Bartleby Sendromu’na yakalanarak yazmayı vaktindilk evvel bırakan müellifler

AirdropAvcisi

New member
Yazmak bütün muharrirler için bir tutkudur. Onlar için yazmamak büyük bir eksikliği söz eder. Kimi müelliflerin yazdığı eserler kısa müddette milyonlarca okura ulaşarak isminden kelam ettirir.

Öykücülüğümüzün önde gelen müelliflerinden Sait Faik’in “Yazmasaydım delirecektim” kelamını öteki neyle açıklayabiliriz ki? Bunun yanında dünyaca tanınmış şair ve muharrirler da aşikâr bir noktadan daha sonra ellerindeki kalemi bırakmışlar.

Hepsinin sebepleri farklılık gösterse de, yaşadıkları ruhsal etkenler de yazmayı bırakmalarına niye olmuş.

“HİÇBİR ŞEY YAPMAMAK”

“Kesinlikle hiç bir şey yapmamak, bu dünyanın en güç şeyidir, en sıkıntı ve en entelektüel olanı.”
demiş kendisi. Fikre dalmak, hiç bir şey yapmamak, öteki hazlara adamak yazmayı bıraktıktan daha sonraki uğraşları olmuş Wilde’ın.

ŞAİRLİKTEN, TİCARETE…

Sembolizmin kıymetli temsilcilerinden sayılan Fransız şair Arthur Rimbaud, sevgilisinin kendisini terk etmesi kararı ruhsal sıkıntılar yaşadı. Çok sevdiği şiiri bırakmaya karar verdiğinde tarih 1875’i gösteriyordu. Ünlü şair, Afrika sömürgelerinde ticaret yapar, geriye fevkalade dizeleri kalır.

EDEBİYATA DOKUNAKLI VEDA…

İspanyol şair Juan Ramón Jiménez, 1956’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldıktan birkaç gün daha sonra epeyce sevdiği karısı Zenobiya’yı kaybetti. Eşini toprağa verip meskene geldiğinde aldığı Nobel mükafatını yere atar, tekraren çiğner. Bu bununla birlikte edebiyata da vedası olur şairin.

“HASRETİNDEN PRANGALAR ESKİTTİM”

“Hasretinden Prangalar Eskittim”
kitabının sahibi, Türk şiirinin efsane ismi Ahmet Arif, öbür kitap kaleme almadı. Gitgide şiirden uzaklaşan usta şairin, rivayetlere göre son vakit içinderda yaşadığı ruhsal sıkıntılar yazmayı bırakmasına niye olmuş.

ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR

Çok okunan Çavdar Tarlasında Çocuklar romanının müellifi, Amerikalı edebiyatçı Jerome David Salinger, 1963 yılında yazmayı bıraktı.

İNTİHAR EDEN BİR MUHARRİR

Hiciv ve aforizmalarıyla ünlü Fransız muharrir Nicolas Chamfort, Fransız İhtilali sırasında bir daha tutuklanacağını düşünerek kendisini ofisine kilitledi. Silahını çıkardı, şakağına dayadı.

Teredütsüz halde tetiğe bastı lakin ölmedi. Bu sefer bıçakla boğazını delmeye başladı, yetmedi göğsüne sapladı bıçağı. Öldürmeyen Allah öldürmüyor işte. Bütün denemelerinden başarısız olan Chamfort, hizmetçisi tarafınca kanlar ortasında bulunur ve tedavi altına alınır.

YAZACAK BİR ŞEY BULAMAMAK

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]