Bağ kurmanın en âlâ yolu müziktir

JoKeR

Active member
Jordi Savall, “Hesperion XXI” topluluğunu yöneteceği “İbn Battuta Vakit Yolcusu” projesi kapsamında, 26 Ekim günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) sevenleriyle buluşacak. Savall bu konsere müzik seyahati mühletince ziyaret ettiği ülkeler ve kültürlerden konuk müzisyenlerle birlikte devam edecek. Konser öncesinde Savall ile görüşüp hem konseri tıpkı vakitte müzik seyahatini konuştuk.

Türkiye’de vereceğiniz konserin de teması olan İbn Battuta ve onun öyküsü sizi nasıl etkiledi? Bu albümü yapmaya nasıl karar verdiniz?

yıllar boyunca seyahat eden bir insan olarak İbn Batuta’nın hayatını ve bu seyahatlerini keşfetmek benim için fazlaca pahalıydı. Bu seyahatler üzerinden hayatının büyük bir kısmıyla bir arada bütün bu ülkeler hakkındaki büyük tasavvurunu izlemek de epey hoş. şahsi olarak bu tecrübesi müzik üzerinden açıklamak fazlaca ilgi alımlı. Zira müzik yardımıyla onun seyahatindeki farklı bağları ve kültürleri takip edebiliyoruz. Yeni ülkelerle, kültürlerle ve medeniyetlerle bağ kurabilmenin en yeterli yolu müziktir. Zira müzik hayatın kendisidir. Bu sayede hisleri hissedebiliriz. Bu konserleri oluşturan fikir de burada; Bu Hindistan’dan, Afganistan’dan, Çin’den, Türkiye’den, İspanya’dan müzisyenlerin yer aldığı bir tecrübe.

Bu konserlerin İbn Batuta yolunda bir vakit seyahati olduğunu söyleyebilir miyiz?

İbn Batuta’dan yeni krallıklara kurulan farklı bağlarla… Müzik her vakit vardı. Çin’den, Afganistan’dan, Suriye’den gelen buraya gelen müzikleri düşünün. Bütün bunlar bize dünyayı daha yeterli anlamamızı sağlayan bakış açıları verir.

BENİM MÜZİĞİM TIPKI LİSANI KONUŞMAK

Yaptığınız müziği siz nasıl tanımlıyorsunuz ya da müziğinizi tanımlamanın bir yolu var mı?

Müzik işte tam burada. Müziği tanımlamanın en âlâ yolu bu. Benim müziğim birebir lisanı konuşabilmektir, dünyanın her yerinde tanıdık gelen. Melodiyle, dansla… Şayet hakikat bir diyalog kurabilirsek birebir lisanı konuşabiliriz.

MELODİYLE YAZILAN HOŞLUKLAR

Daha fazla barok ve erken periyot müzikler üzerine çalışmanıza karşın farklı coğrafyaların, kültürlerinin müzikleri de yapıtlarınıza tesir ediyor. Bu karma yapı müzik severlere neler anlatmalı?

Müziğin bize söylemiş olduği şey sadece onun hoşluğu ve hisleridir. Müzik sadece bunları söyleyebilir. Bir melodi çalmaya başladığımızda, Dimitri Kantemir’e nazaran, melodiyle yazılan hisleri ve hoşlukları aktarırız. Biz müzisyenler olarak, performansı sergileyenler olarak bu müziğin içine kendi duyarlığımızı, hislerimizi, hislerimizi koyarız. Bütün bunlar açıklaması fazlaca güç olan sanatın mucizeleri. İşte müziğin hoşluğu de burada. Binlerce sözlük his üretiriz. Bunun nasıl işlediğini açıklamak epeyce güç. Burada bir melodi üretiyoruz, bir yapıyı yenidendan kuruyoruz. Duyarlığımızın, kültürümüzün ve sanatçı üretkenliğimizin kararı olarak bir modül inşa ediyoruz, bir makam… Bugün 14., 15., 16. yüzyılla bağlı olacak şey üretiyoruz; yeni bir bilgi, yeni bir zaman… Enstrümanlarımızı müziğin farklı periyotları için kullanıyoruz. Bu da bizi diğer bir vaktin içine gdolayıyor. Bu da vaktin merkezinin ne olduğunu anlamamızı sağlıyor.

UNUTULAN MÜZİKLER

Sizinle ilgili yapılan haberlerden birinin başlığı “kayıp müzik avcısı” başlığı taşıyordu. Çalışma alanlarınıza, albümlerinize baktığımızda da bunu bakılırsabiliyoruz. Pekala müzik niye kaybolur? Yahut biz beşerler müziği niye kaybediyoruz?

Müzik kaybolmaz. Yalnızca vakit içinde tahminen unutulabilir fakat kaybolmaz. Bir yerlerde birilerinin bulmasını bekliyordur.

bu biçimde sizin için “unutulmuş müzik avcısı” dememiz daha mı yanlışsız?

Evet muhakkak demek istediğim bu. Bu tarif epey daha hakikat olur.

bir epey farklı kültürün müziğine yakınsınız. Pekala Anadolu müziğiyle nasıl tanıştınız? Bu coğrafyanın müziğine sizi çeken nedir?

Anadolu coğrafyasının müziğiyle gerçek tanışmam Dimitri Kantemir’in yapıtları yardımıyla oldu. Kantemir’in sizin müziğiniz üzerine değerli çalışmaları var. Ben de bu çalışmalardan fazlaca etkilendim.

Şu an üzerine çalıştığınız yeni albümler, çalışmalar var mı?

Birbirinden farklı epeyce sayıda çalışmalar yürütüyorum. Mozart ve Schubert ile ilgili iki farklı çalışmam önümüzdeki aylarda tamamlanacak. Doğu ve Batının birbirine bakışı ile ilgili bir öteki proje de kelam konusu.