Baykar Mühendisi Tarık Kesekçi’nin günlüğüne annesinin düştüğü notlar

JoKeR

Active member
Saffet Özdemir – Nisa Parıltı Çavuşoğlu

Bursa’daki Teknoloji Kampı’na giderken meydana gelen trafik kazasında Baykar Uçak Mühendisi ve İHH Gönüllüsü Tarık Kesekçi ve üç arkadaşı Kağan Talip Tığlı, Muratcan Kaya ve Yusuf Taha Göktaş ömrünü kaybetmişti.

“Nefsim için değil biliyorsun”

Kesekçi’nin vefatının akabinde 2019 yılında annesi Beyhan Kesekçi’nin oğlunun günlüğüne yazdığı notlar ortaya çıktı. Annesinin günlüğe düştüğü notlar şöyleki:

Ümmete evlat yetiştirmekti derdim. Asımın kuşağıydı hasretim. Senin başarın, nefsim için değil biliyorsun. Ümmete adadım ben seni…

Yavrucuğum, hayat uzunluğu bizi hiç üzmedin, zorlamadın. Tatlı sözlerle daima gönlümüzü aldın. Evlat, ben ulaşır mıyım bilmiyorum lakin Rabb’imden dileğimdir bir gün ümmetin tarihinde ismin olacak.

Sen ümmetin umudusun. Rabbim seni sevsin, sevdirsin, sevindirsin yavrucuğum.”

Ne olmuştu?

İstanbul’dan Bursa’daki teknoloji kampına katılmak için yola çıkan, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın gönüllülerinin içerisinde olduğu araba, Bursa Gemlik’te kamyona çarptı. Kazada dört genç mühendis ömrünü kaybetti.

Selçuk Bayraktar: Akıncı’da birlikte epey sabahladık

Baykar Uçak Mühendisi Tarık Kesekçi’nin cenaze merasimine katılan Selçuk Bayraktar, “Tarık kardeşimiz, kendisini ülkesi, milleti için mühendislik alanına adamış biçimde çalışırken öbür taraftan güzellik ve toplumsal faaliyetlerden de geri kalmak istemezdi. Genç yaşında mühendislik takımına liderlik etmeyi başarmıştı. Yüksek donanımlı bir mühendisti fakat Tarık’ı özel kılan ondaki şuur ve idealizmdi. Bütün yaşantısı uygunluk peşinde koşmaktı, son yaşadığı da o yolda oldu. Kendisiyle benim Akıncı’da hayli mesaim oldu. AKINCI’da bir arada fazlaca sabahladık. bununla birlikte bir Akıncı’ydı.” demişti.

“Şehit oldular”

Selçuk Bayraktar, “Hasta olduğu biçimde vilayet dışına kendisi üzere 4 kardeşimizle birlikte vatanı ve milleti uğruna, insanlık uğruna yola çıktılar. Tabi yolda şehit oldular! Biz o denli inanıyoruz. Memleketi ve ülkesi ismine gençler yetiştirmek için yola çıkmışlardı.” sözlerini kullanmıştı.

26 yaşındaydı yeni baba olmuştu

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun Tarık Kesekçi, 26 yaşındaydı ve yeni baba olmuştu. Üniversite senelerından itibaren İHH’da istekli faaliyetlere katılıyor, yurt dışı tertiplerinde yer alıyordu. Baykar Savunma Şirketi’nde uçak mühendisi olarak çalışıyordu. Tarık Kesekçi’nin, ikisi Lübnan’dan biri de Arakan’dan olmak üzere İHH’da toplamda desteklediği üç yetimi bulunuyordu.