“Bir hayalim var”, dün ve bugün

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Washington Yürüyüşü’nden ve Martin Luther King’in “Bir Hayalim Var” konuşmasından altmış yıl sonra, sivil haklar hareketinin destekçilerini ilahi benzeri bir eylem çağrısıyla harekete geçirdi, birkaç bin kişi Cumartesi günü National Mall’da millete bu hayalini hatırlatmak için toplandı. eşitliği hatırlatan bitmemiş çalışma.

Bazıları 1963 Washington İş ve Özgürlük Yürüyüşü’ne de katılmış olan katılımcıların çoğu, Amerikan tarihinde, bir konuşmacının ifadesiyle “hayatının mücadelesi” olan önemli bir anı anmak için ülkenin dört bir yanından seyahat etti. . Etkinlik Rahip Al Sharpton ile Martin Luther King Jr. ve Coretta Scott King’in oğlu Martin Luther King III tarafından düzenlendi ve eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ve ABD’nin Atlanta Belediye Başkanı Andrew Young da dahil olmak üzere ileri gelenler katıldı. Georgia Temsilcisi Hank Johnson.

Ancak tüm olayların ötesinde, Dr. King, altmış yıl önce Lincoln Anıtı’nın önünde durup köleliğin kaldırılmasından bir yüzyıl sonra toplumun durumunu değerlendirdi ve siyah Amerikalıların “ne yazık ki hâlâ ayrımcılık prangaları ve ayrımcılık zincirleri yüzünden sakat kaldıklarından” yakındı.

Konuşma heyecan verici, iddialı kodasıyla ün kazanmış olsa da, diğer kısımlar Cumartesi günkü katılımcılarda hala yankı uyandıran ırksal eşitsizliğin çeşitli yönlerini kınadı. Birkaç katılımcı röportaj yaptı; bazıları belirli alıntılar hakkında yorum yaparken, diğerleri Dr. King’in genel olarak söylediği sözler yankıları ve bugün gördüğümüz milleti yansıtıyordu. Alıntılarınız uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.

Martin Luther King’in Kanun Yaptırımları Üzerine

“Medeni hak savunucularına ‘Ne zaman tatmin olacaksınız?’ diye soranlar var. Zenci, polis vahşetinin anlatılamaz dehşetinin kurbanı olduğu sürece asla tatmin olamayız. Seyahat yorgunluğuyla ağırlaşan bedenlerimiz otoyol motellerinde, şehir otellerinde kalacak yer bulamadıkça asla tatmin olamayız.”

Jacquealin Yeadon, Organizatör, Ulusal Eylem Ağı, Moncks Corner, SC

“Polis vahşetine yer yok; aslında bununla her zaman mücadele ediyoruz. İnsanlar hapishanelerde, polis gözetiminde ölüyor. Aynı şeyle ilgili hikayelerimiz, hikayelerimiz, hikayelerimiz var.

Oy haklarının kralı

“Mississippi’deki bir zenci oy kullanamadığı ve New York’taki bir zenci oy verecek hiçbir şeyi olmadığını düşündüğü sürece memnun olamayız.”

Talina Massey, Topluluk Organizatörü, Girişimci, New Bern, NC

“Buna seçmenlerin bastırılması denir. Özellikle Güney’de vatandaşların oy vermesini zorlaştıran bu baskıcı yöntemlerle. Bu yüzden mücadeleyi kazanana kadar pes etmemeli ve yola devam etmeliyiz.”

Adalet Kralı

Ancak Adalet Bankası’nın iflas ettiğine inanmayı reddediyoruz. Bu ülkenin büyük fırsat hazinesinde kaynakların yetersiz olduğuna inanmayı reddediyoruz. Ve böylece, bize özgürlüğün zenginliklerini ve talep üzerine adaletin güvenliğini getirecek olan bu çeki bozdurmaya geldik.

Grady Smith, emekli, Atlanta

“Bugün buraya sivil haklar için kampanya yürüttüğüm için geldim. Ve birçok sivil haklar aktivisti ve lideriyle birlikte buradayız çünkü yıllar önce Martin Luther King’in oy hakkı ve eşitlik konusundaki çabalarını desteklemiştik. Hala orada değiliz. Bu nedenle buradayım.”

Acil Durum Kralı

“Şimdi demokrasinin vaatlerini gerçekleştirmenin zamanıdır. Şimdi ırk ayrımcılığının karanlık ve ıssız vadisinden çıkıp ırksal adaletin güneşli yoluna çıkmanın zamanıdır. Şimdi milletimizi ırksal adaletsizliğin bataklığından kardeşliğin sağlam kayasına yükseltmenin zamanıdır. Şimdi Tanrı’nın tüm çocukları için adaleti gerçeğe dönüştürmenin zamanı geldi.”

Nancy Hoover, Pediatri Hemşiresi, Şam, MD.

“Konuşmayı duyduğumda New York’ta lisede birinci sınıftaydım. Ben burada değildim ki bu olağanüstü olurdu. Ama artık öyleyim. Ve yeterince ilerleme kaydedilmediğini hissediyorum. ‘Hadi, başlayalım. Neyi bekliyoruz?’ gibi bir şey.”

rüyasının kralı

“Umudumuz budur. Bu inançla güneye dönüyorum. Bu inançla umutsuzluk dağından bir umut taşını yontabileceğiz. Bu inançla milletimizin uğultulu nifakını güzel bir kardeşlik senfonisine dönüştürebileceğiz. Bu inançla, bir gün özgür olacağımızı bilerek birlikte çalışabilecek, birlikte dua edebilecek, birlikte savaşabilecek, birlikte hapse girebilecek, birlikte özgürlüğü savunabileceğiz.”

Alfonso R. Bernard Sr., New York City, Hıristiyan Kültür Merkezi’nin kurucusu, genel müdürü ve papazı

“Bir rüyadan, bir Amerikan rüyasından bahsetti. Ve işte 60 yıl sonra buradayız. Siyahlar benzeri görülmemiş bir zenginlik ve eğitim deneyimi yaşadılar. Amerikan tarihinin herhangi bir döneminde olduğundan daha fazla iktidar pozisyonunda siyahi insanımız var ve giderek artan sayıda siyah milyonerimiz var. Buna rağmen hâlâ en yüksek yoksulluk oranına sahibiz. Adalet sistemimizde, polis sistemimizde, eğitim sistemimizde, sağlık sistemimizde, ekonomik imkanlarımızda hala ırksal farklılıklarımız var. Hala gitmemiz gereken uzun bir yol var.”