Arda Erel, kitabı Konuşamadığımız Ne var ise’yı anlatıyor

AirdropAvcisi

New member
Toplumu var eden lisanla ve hem ayrıştırmayı birebir vakitte birleştirmeyi başarabilen sözlerle vaktin kaydını tutan Arda Erel, dört yıl ortadan daha sonra okurlarıyla buluşan İnkılâp Kitabevi etiketli yeni kitabı Konuşamadığımız Ne var ise’yı anlattı.

Toplumun farklı kesitlerine dokunan yapısı, hassas hususlara ustalıkla değinen anlatımı ve ömrün her rengini kabul eden ideolojisiyle edebiyatseverleri özlediği bir anlatımla buluşturan Erel, “Toplumun her bireyi birbiri içine karışıyor ve hiç birimiz bambaşka beşerler değiliz” diyor.

İşte Arda Erel’in kitabı hakkındaki görüşleri…

Sayfa: 232

“BİRÇOK MEVZUYU KİTABA TOPLADIM”

Deneme tipindeki yeni kitabında siyasetten özgürleşmeye çalışarak farklılıkların farklı oluşlarını da koruyup onları aynılaştırmadan, asimile etmeden bir ortaya, yan yana getirmeye çalıştığını tabir eden Erel, bunun da okur tarafınca ilgi gördüğünü belirtiyor.

Kitabında ortasında yaşadığı topluma dair birfazlaca mevzuyu da özgürce sorgulamaya açtığını söyleyen Erel “Sorgulamayı sevenlerin, tahlillerin sıradan yerlerde değil, daha derin yerlerde gizli olduğuna inananların kitabımı beğeneceğini umuyorum” dedi.

“YAZARKEN KENDİMLE KARŞILAŞIYORUM”

“Yazmak benim için kendimle, toplumumla, dünyayla müsabaka hâli. Yazarken kendimle karşılaşıyorum”
cümleleriyle yazmanın kendisi için söz ettiği manası açıklayan Arda Erel, her kitabında farklı yerlerin üzerinde yürüdüğünü, farklı kimliklerin yanından geçtiğini ve bu durumu da hayli önemsediğini kelamlarına ekliyor. Tarih, sosyoloji ve ideolojinin kendisi için kitap yazarken epey değerli olduğunu ve deneme yaparken de öteki müsabakalar yaşayarak ortasında bulunduğu etrafla burun buruna geldiğini lisana getiren Erel kelamlarını şu cümlelerle sürdürüyor: “Soruların kolay olsa bile, yanıtların kolay yerlerde olduğuna inanmıyorum. Benim için yazmak, karşılık aramak, dolaşmak, daima ömürle dans etmek, hayatın ortasından yürümek üzere, epey özel bir uğraş.”

“DENEME YAZMAK ÇOK FARKLI”

Dört yıl ortadan daha sonra bir daha deneme çeşidine döndüğü için heyecanını paylaşan olan Arda Erel,Benim için deneme yazmak, roman yazmaktan epeyce farklı” diyor.

“KİTABI DÖRT KISMA AYIRDIM”

“Aşk Hangi Lisanda Konuşur?”, “Toplum ve Siyah Beyaz Kelimeler”, “Sözcükler Yan Yana Gelince” ve “Zamanın İçinden Yazılar” kısımlarının olduğunu belirten Erel, görüşlerini şöyle paylaşıyor:Kitabı dört kısma ayırdım. Birinci kısımda aşka dair yazdım, farklı taraflarıyla yazmaya çalıştım onu zira bugün aşkın da köşelere sıkıştırıldığını düşünüyorum. Lisan ideolojisi okumalarımdan da faydalanarak aşka değindim. İkinci kısımda topluma gerçek bir bakış yönelterek, toplumdaki aktüel sıkıntıları yazmaya çalıştım. Sözcükler Yan Yana gelince kısmı de bir daha benim sorgulamalarımı kapsayan bir kısım. Vaktin İçinden Yazılar da Masa Dergisi’ne yazmış olduğum yazılardan oluşuyor”.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]