesim ise tasarruf edecek ya da bunun bedelini yüksek biçimde ödeyecek. Kademeli su tarifesi artırım değildir. Karar ABB Meclisi’nde alınmıştır. Meclis’te çoğunluğa sahip olup, çekimser oy kullanarak örtülü dayanak verip ‘zam yapıldı’ diyerek paylaşım yapanları şaşkınlıkla karşılıyoruz. Karara örtülü takviye verip ‘zam yapıldı’ algısı ile karalama kampanyası yapmak Türk siyasetinde de bir birinci olmuştur. Tüm abonelere yüzde 100 artırım yapılsaydı bile kendi eski devirdeki su pahalılığına erişilemeyeceğini de bir sefer daha hatırlatıyoruz. Herkesi suyu fazla tüketen yüzde 10’un hakkını aramanın yerine, toplumsal yardım alanlara verilen büyük dayanağı ve tüm Ankaralıların geleceği ismine sağlanan tasarrufu konuşmaya davet ediyoruz” sözleri kullanıldı.

Yavaş:

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş da Twitter hesabından yaptığı açıklamada mevzuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da önerisi olan Kademeli Su Tarifesi’ne geçerek su tasarrufunu sağlıyoruz. Kademeli Su Tarifesi vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90’ını etkilemeyecek ve toplumsal yardım alanların faturaları 10 metreküpe kadar metreküp başı 1TL’ den faturalandırılacak.

Etrafın bu derece tahrip edildiği, suyun yakın gelecekte elmastan daha kıymetli olacağı bir dünyada suyumuza sahip çıkmak hepimizin nazaranvi. Bu kapsamda hemşehrilerimizin bütçelerini koruyarak suyumuzun savurganca kullanılmasının önüne geçeceğiz.”