CHP’li Başarır: Sermaye Piyasası Şurası, Hürriyet gazetesinin paylarında açıkça hukuksuzluk yapmış

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Kurulu Üyesi Ali Becerikli Başarır, Sermaye Piyasası Konseyi, Hürriyet gazetesinin paylarında hukuksuzluk yaptığını belirterek kabahat duyurusunda bulunacağını söylemiş oldu. Başarır, “Bunu Danıştay onadı, dışarıdan Hürriyet gazetesi paylarını alan yurttaşlar ise dava açtı” dedi.

Gerçek Gündem’den Elif Ünsal’ın sorularını yanıtlayan Başarır, “Bunu birinci kez açıklıyorum” diyerek, “Sermaye Piyasası Heyeti, Hürriyet gazetesinin paylarında açıkça hukuksuzluk yapmış. Bunu Danıştay onadı, dışarıdan Hürriyet gazetesi paylarını alan yurttaşlar ise dava açtı. Ben Sermaye Piyasası Şurası hakkında da kabahat duyurusunda bulunacağım. Bundan daha sonra tüm yolsuzluklarla ilgili cürüm duyurusunda bulunacağım. Takipsizlik sonucu verilse de evrak numaraları arşivdeki yerini alacak ve biz de bu evrakları yeri ve vakti geldiğinde hiç uğraşmadan canlandıracağız.” tabirini kullandı.

“Demirören ile hiç bir işim yok, ben Demirören gibileri yaratan sisteme karşıyım”

Başarır şunları kaydetti:

“Şunu herkes bilmeli ki benim Demirören ile hiç bir işim yok, ben Demirören gibileri yaratan sisteme karşıyım. Ben ömrümde Demirören’i hiç görmedim, bundan daha sonraki ömrümde da hiç görmeyeceğim. Zira onunla ilgili tezlerim var. Lakin benim Demirören’in şahsı ile ilgili bir sorunum yok, benim düşüncem Demirören gibileri yaratan bu sistem. Onlara haksız, hukuksuz, topluma açıklayamayacağımız milyarlarca liralık krediler verilmesi ve bunların takip edilmemesi. Bu para bizim paramız, Ziraat Bankası 159 sene evvel kurulmuş. Mithat Paşa’nın çiftçiler için kurduğu bir kamu bankası. Bu banka bizim bankamız, bundan 15-20 sene kadar evvel tabelasını görmek bile içimizi ısıtıyordu. Bugün Ziraat Bankası Demirören ile anılıyorsa bu sisteme karşı en büyük çabayı biz vermeliyiz. 20 Aralık tezlerimin hepsini; şirket isimleri ve hesapları ile birlikte savcılığa bildirdim. Bana açmış olduğu davada da karşılık olarak mahkemeye sunacağım. 20 Aralık’ta 1 milyon dolar bozduran 23 Aralık’ta 1 milyon 600 bin dolara sahip oldu. 1 milyar dolar bozduran 1 milyar 600 milyon dolara sahip oldu.

Bundan daha sonra sonucu verecek olan mahkemedir”

Demek ki burada haksız bir zenginleşme var ve bu bir gece yarısı operasyonu ile yapıldı. 30 sene çalışıp tazminatıyla dolar alan beşerler bir gecede elindekini kaybetti. 300 bin liraya dolar alan birinin 20 Aralık’ta doları 180 bin liraya düştü. Demirören Kümesi ile ilgili bu süreçte bana bilgi ve evraklar ulaştı, ben de bu bilgi ve dokümanları mahkemeye sundum. Bundan daha sonra sonucu verecek olan mahkemedir.

“Haksızsam tazminatımı ödemeye hazırım, ancak onlar haksızsa topluma bir hesap vermek zorunda”

Ben Sayıştay Raporu’nu ortaya koyarak Ziraat Bankası ile ilgili de hata duyurusunda bulundum. O raporu ben ya da CHP Kümesi değil Sayıştay yazdı. Şayet bir kesim adalet var ise bunlar araştırılır. Şayet ben haksızsam tazminatımı ödemeye hazırım, fakat onlar haksızsa topluma bir hesap vermek zorundadır. Bu iktidar da bu topluma bir hesap vermek zorundadır..

“NTV denilen o kanalı asla affetmeyeceğim”

Daha evvel kendisinin de amaç gösterildiğini söyleyen Başarır şunları söylemiş oldu:

“’Cumhuriyet tarihinde birinci defa devletin ordusu Katar’a satılmış. Ben paha biçemiyorum, 20 milyar dolar olduğu söyleniyor, 50 milyon dolara satılmış’ dedim. Burada kast ettiğim Mehmetçik değil, Mehmetçik’in postalını bile Katar’a vermem. Bunun üzerinden bana 10 gün süren bir linç kampanyası başlatıldı. Bu esnada ben hiç bir sıhhat sorunu olmamasına karşın annemi kaybettim. Zira bu süreçte ailem de epeyce üzülmüştü. NTV denilen o kanalı asla affetmeyeceğimi buradan açıkça söylüyorum. Ben TBMM’ye birinci kaydolduğumda iki kızım ve eşimin manzaralarını yayımladılar. İki evladıma ve eşime hakaretler ettiler, ‘niçin ölmüyorsunuz?’ dediler. Benim bu süreçte gözlerimin dbulunmasına niye olan iki olay var ve o iki olay da bunlar. O devirde birfazlaca muhafazakar müellif, televizyoncu, gazeteci, aydın ve asker beni haklı buldu. Yeni Şafak yaptığı bir anketi açıklayarak ‘Yüzde 44, Ali Yetenekli Başarır’ı haklı görüyor’ dedi. Yeni Şafak’ın anketinde bile yüzde 44 haklı göründüysem demek ki toplumun yüzde 80’i beni haklı görüyor diye düşündüm. Siz Tank Palet’i satmadınız mı? En kritik askeri toprakları imara açıp vermediniz mi? Ben o gün de doğruları söylemiş oldum, bugün de Ziraat Bankası ile ilgili doğruları söylüyorum. O gün Tank Palet’in peşkeş çekildiğini nazarannler bugün de Ziraat Bankası ile ilgili gerçekleri görüyor. Demirören yeterli ki bana dava açtı.”