Araba çarpması kararı engelli kalan kızı için verdiği hukuk gayreti 20 yıl daha sonra sonuçlandı: Mahkeme 210 lira maddi, bin lira manevi tazminata ka

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Aydın Buharkent’te, 5 yaşındayken araba çarpması kararı yüzde 97 engelli kalan ve mahkeme sürerken 6 yıl evvel hayatını yitiren İkram Demirpolat’ın davası 20 yıl daha sonra sonuçlandı. Küçük kızın babasının hâkime hakaret ettiği sebebi öne sürülerek tutuklandığı, 25 hâkimin değiştiği ve röntgen kararınun kaybolduğu dava kararında mahkeme, aileye 210 TL maddi, 1000 TL ise manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Mahkeme 210 TL’yi kaza tarihinde ailenin yaptığı masrafların karşılığı olarak deklare etti.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine nazaran, Nazilli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi sonucunı geçen çarşamba deklare etti. Mahkeme heyeti, kazanın meydana geldiği tarihte faydalanmadan kaynaklı ailenin 210 TL maddi kaybı olduğunu uzman raporuna nazaran belirledi ve aile 210 TL tazminat ödenmesine karar verdi. Kaza daha sonrası ailenin yaşadığı ıstıraptan dolayı ise 1000 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. senelerca süren davanın avukat masraflarının ise Demirpolat ailesinin ödeyip ödemeyeceği ise gerekçeli kararda belirli olacak.

Baba Alican Demirpolat isyan etti: senelerca sırtımda engelli kızımı taşıyarak adalet aradım

Mahkemenin verdiği sonucu yorumlayan baba Alican Demirpolat, “senelerca sırtımda engelli kızımı taşıyarak adalet aradım. Geldiğimiz sonuç 210 TL’lik bedel. Yargı reformundan bahsedenler, ‘Türkiye’de adalet var’ diyenlere bu sonucu göndereyim. Karar vericilere ‘Adaletin bu mu mahkeme’ diyorum. Ben artık kızımın mezarına giderek ‘Senin hayat kıymetin 210 TL kızım’ nasıl derim’ dedi.

“200 bin TL’ye yakın hastane ve avukat masrafları yaptım”

Dava için ekonomik olarak çöküntü yaşadığını söz eden Demirpolat, “200 bin TL’ye yakın hastane ve avukat masrafları yaptım. İşyerimi kapatmak zorunda kaldım. Kendimden, ailemden fedakârlık ettim. Fakat verilen karar fazlaca komik ve acı” diye konuştu.