Cübbeli Ahmet: Ben “Atatürk devri Diyaneti”ni istiyorum

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Açıklamalarıyla reaksiyon çeken, kamuoyunun Cübbeli Ahmet olarak tanıdığı Ahmet Mahmut Ünlü, “Yoruldum “dedi. “Ben dinin, imanın gereklerini söylüyorum, Mahmut Hoca’yı savunuyorum, akınlara maruz kalıyorum. söylemiş olduğimin hangisi palavra, hangisi inanca aykırı” diyen Cübbeli Ahmet, “Sorsan yüzde 99’u Müslüman diyorlar, toplumun yüzde 17’si ateist olmuş, ne kadar deist var bilmiyoruz, fakat yanılgıları lisana getirdiğim için beni maksat alıyorlar” sözlerini kullandı.

Cumhuriyet’in haberine bakılırsa, “Bir vakit içinder Atatürk’ü savunduğum için de maksat olmuştum” diyen Cübbeli, “ben Atatürk devri Diyaneti’ni istiyorum. Onun devrinde Diyanet, Maturidi çizgisindeydi. Ya şimdiki İlahiyatçılar? Bir kısmı Vehhabi, bir kısmı Ehli Sünnet dışı öbür ekollerden. Bunları söylemeyelim mi?” diye konuştu.

İsmailağa Cemaati’nin devlet ortasında örgütlenmediğini, memuriyetten uzak durduğunu söyleyen Cübbeli, “inanın artık tarikatları, cemaatleri savunamaz oldum. Liyakat yok, koltuklara oturmuşlar. Dernek diye, vakıf diye holdingleşmişler. Ben bedel ödedim, FETÖ de beni gaye aldı, mahpusa attı. Ya bunlar? Bugün beni gaye alan Yeni Şafakçılar o vakit FETÖ’nün izindeydi” dedi.

Mahmut Hoca olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu İsmailağa Cemaati’nin tarihi önderi olarak biliniyor. Ustaosmanoğlu’nun yaşadığı yaşlılığa bağlı ağır sıhhat sıkıntıları niçiniyle bugün Cemaat ortasında çeşitli odaklar baş gösterdi. Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Cemaat’in tanınan yüzlerinden biri. Ustaosmanoğlu’nun bacanağı Muhammed Keskin’in liderlik ettiği Beceri Kümesi ise Cemaat ortasında Cübbeli’ye karşı tutumuyla biliniyor. İsmailağa’dan uzaklaşarak kendi cemaatini kuran, Fatih Medreseleri ismiyle bilinen Saf Bayraktar ise bir öbür kümesi temsil ediyor. Fatih Medreseleri, İsmailağa’daki kimi takımlarla şiddete varan çatışmalarıyla kamuoyunun gündemine gelmişti.

Son olarak Cübbeli Ahmet, Cumhurbaşkanı’nın Nas açıklamalarını eleştirmişti. Cübbeli’nin yakın vakitte İmam Hatipleri eleştirmesi de Hükümet medyası tarafınca reaksiyonla karşılanmıştı. “Çocuklarınızı İmam Hatip’e vermeyin” diyen Cübbeli, Yeni Şafak başta olmak üzere yandaş gazeteler tarafınca maksat alınmıştı.