Bu dünyadan bir Ahmet Kekeç geçti

JoKeR

Active member
Bir periyot gazetemizde editörlük ve köşe müellifliği yapan Ahmet Kekeç’in vefatının üzerinden tam iki yıl geçti. Kekeç, 2020 yılında kanser tedavisi görürken, Kovid testi müspet çıkmış, ağır bakıma alınmış bir süre daha sonra da vefat etmişti. 1961 yılında Malatya’da doğan Kekeç, üniversiteye kadar Malatya’da eğitim gördü. Yükseköğrenimini Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde gerçekleştiren gazetecinin, birinci defa 17 yaşındayken Gırgır mecmuasında mizah hikayeleri yayınlandı. Kekeç, 1980 yılından bu yana çeşitli kıssa, tenkit ve denemeler kaleme aldı. Bu yazılar “Mavera”, “Yönelişler”, “Kayıtlar”, “Kırkayak (Kırklar)”, “Kitap Dergisi”, “Girişim” ve “İmza” mecmualarında yayınladı. 1989’da gazeteciliğe başlayan Kekeç, “Milli Gazete”, “Yeni Haber”, “Vahdet”, “Zaman”, “Akit” ve “Star” gazetelerinde editör ve köşe müellifliği yaptı. Yazılarıyla çeşitli mükafatlar kazanan Kekeç, biroldukca televizyon programında yer aldı.

Edebiyatçılığı da güçlüydi

Kanal 7’de bir süre yorumculuk da yapan Kekeç, Cine5’te Rasim Ozan Kütahyalı ve Salih Tuna ile “Memleket Meselesi”nin yanı sıra “Derin Mevzu” isimli tartışma-sohbet programını sundu. Kekeç, ondan sonrasında 24 TV’de Nagehan Alçı ile “Nerede Kalmıştık”, Nevin Ateş ve Mustafa Armağan ile “Tarihçe”, sonrasındasında Ülke TV’de ise Turgay Güler ve Yusuf Ziya Cömert ile “En sıradışı” isimli üç televizyon programında bakılırsav aldı.

Billur Aktürk tarafınca “Bir Dava Adamının Portresi” ismiyle da belgeseli hazırlanan usta muharririn kaleme aldığı yapıtlardan kimileri: “Son Uygun Şeyler” (1985), “Yağmurdan daha sonra” (2000), deneme “Beni Türk İmamlarına Emanet Ediniz” (1991), “Atam Sen Kalk Ben Yatam” (1993), “İnek Sosyalizmi” (1996), “Sıkı Adamlar” (2002).