Çocuklar için özel bir mecmua

JoKeR

Active member
Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü uyumunda hazırlanan ve üç ayda bir yayımlanan Özel Eğitim Çocuk Mecmuasının yeni sayısı çıktı. “Her çocuk özeldir” düsturuyla yola çıkan mecmua, yeni sayısında orijinal dizaynıyla hayat kaynağımız suyu minik okuyucusu ile buluşturuyor.

BİR DOLU İÇERİK

Mecmuanın bu sayısında Mustafa Ökkeş Evren’in kahramanı Belis, bir damla suyun bir dünya olduğunu anlarken; “Dört Hoşlar: Su, Hava, Toprak, Ateş” isimli kitabın muharriri İskender Pala mecmuada yer alan söyleşisinde suyu “kâh hayat, kâh kent, kâh bilgelik” olarak tanımlıyor. Ayşenur Gönen, hal değiştirerek yeryüzünde ve gökyüzünde dolaşan bu bilge rehberin vakitteki seyahatinin izlerini arıyor. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarında ülkemizi yüzme kolunda tüm kafilenin en genç sportmeni olarak temsil eden on beş yaşındaki Koral Berkin Kutlu, vücudundaki eksikliklere karşın hayallerine ulaşma kıssasını mecmuanın bu sayısında bizimle paylaşıyor.

HİÇBİR MAHZUR YOK

Görme, işitme, bedensel yahut zihinsel bir pürüzü bulunsun bulunmasın, özel bir yeteneği olsun olmasın tüm çocukların severek okuyabileceği bir mecmua olarak hazırlanan Özel Eğitim Çocuk, gelecek sayılarında sırasıyla toprak, hava ve ateşi anlatan içerikleri okuyucularıyla buluşturmayı planlıyor. Gelecek sayı için mecmuanın sayfaları çocukların bu konularda hazırlayacağı hikaye, şiir ve fotoğrafları de merakla bekliyor.

Tüm çocuklar için erişilebilir olmayı hedefleyen mecmua, her sayısında ozelegitimcocuk.meb.gov.tr adresinde içeriği seslendirme, sesli betimleme ve Türk İşaret Lisanı takviyesi ile bir arada sunuluyor.