Birinci arkeolojik şiir kitabı “Şapinuva Güzellemesi”

JoKeR

Active member
Elim sarı kaside çiçeklerine değdikçe
Bil ki yazmanı yazmadan bakılırsaceğim saçlarında
bir daha düşler sürer miydim Şapinuva köylerine
Çekerek ırmağından sen geçmeden gayrı
Senden kalan ateş, yüreğime kül savururken
Kar bir daha gönülsüz yağıyordu Hitit ülkesine
Gök ardıç kuşları morlar çalar mıydı çiçeklerden
Çekerek ırmağından sen geçmeden gayrı

Çorum Ortaköy’deki Şapinuva antik kentinin Hititler üzerinden referans alarak yansıttığı estetik melankoli, günümüzde de tesirlerini sürdürüyor. Hititlerin değerli kentlerinden olan Şapinuva, Hattuşa ve Boğazkale fazlaca bedelli ve değerli sonuçlarla yüzsenelerdır duygusal, kültürel ve sanatsal tesirler bırakmıştır. Bu tesir Geç Hitit Devletlerinin Kilikya’ya (Karatepe) kadar taşınmasında varlık göstermiştir. Çorum’da Hititler daha sonrası ve günümüze kadar Selçuklu ve Osmanlı üzere gelen tüm yaşanmış ve yaşanan kültürel olgular ise İnönü Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim vazifelisi Necmi Karkın’ın Alım Kültür Sanat Yayınları etiketiyle üçüncü baskısını yapan “Şapinuva Güzellemesi” isimli kitabında şiirsel imgelerle ve yorumlarla yansıma buluyor.

Kitap bununla birlikte arkeolojik birinci şiir kitabı olma özelliğini taşıyor. Karkın şiir kitabında, Anadolu’da yer alan antik kentlere duyduğu merak ve hasret hislerini anlatıyor. Kitapta yer alan şiirlerin Halk Edebiyatı’ndaki güzelleme biçimiyle yapılanması hem Çorum tıpkı vakitte Çukurova’daki tesirlerinin yeniye taşınması bağlamından da ehemmiyet taşıyor. Karkın kitabın, Anadolu’da Halk Edebiyatı’ndaki güzellemenin devam etmesini önbakılırsan bir çalışma olduğunu söylüyor. “Estetik kitaplardan daha sonra yazdığım arkeoloji ve şiir karışımı imgelerle oluşması açısından bu kitap benim için epey önemlidir” diyen Karkın’ın 74 şiirden oluşan kitabı, “Şapinuva Güzellemesi”, “Şapinuva Ağıdı” ve “Hattuşa’dan Kilikya’ya” olmak üzere üç kısımdan oluşuyor.