Beni siz delirttiniz!

Gattuso

New member
Merhum Cem Karaca’nın en sevdiğim müziklerinden biridir ve tam da artık ülke futbolu için avaz avaz söylemenin yeridir. Dün Hollanda maçı sırasında ve daha sonrasında olanlar aklı başında herkesi delirtmeye yeterdi. İmkanı olan delirdi… Pekala ya siz ne alemdesiniz?

Berbat bir Avrupa Şampiyonası geçirmiştik. Kimse teknik taktik olarak ne oynadığımızı, niye başarısız olduğumuzu, kadronun asli oyun planının ne olduğunu, bunun ne kadarının alana yansıdığını içeren bir rapor talep etmedi. Kimse de bu biçimde bir rapor arz etmedi. Bir tek Cem Dizdar her gün bunu hatırlattı fakat onu da pek duyan olmadı… Katar 2022 için kolları sıvadık. Birebir oyuncu kümesi ve tıpkı hocayla fevkalade başladığımız kümelerde evvel Karadağ’a içeride 2-0’dan 2-2’ye gelen maçta 1 puan bıraktık. Akabinde Cebelitarık’a 50 dakika gol atamadık, neredeyse yiyorduk. 3-0’la döndük ve içeride yendiğimiz Hollanda’dan deplasmanda tarihi bir fark yedik. Maç 30 dakikada bitti.

Şenol Güneş’in tanıdık yüz sözü

Hollanda karşısında ulusal ekibimiz arkası arkasına goller yerken, Şenol Güneş sık sık ekranlara geldi. Güneş’in yüzündeki tabir, kimilerimiz için son derece tanıdıktı. Bu; işine karışılmış, keyfi kaçırılmış, sistemi bozulmuş Şenol Güneş hızıydı. Birebir yüz sözünü Beşiktaş’tan biliyorduk. Kadrodaki son yılının neredeyse tamamını bu tabirle geçirmişti. Demek ulusal ekipte da başına benzeri şeyler gelmiş ve denetimi yitirmiş olmalıydı. Gerçekten bu biçimde olduğunu maç sonu açıklamalarında da, 90 dakika boyunca oynayamadığımız futbolda da, oyuncuların maç sonu ipe sapa gelmez beyanlarında da gördük.

Yeterli insan, uygun hoca lakin berbat önder

Bizim ulusal sporumuzdur; sistemsiz aralıklarla kimin kaç para aldığını tartışırız. halbuki her şey şeffaf olsa, kontrat imzalanırken bu bedeller açıklansa işimiz daha kolay olur. Fatih Terim’in ulusal kadrodan aldığı para Meclis’e soru önergesi olarak getirildi bu ülkede. Şenol Güneş, aldığı paranın konuşulmasına üzülmüş… Bu ortada pek oldukcalarının güzeline gitmeyecek fakat aldıkları astronomik paralar bence mevcut koşullar ortasında adildir. Yurtharicindeki meslektaşlarından kat be kat fazla kazanmaları da olağandır. Bu futbol ikliminde, alanda oynanan futboldan öteki her şeyin daha kıymetli sayıldığı bir yerde ulusal grup teknik yöneticiliği, akıl sıhhatini kısa müddette yitirmenin en kestirme ve en garanti yoludur. Ben ulusal ekibin başında 2 yıl kalıp, delirmeyen hoca görmedim. Gördüm diyen öne çıksın. İşte bu kaos ikliminde Avrupalı meslektaşlarından epeyce daha fazla baskı altında, gerçeklikten uzak yapılanma ve daima değişen koşullar altında, kör göze parmak sokarcasına bir futbol ülkesi olamadığımız gerçeği ortada dururken her turnuvaya favori olarak gönderilen atletlerimiz ve teknik adamlarımız elbette delirirler. Biz, bir futbol ülkesi değiliz. Biz, futbol kelam konusu olunca savurgan, tutarsız, disiplinsiz, kuralsız, medyası, taraftarı, siyaseti, futbolcusu, hocası vıcık vıcık ilgiler yumağında kilitlenmiş kalmış bir Ortadoğu ülkesiyiz. ötürüsıyla bu kurallar altında Löw’ün yaptığı iş ile Terim’in, Van Gaal’in yaptığı iş ile Güneş’in yaptığı iş tıpkı iş değildir. Olamaz. Şenol Güneş, 3.2 milyon avro alıyormuş. Ben olsam en az 5 isterdim. Bir de tam kapsamlı bir sıhhat sigortası…

