Bugün Müzeyyen Senar’ın doğum günü

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Bugün Müzeyyen Senar’ın doğum günü Türk müziğinin yeri doldurulamayan assolisti ‘Cumhuriyetin Divası’ Müzeyyen Senar, 2006 yılında vefat etmişti. 16 Temmuz 1918’de doğan Senar’ın bugün ise doğum günü.

MÜZEYYEN SENAR KİMDİR?

Bursa’nın Keles ilçesine bağlı Gököz köyünde 16 Temmuz 1918’de dünyaya gelen sanatçı, geçim kahrı yaşayan ailesiyle İstanbul’a göç etti. Ailesiyle 1930 yılında İstanbul’a gelen Senar, Mekteb-i Fakire’de eğitime başladı.

Periyodun türkülerini çabucak hemen 6 yaşındayken yanılgısız söyleyen Senar, anne ve babasıyla gittiği bir düğünde okuduğu müziğin sonraki günü kekelemeye başladı. Sanatkarın “nazar” diye isimlendirdiği ve 10 yıl süren bu kekemeliği, âlâ müzik söylemesine mani olmadı.

Müzik öğretmeninin kendisini keşfetmesi, annesinin teşvikiyle 1931’de Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne kaydolan Senar, burada Emin Ongan ile Necati Tokyay’dan adap, nota ve makam öğrendi.

Bir yıl daha sonra Şark Musiki Cemiyeti’nde Hayriye Örs ve Kemal Niyazi Bey’den ders alan sanatçı, birebir devirde Selahattin Pınar, Yesari Asım Arsoy, Osman Nihat Akın, Lem’i Atlı üzere bestekarlarla tanıştı. çabucak hemen 12 yaşındayken İstanbul Radyosu’na giren sanatkara bu biçimdece şöhretin kapısı aralandı.

Senar’ı, genç yaşta yaptığı evliliği ve çocuğu dahi, kendisi için bir ömür biçimi haline gelen müzikten koparmadı.

ATATÜRK’E MÜZİKLER SÖYLEDİ

Senar’ın programını dinleyen, periyodun ünlü gazinocularından İbrahim Dervişzade, gazinonun 1933 yaz döneminin yıldızlar programına Müzeyyen Senar’ı da aldı.

Senar, fasıl değil solo programı yapma koşulunu öne sürdü ve Türk gazino tarihinde solistlik kurumunu birinci başlatan müzisyen oldu.

Ünlü sanatkarın müzik alanındaki kabiliyeti, radyodan yükselen nağmeleri Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilgisini çekti ve sanatçı birfazlaca kere Atatürk’ün huzurunda Dolmabahçe Sarayı’nda müzik söylemiş oldu. Birinci sefer aldığı bu biçimde özel bir davet karşısında heyecandan eli ayağı birbirine dolaşan Senar, salonun bir tarafında kendisi, bir tarafında saz heyeti müziklerini seslendirdi.

Çok geçmeden birinci taş plağını da çıkaran Senar, Yesari Asım Arsoy’un Ümitlerim Daima Kırıldı, Yarim Artık Gelmeyecek kesimini kaydetti.

İstanbul’un birfazlaca ünlü gazinosunda sahne alan Senar, radyo programlarını 1941 yılına kadar devam ettirdi.

Bilhassa 1950’li yılların en başarılı müzikçisi olan Müzeyyen Senar, Arap sinemalarının dublajında Münir Nurettin Selçuk’la bir arada müzik söylemiş oldu

SON KONSERİNİ 2006’DA VERDİ

O senelerda bir birincisi de gerçekleştirerek, birinci yurt dışı konserini 1947’de Paris’te veren Müzeyyen Senar, uzun soluklu sanat hayatına, 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda verdiği konserle noktayı koydu. Usta sanatçı o periyottan daha sonra son konserini ise 5 Eylül 2006’da İstanbul’daki Sepetçiler Kasrı’nda verdi.

bununla birlikte 2004 yılında Sezen Aksu tarafınca düzenlenilen ve sanatçı dostlarının da katıldığı gecede 72. sanat yılını İstanbul Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda kutlayan Senar’a, sahnede Emel Sayın, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Sibel Can, Halit Kıvanç üzere ünlü isimler eşlik etti.

97 YAŞINDA VEFAT ETTİ

Senar’ın ayrıyeten çabucak sonrasında Sezen Aksu, Tarkan, Nükhet Duru, Ajda Pekkan, Şebnem Ferah, Kubat, Levent Yüksel ve kızı Feraye ile düet olarak yaptığı “Bir Ömre Bedel” albümü büyük ilgi gördü.

ömrü boyunca yaklaşık 500 plak ve albüm yapan Senar, geç verilen bir unvan olması sebebiyle birinci başta reddetse de 1998’de Devlet Sanatkarı unvanını aldı.

2006 yılında İzmir’deki konutunda felç geçiren Senar, 8 Şubat 2015 günü zatürre niçiniyle kaldırıldığı Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 97 yaşında vefat etti.

Ünlü sanatkarın birtakım taş plaklarının isimleri şöyleki:

Ümitlerim Daima Kırıldı/Aşk ve İnkisar, Hey Pınar Derin Pınar / Oh, Oh Ne Hoş Şey, Kaygılı Yarim / Urfa’nın Etrafı, Gül Pembe Yüzün / Güller içinde, Bir Zımnî Kelamım Var / Leyla, Gül Yüzünü Saklama / Seni Ben Çok Bekledim, Bahçemde Tek Gülüm Yok / Beter Ol, Ben Ağlarım Eller Güler / Bir Görüşte Sevdim Seni, Ben Küskünüm Feleğe / Gönül Senindir Artık, Benden Selam Olsun / Farfara, Çaya İner Ağlarım / Sevdaya Koşanlar, Bir İhtimal Daha Var / Ellere Uzaktan Bak, Haber Gelmez / Kapıldım Gidiyorum, Çıkar Büyüklerden Yumak Yuvarlak / Köçekçe Müzik Benli, Derbeder Bir Aşıkım / Sesimde Müziği Aşkın, Sıkıntımı Kimlere Desem / Şarap Mahzende Yıllanır, Tabip Her Gün Gelir Masraf / Neyleyim Köşkü Neyleyim Sarayı, Eşimden Ayrıldım / Yorgun Bir Pınar Üzere, Fes Başıma / Yeşil Ördek Üzere, Fikrimin İnce Gülü / Söyleyemem Kederimi.

Senar’ın albümlerinden kimileri ise şunlar:

bir daha Bir Sızı Var İçimde, Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel, Ne Yaptım, İkinci Dubleden daha sonra, Atatürk’ün Sevdiği Müzikler, Müzeyyen Senar’la Faslı Muhabbet, En Son Okuduklarım, Akşam Oldu Hüzünlendim Ben bir daha, Meşk, Ayrıldı Gönül, Söyleyin Güneşe, Güller içinde.