Çiftçilerin aksiyonunu kıymetlendiren AKP Konya Milletvekili Gülay Samancı: Büsbütün provokasyon gayeli

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Konya’da çiftçilerin yolu kapatarak yaptıkları aksiyonu pahalandıran AKP Konya Milletvekili Gülay Samancı, “Burada siyasi materyal elde etmek isteyen bir ekip şahısların çiftçilerimizi de kullanarak yaptığı eylemdir” dedi.

Köylerine kanallardan su getirilmeyen Karatay ilçesine bağlı İsmil, Sakyatan, Hayıroğlu, Ovakavağı, Karakaya, Göçü ve Yarma Mahallesi çiftçileri 31 Mayıs tarihinde Konya-Adana kara yolunu traktörleriyle trafiğe kapatmıştı.

Yaptıkları harekette AKP Konya Milletvekili Gülay Samancı’yı istifaya davet eden çiftçiler, “Oturduğun yerden maaş almakla bu işler olmuyor. Burada çiftçi yanmış. Kuşlar kurtlar susuz. Ben sabah kuyumdan kuşlara ve köpeklere su veriyorum. Ovakavağı Köyünde doğup büyüdüm ve burada gömüleceğim. Biz topraksız yapamayız. Konya AKP Milletvekili Samancı’nın istifa etmesi lazım. Bu ovanın yazgısıyla bir vekil oynayamaz. Gülay Samancı bize 15-20 bin metreküp su vermiyor” diyerek sitemde bulunmuştu.

Yapılan hareketin akabinde geçtiğimiz günlerde harekete geçen Cumhuriyet Savcılığı aksiyona katılan 250’nin üzerinde çiftçinin isimlerini belirleyerek haklarında kamu davası açmak için tabirlerine başvurdu.

“Çiftçilerimiz provokatif emelli şahıslar tarafınca kullanıldıklarını bana ilettiler”

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine bakılırsa

“Yapılan hareketlerin hemilk öncesinde biz çiftçilerimizle görüşmüştük. Hareket yapma sebeplerinden bir tanesi de Beyşehir Gölü’ndeki suyun verilmemesiydi. Lakin orada suyun verilmemesi üzere bir sorun kelam konusu değildi. Bu hareket âlâ niyetli çiftçilerimizi bir tarafa bırakırsak, büsbütün provokasyon maksatlı. Burada siyasi materyal elde etmek isteyen bir ekip şahısların çiftçilerimizi de kullanarak yaptığı harekettir. çiftçilerimizle bir ortaya geldiğimizde orada provokatif emelli şahıslar tarafınca kullanıldıklarını da kendileri de bana ilettiler.”

“Hepsine sahip çıkmamız gerekir”

Çiftçilerin tabirinin alınmasıyla ilgili bir duyum almadığını söz eden AKP’li Samancı, “Eylemler haklı sebeplerle ve müsaade alındıkça yapılabilir. Soruşturmalarla ilgili de bana direkt gelen bir şey yok. Bunlar usulen izlenmesi gereken metotlarla ilgili olabilir” dedi.

Yakın süreçte bölge çiftçileriyle bir ortaya geleceklerini söyleyen Samancı, “Beyşehir Gölü’nden DSİ kanalından gelen sudan istifade eden çiftçilerimizin ve muhtarlarımızla bir ortaya geldik. Beyşehir Gölü’nde belirlenen su kodunun altına inildiği andan itibaren gölde kuruma riski epeyce fazla. Beyşehir Gölü sığ bir göl ve bu yüzden buharlaşma oranı yüksek oluyor. Yakın vakitte bir daha çiftçilerimizle bir ortaya geleceğiz. Zira çiftçilerde bizim göl de bizim. Paydaş olarak hepsine sahip çıkmamız gerekir. Bir yandan çevreyi bir yandan da çiftçilerimizin hakkını muhafazamız lazım. Zira çiftçilerimize gelecek sene de su vereceğiz bu gölden. Suyumuzu tasarruflu kullanmak zorundayız” biçiminde konuştu.