Bursa’da bir aile meskenleri olmadığı için üç aydır 2 metrekarelik metruk alanda yaşıyor

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Bursa’da Kayalar ailesi konutları olmadığı için 3 aydır dere kenarındaki metruk alanda yaşıyor. Mustafa Kayalar (20), iş ve kalacak bir konut istiyor.

Bursa’da Mustafa Kayalar yaklaşık 8 ay evvel işten çıkarılınca kayınvalidesinin yanına taşındı. İş aramaya devam eden Kayalar, uzun müddet çalışacak yer bulamadı. Tartıştığı kayınvalidesi tarafınca konuttan çıkarılan Mustafa Kayalar, kendisi üzere konutu olmayan annesinin yanına, Osmangazi ilçesi Setbaşı Mahallesi’ndeki Gökdere’nin kenarında harabeye dönmüş metruk binanın depoya sığındı. Yaklaşık 3 aydır burada kalan 7 kişilik aileye, bir kişi yardım ederek konutunu açtı.

Hayırseverin meskenine gelen Mustafa Kayalar, sonrasındasında annesinin gitmesini istemesi üzerine eşi ve 3 yaşındaki kızı ile bir arada bir daha mağarayı andıran depoya döndü.

Yaklaşık 3 aydır burada kaldıklarını belirten Mustafa Kayalar, “Daha önce meskenimiz yoktu. Eşimin annesinin meskeninde kalıyorduk. Kayınvalidemle anlaşamayınca bizi konutundan çıkardı. Biz de buraya geldik. Burada kalmaya başladık. Daha önce annemlerle birlikte kalıyorduk. Hayırseverler yardımcı olmak için meskenlerine çağırdı. Biz de onlarla birlikte gitmiştik. Annem buradan gitmemiz gerektiğini söyleyince biz de geri geldik” dedi.

Yaşadığı bölgenin uyuşturucu içenler niçiniyle inançlı olmadığını belirten Kayalar “Burada yaşamak hakikaten epeyce güç. Alçak tavan, her sabah başımızı vuruyoruz. Uyuşturucu içenlerin gezindiği yer. İnsan huzursuz oluyor. Evliyim, çocuğum var. Büyüklerimizden iş ve kalacak bir yer istiyorum. 3 yaşında bir kızım var. Gereksinimlerini karşılayamıyorum. Zorlanıyorum, bu durum psikolojimi bozuyor” diye konuştu.

Dilara Kayalar (19) da “Ufak bir yer, tavan yüksekliği 1,5 metre. Lakin burada yaşamaya mecburuz. Çok sıkıntı koşullarda yaşıyoruz. Böcekler var. Ellerimiz ayaklarımız yara ortasında oluyor. Kızımın omzunda yara çıktı. Fareler dolaşıyor etrafta. Fareden korkuyoruz. Kızımın altını açarken, hava fazlaca soğuk olduğu için zorlanıyoruz. Kızım hasta olacak diye korkuyorum. Yorganın ortasında üşümüyorum lakin sabah kalktığımızda hayli üşüyoruz. Eşim çabucak ateş yakmaya kalkıyor. O ateşi yaktığı vakit bizde kalkıp ateşin başında ısınıyoruz. Burada 2-3 defa hastalandı. Burnu akmaya başladı. Bir meskenin olsun istiyorum, eşim çalışsın ve kızım rahat olsun istiyorum. Öteki bir şey istemiyorum” tabirlerini kullandı.

Kayalar ailesini gördüğü günden beri yardım etmeye çalışan Mert Gündüz de aileyi işten meskene giderken gördüğünü belirterek “Bir insan olarak içim sızladı. Gelip, bakmak istedim. Sahiden içler acısı bir durum. Kendi çocukları var. Çok sıkıntı koşullar altında yaşıyorlar. Biz buraya geldiğimizde aslına bakarsanız fareler de geçiyordu. Yiyecek ekmekleri bile yok. Dünden beri buraya geliyoruz. Bizim ricamız; devletimiz olsun, hayırseverler olsun, Mustafa çalışmak istiyor, iş istiyor ve bir konut istiyor. Zira kendi ailesinden ayrılmak istemiyor. İnşallah, bir yardım eden olur. Elimizden geldiğince yapıyoruz fakat inşallah bir hayırsever dayanak olursa epey keyifli oluruz” diye konuştu.

Kayalar ailesine bu gece kalacak bir yer ayarlamaya çalıştıklarını belirten Gündüz, “Ben de yakınlarımla bir arada bir apart ya da otel ayarlamaya çalışıyoruz. En azından bu gece sıcakta geçirmeleri için. İnşallah hayırseverlerden yardım bekliyoruz. Zira bizim de yapabileceklerimiz kısıtlı” dedi. (DHA)