Burak Elmas: Futbolda sıkıyönetim ilan edilmeli

Gattuso

New member
Üstün Lig’de tarihin en başarısız dönemlerinden birini geçiren Galatasaray’da sözün tam manasıyla ekonomik seferberlik ilan edilmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde lider Burak Elmas ile lider yardımcıları Bikem Kanık, Özgür Kalelioğlu, idare heyeti üyesi Ahmet Ozan Şener ve Sportif A.Ş. Bağımsız İdare Konseyi Üyesi Ural Aküzüm, iktisat gazetecileri ile buluştu. Lider ve yöneticiler hem kulübün mutfağında yaşananları anlattı, birebir vakitte sorularımızı yanıtladı. Burak Elmas, Galatasaray’da bir ihtilal gerçekleştirdiklerini şu sözlerle deklare etti:

Örnek olacak bir modeli hayata geçiriyoruz dünya, Galatasaray’daki ihtilali konuşacak

Dünya futboluna örnek bir modeli hayata geçiriyoruz. Maksadımız bu Türkiye’nin birinci borçsuz, üst üste kâr eden, ziyan etmeyen kulübü olmak. Galatasaray’da, ekonomik olarak dünyaya örnek olacak bir model yaratmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki seniçin itibaren bunun sonuçlarını almak istiyoruz. Süratli davranmaktan ve süratli sonuç almaktan öteki dermanımız yok. Alınması gereken mecburî kararlar daima ertelenmiş. G.Saray’ın buradan süratli çıkabilmesi için kimi şeyleri süratli yapmamız lazım.”

Toplu bir tahlil bulmak için bir ortaya gelmeliyiz tanınan başkanlık yapma vakti değil

Futbolda tanınan olmak isteyen lider var ise, bu periyot o devir değil. G. Saray, Beşiktaş, F.Bahçe diye ayırmadan söylüyorum; Toplu bir tahlil bulma iradesiyle bir ortaya gelmemiz lazım. Bu sektörel bir sorun. Kazandığı kadar harcayabilen bir kulüp yok. Finansal Fair Play Türkiye’de uygulanamadı. “Biz borçlanalım, bizden daha sonra gelen idare ödesin” mantığı, borçların ödenemez hale gelmesine sebep oldu.”

Futbolda sıkıyönetim ilan edilmeli

Şu anda, Türkiye’de mevcut gelirlerle kredi borcunun faizini ödeyebilecek tek bir Futbol kulübünün bulunmadığını söyleyen Galatasaray Lideri Burak Elmas, şöyleki devam etti:

Bizim 2.5 milyar liranın her 350 milyon liralık faizini ödememiz gerekiyor. Her sene borcumuz otomatik artıyor.

Avrupa’ya gidemeyiz

Oturup birlikte Türk futbolunu bu batık durumunda çıkarmanın yolunu oluşturmazsak, 1-2 dönem daha sonra ‘Finansal Fair-Play’ kurallarına uyulmadığı için hiç bir Türk ekibi Avrupa’da futbol oynayamayacak.Ciddi manada mali zahmette olan, batmış bir futbol bölümü ile karşı karşıyayız. Türk futbolunun geleceği için bunu düzeltmek mecburiyetindeyiz. Türk futbolu için sektörel bir sıkıyönetim ilan edilmeli.

Gereksinim değil mecburiyet

İşte bu yüzden Türk sporunda birtakım şeyleri süratli düzeltmek ismine başka kulüpler de dahil faal bir biçimde masadayız. Geçmişten gelen yanlışların yenidenlanmaması ismine, yansılara karşın doğrusu her neyse onu yapmaya devam edeceğiz. bakılırsav süremizin sonunda Galatasaray’ı bu yola taşımış oluruz. Altını çizerek söylüyorum; Bu bir muhtaçlık değil, mecburiyet!

Gayrimenkul grubu 2 milyar tl için alanda

G.Saray’da gayrimenkul projeleri için deneyimli bir grup oluşturulmuş. İdare konseyi üyesi Ozan Şener anlattı: “Mecidiyeköy’deki bina 12-13 yıldır boş duruyor. Erden Timur ve Avi Alkaş’ın da ortalarında bulunduğu bir grup olarak binanın Galatasaray açısından en iyiyi yakalayacak biçimde kıymetlendirme formülü üzerinde çalışıyoruz. Kiralama yoluna gidersek 10 yıl için 200 milyon TL gelir elde ederiz. Ancak rezidans projesine çevirip yabancıya satışa uygun hale getirebilirsek gelirimiz 600 milyon TL’nin üzerine çıkar.”

acak.

Kulüpler Muhteşem Lig A.Ş ve Muhteşem Lig TV için hazır

Burak Elmas, yayın ihalesi konusunda şu açıklamayı yaptı: “Yurt haricinde liglerin bir şirket sistemi var ve ihaleyi onlar yapıyor. Aslında bunlar Türk futbolunda yapılması gereken Muhteşem Lig A.Ş.’ye geçiş modeli. Kulüplerin bir TV kanalı kurması ve maçların buradan yayınlanması alınacak en uç karardı. Buna da kulüpler hazır.”