Hollanda’dan 6 yemişiz ki bizden hayli daha yeterli gruplar, tertipleri da futbol akılları da spora bakışları da bizden epeyce üstün. Yani bize 6 atmaları haber kıymeti taşıyorsa bizim onlara 6 atmamız epeyce daha büyük haber kıymeti taşıyor. Yani olağan karşılanabilecek bir durumun ortasındayız. Maç oynanırken, Ersin Tertip, Şenol Güneş’e Twitter’dan adeta tekme tokat dalıyor. Attığı tweet şu; “Şenol Güneş, Cebelitarık maçının birinci yarısındaki makûs oyun için ‘Rakibimiz Hollanda karşısında da uygun savunma yaptı. 41 dk gol yemediler’ demişti. Cebelitarık kadar olamadık! A,B,C plan tutmadı, senin harf bitti. Z raporunu alsak mı artık hocam?!” TRT ekranlarında yorumculuğa geri dönen ve şüphesiz kaç para aldığını bilmediğimiz Rıdvan Dilmen, bu tweetin peşine senelerca TRT’de çalışmış, o ekranlara çıkmıi o koltuklarda oturmuş Ersin Düzen’e giriyor. Kimseden ses yok. Maç sonu teri kurumadan röportaja gelen grup kaptanı Burak Yılmaz, Ersin Düzen’e taban giriyor. Kim o Ersin Nizam? Bir kaç ay evvel TRT Spor’un en yetkili isimlerinden biri ve beraberinde TFF’nin danışmanı. hem de Cumhurbaşkanı danışmanı sıfatını da taşıyor. Kaptan Burak, TRT mikrofonlarına karşı açıkça Ersin Düzen’e baş göz giriyor. Karşısında yılların tecrübesine sahip İbrahim Kırkayak, “Bir dakika sevgili Burak. Sen, bu üstü kapalı lakin hepimizin anladığı açıklamaları niye yapıyorsun?Hedef aldığın bireyle biz senelerca çalıştık, ne demek istiyorsun?” diye soramıyor. Haydi onu soramadı, gazetecilik refleksiyle yılın haberi ayağına gelmiş. “Kim bu kastettiğin bireyler ve ne demişler?” diye bile sormuyor. O sırada TRT’nin stüdyosunda, çalıştığı NTV Spor kapanmasına karşın yani kanalın spor departmanı kendini lağv etmesine karşın spor departmanın olmayan kanalda spor yorumculuğuna devam eden, üstüne senelerca daha kanalda kalıp astronomik paralar almaya devam eden, en son saçma sapan bir öfke krizine girip, spor yorumculuğunu bıraktığını açıklayan, ülke futboluyla ilgili her kıymetli olayda bir biçimde taşın altından çıkan Rıdvan Dilmen var. “bu biçimde bir maçtan daha sonra teknik, taktik konuşulmaz” diyor. halbuki kendisi orada meslekli futbolculuk geçmişinin zekatını yiyor. Beşerler Rıdvan Hoca’larından maçla ilgili olan biteni dinlemek için açıyorlar onun olduğu kanalı. Rıdvan Dilmen, top çeviriyor. “Bu ülkede minimum fiyat alan milyonlarca insan var. 8 bin TL ile geçinmek zorunda olan beşerler var” diye saçmalamaya devam ediyor. Bilmiyor ki bu ülkede 20 yıllık öğretmen, tecrübeli mühendis hatta tabiplerin maaşı bile 8 bin TL değil. Rıdvan Dilmen, tek bildiği mevzu hakkında yani teknik, taktik tahlil hakkında konuşmak yerine, bilmediği konularda konuşmaya bayılıyor. Aşikâr ki mevzu Şenol Güneş’in aldığı paraya gelecek. Lakin ne olduysa Rıdvan Dilmen, mevzuyu oraya getirmeden öylece havada bırakıyor. Absürtlükler devam ediyor. Maç sonu röportajı için Şenol Güneş geliyor. “bakılırsave gelmem için bana yalvaranlar, artık bana git diyorlar” biçiminde başlıyor ve devam ediyor; “Düzenin şeytanlaştığı bir müddetçteyiz. Ben bunlara mahzur olamadım. Onları güldürdüm. Üzgünüm” diyor. Açıkça Ersin Sistem ve Rıdvan Dilmen’i işaret ediyor. daha sonra karma basın toplantısında son soru olarak Güneş’e bu “düzen ve şeytan” aforizması soruluyor. Şenol Güneş, milyonlarca insanın aklıyla alay edercesine, “O, bir aforizma değil. Kimseyi işaret etmedim” deyip kaçıyor. Bunu bakılırsan Rıdvan Dilmen futbolculuğundaki fırsatçılığını hatırlayıp, “Bakın, ben değilmişim. Benim günahım yok” diyor. Karşısında oturan senelerca Türk Telekom’a ilişkin batık durumdaki TivibuSpor’u yöneten Özgür Buzbaş, gazeteci olduğunu unutmuş. Maçtan öteki her şeyi konuşan Rıdvan Dilmen’e bu mevzuyla ilgili tek söz etmiyor.

