Bosna’nın kan donduran belgeseli: Zevk için insan öldürdüler

JoKeR

Active member
Slovenyalı direktör Miran Zupanic’in “Saraybosna Safarisi” belgeselinin yankıları sürüyor. Son gösterimleri Cürüm ve Ceza Sinema Şenliği kapsamında ülkemizde yapılan sinema, izleyenlerin kanını dondurdu. 1992-1996 Sırp kuşatması sırasında, yapmadığı kalmamış ve her şeyden sıkılmış Avrupalı ve Rus zenginler, zevk için Saraybosna’ya geliyor ve yetişkin, çocuk fark etmeksizin millete ateş açıyor. “Hayvanlarla yetinemiyorlardı” diye anlatıyor belgesele katılan şahitler.

Game sinemasının tanıtımı “Her şeyi olan birine ne verebilirsiniz?” cümlesiydi ve fazlaca etkileyiciydi. Uçakla Belgrad’a gelen Avrupa’nın şımarık zenginlerinin insan avcılığına soyunmasını, “Sahip oldukları lüksle akla gelecek ve paranın satın alabileceği her türlü macera ve hazzı tadıp, kendilerini ispatlamak istediklerini var iseydık. bayağı insanları öldürmeyi daha evvel denememişlerdi. Zira olağan ülkelerde bunun cezası var. Savaş üzere olağanüstü durumlarda bir fırsat doğuyor, ya birileri bunlara teklif ediyor ya da kendi fikirleri, artık bilmiyoruz. Ganimetlerine bir yenisini, insan canını ekleyerek koleksiyonlarını tamamlamaya karar veriyorlar” diyerek anlatıyor şahitler.

HER ŞEY HAZIRDI ATIŞINI YAPTI

Zenginler evvel insan avının birinci durağı olan Belgrad’dan Pale’ye uçuyor. Akabinde da özel bir araçla Saraybosna’nın Grbavica semtine getiriliyorlar. Burada rahat ve son derece lüks şartlarda konaklayıp sivillere ateş açmaları sağlanıyor. Belgeselde şahsen olaya şahit olmuş bir görgü şahidi, “Onun kenara çekilip dürbünle etrafı gözleyeceğini sanmıştım. Yattı, eline tüfek verdiler, inanamadım. Her şey hazırdı, atışını yaptı. İtiraf etmeliyim ki, şoka uğradım. Atışın kararında biri vuruldu ve yere kapaklandı. Dürbünle bakıp vurulduğunu gördüm” diye anlatıyor dehşet anlarını. Belgeselde net bir sayı söylenmiyor fakat fazlaca değerli olduğu belirtiliyor. Üstelik amaç çocuksa fiyat de artıyormuş. “Av başına” fiyat ödendiğini söz ediyor şahitler. “Bu bir insan safarisiymiş. Bu hedefle Saraybosna’ya gelenler, yeni türeyen ve öldürmek için para veren hastalıklı keskin nişancılarmış” sözü de bir daha belgeselden.

Miran Zupanic

SORUŞTURMA KİMLERE UZANACAK?

İnsan bu biçimde bir tanıklıkla nasıl yaşayabilir diye sorabilirsiniz? Ben bunları duyduğumda dünya yerinden niçin oynamadı diye de sormuştum örneğin. Lakin her neyse ki Saraybosna Belediye Lideri Benjamina Karic’in cürüm duyurusu üzerine Bosna Hersek Başsavcılığı, sinemadaki tezlerin gerçek olup olmadığını tespit etmek ve failleri bulmak emeliyle özel soruşturma açıldığını duyurdu. Soruşturmanın kimlere uzandığı bilgisi çabucak hemen yok. Zupanic, yaşananlara ait biroldukca şeyin üzerinin hâlâ örtülü olduğunu söylerken, olayların büyük bir zinciri kapsadığına da dikkat çekmişti. Avı düzenleyenden, bu safariye katılanlar ve ulaşımı sağlayanlara kadar fazlaca sayıda kişi soruşturma kapsamına girmesi bekleniyor.

BU BİR DEVLET SORUNU

Bosna İstihbarat Teşkilatı’nın şefi General Mustafa Hayrulahoviç, daha fazla bilgiye erişmek için İtalya’nın istihbarat teşkilatı SISMI’yle irtibata geçmiş o periyotlar. “Hiç bilgimiz yok, halbuki bu bir devlet sorunu” demişler. ondan sonrasında SISMI kelamlı olarak bilgi vererek, bu faaliyetlerin çıkış noktasını saptadıklarını ve bölgeyi temizlediklerini aktarmış.

İRİNA’YI BU TÜRLÜ AVLADILAR

İnsan avında keskin nişancının isabet ettiği İrina’nın annesi anlatıyor: “Ekim 93’te Irina bir yaşına girmişti. O yoklukta ufak bir kutlama yapmıştık. Dört gün daha sonra kısa bir yürüyüşe çıktık. Sakin bir gündü. Birkaç arkadaşımla muhabbet etmek için durduğumda, İrina bir an elimi bıraktı. daha sonra apansız bir keskin nişancının kurşunu geldi. Kurşun bana ya da yetişkinlerden birine saplanmadı. çabucak hemen bir yıl dört günlük olan kızıma saplandı.