Biden yönetimi Ukrayna'daki Avdiivka'nın düşüşünden Kongre'yi sorumlu tuttu

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Biden yönetimi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın askeri olarak Avdiivka'dan çekilmesinin Kongre'nin Kiev'in savaş çabalarını desteklemek için ek kaynak ayıramamasından kaynaklandığını söyledi.

Ukrayna, Cumartesi günü şafaktan önce doğudaki Avdiivka kentinden çekilme emri verdi; bu, ülkenin geçen yıl Bakhmut'un düşüşünden bu yana ilk büyük savaş alanı kaybıydı.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson, “Bu, kongredeki eylemsizliğin bedelidir” dedi. “Ukraynalılar cesurca savaşmaya devam ediyor ancak stokları azalıyor.”

Senato bu hafta Ukrayna için 60,1 milyar dolarlık bir acil yardım tasarısını kabul etti, ancak söz konusu tedbirin akıbeti, Meclis Başkanı Mike Johnson'ın oylama niyetinde olmadığını belirttiği Meclis'te belirsiz. Biden yönetimi, Ukrayna'nın topçu, hava savunma silahları ve diğer mühimmatının tükendiğini öne sürerek aylardır ek finansman için baskı yapıyor.

Bayan Watson, Meclisin Senato tedbirini geçmesi gerektiğini söyledi.

“Ukrayna'ya ülkesini savunmak için ihtiyaç duyduğu topçu mühimmatını ve diğer kritik teçhizatı sağlayabilmemiz için Meclisin Ukrayna'ya ek finansmanı derhal onaylaması kritik önem taşıyor” dedi.

Yardım savunucuları, toplam 95 milyar dolarlık bir pakette İsrail ve Tayvan'a yardım ve Filistinlilere yönelik insani yardımları da içeren Senato tasarısını oylamaya zorlama veya Bay Johnson'ın onayını alabilecek bir paket hazırlama seçeneklerini araştırıyor.

Perşembe günü, üst düzey bir ulusal güvenlik yetkilisi John F. Kirby, Ukrayna'nın Avdiivka'daki çatışmasının topçu mühimmatı eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

Kirby, Kongre'nin ek finansmanı onaylamaması nedeniyle ABD'nin Ukrayna'ya ek top mermisi gönderemeyeceğini söyledi. Sonuç olarak Ukrayna kuvvetleri, Rusya'nın şehre gönderdiği asker dalgalarına başarılı bir şekilde karşı koyamadı.

Bay Kirby, Ukrayna'ya ek yardım yapılmadığı takdirde Rusya'nın Avdiivka'daki ilerlemelerinin cephenin başka yerlerinde de tekrarlanacağını söyledi. Amerikalı yetkililer ayrıca hava savunma mühimmat tedarikinin Mart ayına kadar azalacağı ve bunun daha fazla Rus füzesi ve İran insansız hava aracının Kiev ve diğer nüfus merkezlerindeki hedefleri vurmasına olanak tanıyacağı konusunda da uyardı.

Doğu Ukrayna'daki kayıpların Cumhuriyetçilerin Kiev'e ek para gönderme konusunda temkinli davranmasına yetip yetmeyeceği belli değil. Capitol Hill'deki milletvekilleri, stokları yenilense bile Ukrayna'nın savaş alanında geri dönüşüne ilişkin bir plan duymadıklarını söyledi.

Yetkililer, daha fazla silahla bile Ukrayna'nın kaybettiği toprakların tamamını geri kazanmasının zor olacağını kabul ediyor. Ancak, iyi tedarik edilen bir Ukrayna'nın Rusya üzerinde daha fazla baskı oluşturabileceğini ve sonuçta barış müzakereleri için daha iyi bir konumda olabileceğini de eklediler.