Tüm bunlar, tıpkı gece 2-3 saat ortasında oldu. Artık Şenol Güneş istifa edecek ve her şey düzelecek o denli mi? Pekala…

yıllardır bu ülkede ulusal kadro üzerinden dönen dolaplardan, artık saklama gereği bile duyulmayan kamplaşmalardan, köşelerinden, TV kanallarından istemediği oyuncuyu, hocayı yerin tabanına sokan kelamda gazetecilerden sıkılmadınız mı? Bugün liglerimizde transfer devri resmi olarak sona eriyor. Avrupa’nın önde gelen 10 ligine göre transfer harcanması artış gösteren tek ülkeyiz. İngiltere, Almanya, italya üzere devler bile geçen yaza göre daha az harcamış. Biz, olmayan paramızla bir daha daha fazlaca harcamışız. 36 yaşında Burak Yılmaz bıraksa alana sürecek golcümüz yok. Dün alana çıkan 11 oyuncunun 5 adedini biz yetiştirmemişiz. (Kenan Karaman, Kaan Ayhan,Hakan Çalhanoğlu Almanya orijinli, Merih Demiral, Sporting Lizbon altyapısı eseri, Mert Müldür, Avusturya kadrosu Rapid Wien’den çıkma) lakin gel gör ki bu harikulade futbol ülkesi nasıl oldu da Hollanda üzere makûs bir spor ülkesinden 6 gol yedi onu tartışıyor ve sorumlu arıyoruz. Son 10 yılda 17 sefer değişen yabancı hududu haricinde ülke futbolunda ne yapıldı? Daima görüyor ve duyuyorum. “futbola yapılan milyarlarca lira yatırım var” deyip, mevzuyu politize ediyorlar. Spora yatırımı betona yatırım sanan bu zihniyetten biri karşıma çıkıp bana bun yatırımları anlatabilir mi? Siz stat yapınca oradan hıyar üzere futbolcu yetişecek mi sanıyorsunuz? Siz mi fazlaca aptalsınız yoksa bizi mi aptal sanıyorsunuz?

Görünen o ki Şenol Güneş, yakında sarfiyat. çabucak hemen delirmemiş bir öteki hoca gelir. O ne vakit delirir bilmem. Fakat ben oldukcatan delirdim. Size de en kısa vakitte delirmenizi tavsiye ederim. Ülke futbolu diğer türlü çekilmiyor.