Can Tanrıyar-Petek Dinçöz davasında yeni gelişme

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Can Tanrıyar-Petek Dinçöz davasında yeni gelişme ‘Arım Balım Peteğim’ programı için yapımcısıyla mahkemelik olan Petek Dinçöz, açtığı dava kararında 12 milyon lira kazandı. Üretimci Can Tanrıyar da eski eşi Petek Dinçöz’le evli olduğu vakit ortasında bu alacağına ortak olduğunu, boşanma protokolüyle garanti altına aldığını tez ederek Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, yetkisizlik vererek belgeyi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gönderdi.

Petek Dinçöz ile üretim şirketi içinde 13 Haziran 2008’de bir TV kanalındaki ‘Arım Balım Peteğim’ programı için sunuculuk kontratı yapıldı. Üretim şirketi, 2009-2010 devrine ait sunucu Dinçöz’e fiyatını ödemedi. Sunuculuk fiyatının yanı sıra kuaför, kostüm, orkestra fiyatları üzere öbür masrafları da cebinden karşılayan Dinçöz, mukaveleyi feshettiğini bildirdi. Dinçöz üretim şirketi aleyhine 12 milyon TL’lik icra takibi başlattı. Üretimci şirket, icra takibine itiraz ederek Dinçöz’ün haksız ve vakitsiz yere mukaveleyi feshettiğini, hak etmediği periyoda ait fiyat istediğini savundu.

12 MİLYON LİRA KAZANDI

Mahkeme hesaplamanın akabinde Dinçöz’ün 2 milyon 153 bin lira sunuculuk cezai koşul alacağı, 861 bin lira da icra inkar tazminatı olmak üzere toplam 3 milyon 14 bin lira alacaklı olduğunu bildirdi. Dinçöz bu sonucu temyiz etti. Yargıtay ise üretim şirketinin KDV dahil 7 milyon 80 bin lira sunuculuk fiyatı, 1 milyon 500 bin lira cezai kaide alacağı ile 3 milyon 432 bin lira icra inkar tazminatı olmak üzere toplam 12 milyon lirayı Petek Dinçöz’e ödemesine karar verdi.

“O PARADA BENİM DE HAKKIM VAR”

Parayı tahsil ettikten daha sonra üretimci Can Tanrıyar, İstanbul Aile Mahkemesi’ne avukatı aracılığıyla başvurdu. Dilekçesinde, Petek Dinçöz’le evlendiği sırada toplumda tanınan bir isim olması için elinden geleni yaptığını, senelera biriken tecrübesini ve etrafını bilhassa maddi ve manevi gücünü kullandığını söz etti.

Dilekçede Petek Dinçöz’ün Sinevizyon Medya A.Ş. ile sunuculuk mukavelesi yapmasını sağladığını, bu projeyle eski eşinin büyük bir gelir kaynağı elde ettiğini kaydeden Tanrıyar, bu bedelin ortalarında paylaşılacağı konusunda anlaştıklarını tez etti.

TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Boşanma protokolünde kelam konusu alacağını isimli makamlarca teminat altına almış olduğunu söz eden Tanrıyar, Dinçöz’ün sunuculuk hizmeti almasına karşın kendisine boşanma öncesi ve daha sonrası ödeme yapmadığını sav ederek 12 milyon TL alacağı olduğunu tabir edip tazminat davası açtı.

YETKİSİZLİK KARARI VERİLDİ

İstanbul Aile Mahkemesi’nde görülen duruşmada yeni bir gelişme yaşandı. Mahkeme, protokole dayalı bir dava olduğu nedeni öne sürülerek yetkisizlik verdi. Belge Aile Mahkemesi’nden Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gönderilerek kaldığı yerden devam edilmesine karar verdi.