Çocuk kitaplarının muharriri Gizem Beğenilen Uçar anlatıyor

AirdropAvcisi

New member
Gizem Beğenilen Uçar, sevilen çocuk kitaplarının müellifidir. Uçar verdiği söyleşide soruları yanıtladı.

İşte Edebiyat Haber’de yer alan o söyleşi…

niye çocuklar için yazıyorsunuz?

“Aslında yalnızca çocuklar için yazıyorum ve çiziyorum diye ayırt etmiyorum. Kıssalar anlatmayı seviyorum; hem fotoğraflarımla hem sözlerimle. Fakat bence bir öykünün ulaşabileceği en yüksek nokta bir çocuğun kalbine, ruhuna dokunması, ona ilham vermesi, olacağı kişiyi etkilemesi. O yüzden çocuk edebiyatının ve çocuk illüstrasyonunun yeri fazlaca özel bende.”

Okuduğunuz birinci çocuk kitabı hangisiydi? Sizde ne üzere izler bıraktı?

“İsmini maalesef hatırlayamıyorum. Hafızamda yer eden, yumuşak renkli illüstrasyonları olan; ortasında Güneş, Ay ve gezegenlerin anlatıldığı bir kitap. Beynimde bir sürü kapılar açmıştı, bana hissettirdiklerini hâlâ epeyce net hatırlıyorum. Fotoğraflarından, anlatımından hayli lakin fazlaca etkilenmiştim. aslına bakarsan çabucak akabinde da kendi fotoğraflı kitaplarımı, dergilerimi yapmaya, meskende yayınevcilik oynamaya başlamıştım.”

Gizem Beğenilen Uçar

Bu kitabı keşke ben yazsaydım, söylemiş olduğiniz bir kitap oldu mu?

“Daha epey “Ah, bu tam benlik,”dediğim, hem öyküsünde hem çizimlerinde kendimi bulduğum kitaplar oldu. Örneğin, Yabanî Şeyler Ülkesi’nde, Küçük Prens ve Andersen Masalları üzere beni ve tüm dünya çocuklarını fazlaca etkileyen kıssalar var. İşte bu kıssalar, bu kitaplardaki çizimler yardımıyla bir sürü çocuk, bir sürü diğer başka kıssalar anlatıyor artık. Bu yüzden ben de bu biçimde kitaplar için keşke ben yazsaydım demiyorum lakin umarım bir gün benim yazdığım, çizdiğim öyküler de öbür çocuklara bu türlü ilham olur diyorum.”

Sayfa: 32

Çocuklara yönelik kitaplardan en son hangisini okudunuz? Kitapla ilgili niyetlerinizi özetlemek gerekirse belirtebilir misiniz?

“En son Pimm van Hest ve Sassafras De Bruyn’ün hayal gücünden I Give You My Heart isimli fotoğraflı kitabı okudum. Kitabın çizimleri ve öyküsü tam olarak iş birliği içerisinde. bu biçimde oldu mu kitabın her sayfası sizi başka hislere gdolayıyor. Ayrıyeten bu kitap, içerisindeki kağıt kesme sanatı uygulamaları ile de tam bir sanat yapıtı. Herkese tavsiye ederim.”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]