Bir köpeğin gözünden hayata bakmak: Zıpır

AirdropAvcisi

New member
Dilek yardımcı verdiği söyleşide hayavnlarla olan dostluğunu ve hayatını anlattı. Zıpır serisine devam eden Yardımcı, kitapları hakkında bilinmeyenleri deklare etti.

İşte muharririn söyleşisinden bir kesit…

Hayvan özgrülüğü ve hakları üzerine bir öykü yaratma fikri nasıl ortaya çıktı?

“Köyde doğdum, ötürüsıyla da hayvanlarla iç içe büyüdüm. Ördeklerimiz, civcivlerimiz ve köpeğimiz vardı. Köpeğimizi fazlaca severdim. birlikte oyunlar oynar, köyün altını üstüne getirirdik. Konuşmadan anlaşırdık onunla, zira tatlı bakışlarından beni anladığını hissederdim. İstanbul’a taşınınca onu köyde bırakmak epeyce sarsmıştı beni. yıllar daha sonra köpeğime duyduğum sevginin birebirini Zıpır’da buldum. Zıpır, hayli yakın bir dostumun annesinin köpeği. O denli tatlı, akıllı, sevecen bir köpek ki onun özgürlüğü için verdiği çaba beni epeyce etkiledi. Ayrıyeten bir periyot hayvanlara yönelik şiddetin artması niçiniyle çocuklarda şuur oluşturmak ismine hayvan hakları ve özgürlükleri üzerine kitap yazmak istedim. Düzgün ki de yazmışım. Okurlarımla söyleşilerimde bizlere minik dostlarımız da eşlik etti. (Köpek, kuş, kedi…) Tatlı okurlarım, ”can dostlarına” duydukları tarifsiz sevgilerini anlattılar. Çok keyifli oldum.”

Zıpır nasıl bir köpek? Okurların sevgisini kazanmasındaki başarıyı neye
bağlıyorsunuz?
“Zıpır; kıpır kıpır, meczup dolu, sevecen, hoş mi sevecen ve çook yaramaz bir köpek. Daima keşif peşinde ve başını belaya sokuyor. Zıpır bununla birlikte fedakâr bir köpek ve bir o kadar da şaşkın ve komik. Onun bu mecnun dolu yapısı, korkusuz tarafı, bitmeyen merakı ve komik tarafları okuru kendine çekti. Minik okurlarım Zıpır’da kendilerinden hayli şey buldular. hem de bir köpeğin dünyasından hayata bakmayı öğrendiler ve Zıpır’ın uğraşı hürmet uyandırdı. Ayrıyeten gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazılmış olması Zıpır’a olan ilgiyi daha da artırdı. Minik okurlarım Zıpır’ın en epey gayretini ve sevgi dolu yüreğini sevdiler. Özgürlüğü ve sevdikleri için verdiği çabayı hayli manalı buldular.”

Hayattaki ”gizli nazaranv”lerden kastınız nedir? Yoksa bu bâtın nazaranvler mi bizi hayata bağlıyor?

“Gizli bakılırsavlerden kastım aslında sorumluluklarımız. İster evlat, anne, baba, teyze, amca ister dost… Kim olursak olalım fark etmez. ömrün biz farkında olmadan omuzlarımıza yüklediği sorumluluklar var. Bunlar hayatın ortasında bilinmeyen. Ve biz o sorumlulukları vakti geldiğinde yerine getirmekle yükümlüyüz. Bilhassa sevdiklerimiz kelam konusu olduğunda bu kapalı nazaranvler bir maksada dönüşüyor, ömür biçimi hâline geliyor. Ve olağan olarak ki onlarla tutunuyoruz hayata.”

Dilek Yardımcı

Çocuklar Zıpır’ın serüvenlerini niye okumalı? Delifişek kahramanımız okuruna neler vadediyor?

“Delifişek kahramanımız okurlarına duygusal, gizemli, yer yer heyecanlı, komik bir okuma serüveni vadediyor. Zıpır’ın serüvenlerini okuyan minik okurlar, hayvanların da bir dünyası olduğunu ve bu dünyaya hürmet duymayı, hayvanlarla yaşamanın hoşluğunu, sevdikleri için uğraş etmenin ehemmiyetini, hayallerinden vazgeçmemek gerektiğini, sabırlı olmayı, umudunu kaybetmemeyi öğreniyor; empati marifetlerini geliştiriyor. Ve en kıymetlisi Zıpır okunduktan daha sonra yüzlerde kocaman ve içten bir gülümseme oluşturuyor. Okurun zihninde ve yüreğinde kendine yer buluyor.”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]