Davet 45 yıl daha sonra bir daha vizyona giriyor: ‘Babam kültürleri aşan ve gurur duyduğu İslam’ı tasvir etmişti’

JoKeR

Active member
“Çağrı: İslamiyetin Doğuşu” 45 yıl ortadan daha sonra bir daha sinema seyircisiyle buluşacak. Mustafa Akkad’ın direktörlüğünü yaptığı sinemanın 4K imaj ve 2D dijital ses kalitesiyle yenilenen kopyası, Türkçe dublaj ve alt yazılı versiyonlarıyla 15 Nisan’da vizyona girecek.

“BEN BİR BAKIMA BABAMIN SİNEMALARININ KORUYUCUSUYUM”

Usta direktörün oğlu, üretimci Malek Akkad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sinemanın kıymetine işaret ederek, “Bu sinemalar biroldukca kişi için olduğu üzere, benim için de fazlaca kıymetli. Ben bir bakıma artık babamın sinemalarının koruyucusuyum. Bu sinemaları korumak ve sunmak için her vakit en son teknolojiyi kullandım. 4K teknolojisiyle bir arada, bu sinemaları bir daha güncellemek için gerçek vakit olduğunu hissettim.” dedi.

Çalışmanın fazlaca fazla vakit aldığına dikkati çeken Akkad, şunları aktardı:

“YAPTIĞI İŞİN E HOŞ HALİNİ BABAMIN GÖREBİLMESİNİ İSTERDİM”

“Görüntüyü mükemmelleştirmek ve akabinde sesi modernize etmek için epey vakit harcadım. Bir bakıma, daha evvel hiç bu kadar yeterli görünmemişti. Bu niçinle, bu sinemaları bir kere daha dünyayla paylaşma vaktinin geldiğini hissettim. Açıkçası, yaptığı işin bu hoş halini, babamın gorebilmesini isterdim. O, sinemalarının dünyanın her yerinde kabul görmesini hayli sevmişti ve bu gerçeği bilmek beni rahatlattı.

“45 YIL daha sonra TÜM DÜNYADA İZLENMEYE DEVAM EDİYOR”

Akkad, sinemanın İslam dünyası için değerine ait soruya cevaben, şunları kaydetti:

“Bu sinemanın bütün dünya için kıymetli olduğunu düşünüyorum. Babamın, kültürleri aşan ve gurur duyduğu İslam’ı kendi anladığı biçimde tasvir ettiği bir sinema yapmayı amaçladığını biliyorum.Birinci göskavramından 45 yıl daha sonra dahi bütün dünyada sevilerek izleniyor ve hayranlık uyandırıyor. Bu, sinemanın gerçek gücü ve babamın fazlaca daha fazlasını yapmayı planlamasının asıl sebebi.”

“BABAMI TEMSİL EDEBİLDİĞİM İÇİN ONUR VE MEMNUNLUK DUYUYORUM”

Davet’in yenilenen 4K versiyonu için mükemmel geri dönüşler aldığına işaret eden Akkad, “Orta Doğu’nun akabinde artık de Türkiye’de prömiyer yapabileceğiz. Sinema birinci gösterime girdiğinde birfazlaca Arap ülkesinde yasaklandığı için, babamın yapmasına müsaade verilmeyen galalar bunlar. Bu niçinle sinemaya yeni bir gösterim imkanı sağlıyor ve hak ettiği prömiyerleri yapıyor üzere hissediyorum. Kendisini bu çalışmalarla temsil edebildiğim için onur ve büyük memnunluk duyuyorum. Kendisinden yıllar daha sonra bile, hala yeteneğiyle bildirisini vermeye devam ediyor. Allah ondan razı olsun.” tabirlerini kullandı.

Oyuncu takımında Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara, Johnny Sekka, Michael Forest, Garrick Hagon ve Damien Thomas üzere bir epey usta ismin yer aldığı sinemanın Türkiye’deki birinci sinema gösterimi 31 Ocak 1977’de yapıldı.

İslam’ın doğuşunu ve Hazreti Muhammed’in ömrünü anlatan 177 dakikalık dev imal, 4K manzara ve 2D dijital ses kalitesiyle 15 Nisan’da beyaz perdede olacak.