Biyografi Kaçıncı Kişili Anlatım ?

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Biyografi Kaçıncı Kişili Anlatım?

Bir biyografi, bir kişinin yaşam öyküsünü anlatırken hangi kişilikle anlatıldığına bağlı olarak farklı kişiliklerde yazılabilir. Biyografi, genellikle üçüncü kişilik anlatımla kaleme alınır. Ancak, bazı durumlarda birinci kişilik anlatım veya diğer kişilikler de kullanılabilir. Biyografik metnin anlatım şekli, yazarın tercihine ve hedef kitlenin algılamasına bağlı olarak değişebilir.

1. Üçüncü Kişilik Anlatım

Bir biyografi genellikle üçüncü kişilik anlatımla yazılır. Bu anlatım tarzında, biyografi yazarı, biyografinin konusu olan kişiyi üçüncü bir gözlemci gibi anlatır. Yani, biyografi yazarı, konuyu dışarıdan gözlemleyen biriymiş gibi davranır ve kişinin yaşamını nesnel bir bakış açısıyla sunar. Bu şekilde yazılan biyografiler, genellikle daha tarafsız ve objektif bir anlatım sunar.

2. Birinci Kişilik Anlatım

Bir biyografi, nadiren de olsa birinci kişilik anlatımla yazılabilir. Bu anlatım tarzında, biyografi yazarı, biyografinin konusu olan kişinin kendisi gibi davranır ve kendi bakış açısından yaşamını anlatır. Bu şekilde yazılan biyografiler, daha kişisel ve duygusal bir ton taşır. Ancak, bu tür biyografilerin daha öznel ve subjektif olduğu düşünülür.

3. Diğer Kişiliklerle Anlatım

Bazı özel durumlarda, bir biyografi farklı kişiliklerle de yazılabilir. Örneğin, bir biyografi, konunun yakın bir arkadaşı veya aile üyesi tarafından birinci kişilik anlatımıyla yazılabilir. Bu tür biyografiler, konunun daha yakın bir bakış açısından anlatılmasına olanak tanır. Ayrıca, ünlü bir kişinin yaşamını anlatan bir biyografi, o kişinin hayranları tarafından da birinci kişilik anlatımıyla yazılabilir.

4. Biyografi Türündeki Çeşitlilik

Biyografi türünde bu çeşitlilik, yazarların ve okuyucuların tercihlerine göre değişir. Üçüncü kişilik anlatım, genellikle daha nesnel ve tarafsız bir biçim sunar, ancak birinci kişilik anlatım daha kişisel ve duygusal bir yaklaşım sağlayabilir. Diğer kişiliklerle anlatım ise, biyografinin farklı bir bakış açısından sunulmasına olanak tanır.

5. Biyografik Anlatımın Etkisi

Biyografik metnin anlatım şekli, okuyucuların metni algılaması üzerinde de etkili olabilir. Üçüncü kişilik anlatım, genellikle daha objektif bir perspektif sunar ve okuyuculara konu hakkında nesnel bir bilgi sağlar. Birinci kişilik anlatım ise, daha duygusal bir bağ kurulmasını ve okuyucunun konuyla daha fazla özdeşleşmesini sağlayabilir.

6. Sonuç

Biyografi, bir kişinin yaşam öyküsünü anlatırken çeşitli anlatım şekilleri kullanılabilir. Genellikle biyografi, üçüncü kişilik anlatımla kaleme alınır ve daha objektif bir bakış açısı sunar. Ancak, bazı durumlarda birinci kişilik anlatım veya diğer kişilikler de kullanılabilir. Biyografik metnin anlatım şekli, yazarın tercihine, konunun özelliğine ve hedef kitlenin algılamasına bağlı olarak değişir.