Bahar Dönüyor – Haberler

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Sabahları karanlıkta kalkmayı, karanlıkta uykulu bir şekilde dolaşmayı, çalışmayı, kahve içmeyi ve rahatsız edilmeden müzik dinlemeyi severim. Görsel gürültüyü dışarıda tutan ışıkları dışarıda bırakıyorum. Sadece dışarıda ay, belki komşularınızdan birinin televizyonu oturma odası duvarında mavi ve yeşil yanıp sönüyor.

Şafağa olan düşkünlüğüm ilkel değil, derinden hissediliyor. Derinden hissettiğimiz beğenileri, sevdiğimiz ve nefret ettiğimiz küçük şeyleri ve her birinin kendi başına nasıl önemsiz olduğunu ancak topluca bir kişilik oluşturduğunu düşünüyorum.

Bu hafta bir arkadaşımla Yaz Saati Uygulaması hakkında şaka yapıyorduk. “İleri atlarsak”, alışması, sabahları aceleci hissetmeyi bırakması ve bir saati “kaybetmiş” olmanın üstesinden gelmesi haftalar alacağını savundu. Bu kayıp saati, en sevmediği mevsim olan yazın, sıcağının ve neminin habercisi olarak karşılıyor. Fazladan sabah karanlığımın ve onun fazladan akşam ışığının tadını çıkararak kendini beğenmiş kazananı oynadım.

Susan Sontag’ın sevdiği ve sevmediği şeylerden oluşan bu listeye sık sık rastlıyorum, gündelik ve sıra dışı olanların tuhaf bir derlemesi:

Sevdiğim şeyler: Ateş, Venedik, tekila, gün batımları, bebekler, sessiz filmler, yükseklikler, kaba tuz, silindir şapkalar, büyük uzun tüylü köpekler, maket gemiler, tarçın, kaz tüyü yorganlar, cep saatleri, yeni biçilmiş çim kokusu, keten , dere, Louis-XIII mobilyaları, suşi, mikroskoplar, büyük odalar, botlar, içme suyu, akçaağaç şekeri.

Sevmediğim şeyler: apartmanda yalnız uyumak, soğuk hava, çiftler, futbol maçları, yüzmek, hamsi, bıyık, kedi, şemsiye, fotoğraf çektirmek, meyan kökü tadı, saçımı yıkamak (veya yıkattırmak), saat takmak, ders vermek, purolar, mektup yazmak, duş almak, Robert Frost, Alman yemekleri.
Her öğe kendi başına bir heves gibi gelebilir, ancak listede kişiye dair ipuçları var – bebekleri seven ama çiftleri sevmeyen, biçilmiş çim kokusunu seven ve soğuğu sevmeyen bir kişi. (Belki bir ilkbahar ekinoks takipçisi?) Herhangi bir açıklama olmaksızın, listenin anlamı şekillendirilebilir.