Davet üzere daha fazla sinemalar olmalı

JoKeR

Active member
Dünyanın farklı yerlerinden biroldukça Müslümanın gönlünde taht kuran, usta direktör Mustafa Akkad’ın yönettiği birinci sinema olan 1976 üretimi “Çağrı”, efsane direktör Akkad’ın oğlu üretimci Malek Akkad tarafınca restore edilerek 45 yıl daha sonra bir daha vizyona girdi. 4K teknolojisi ve 2D ses sistemiyle donatılarak geçtiğimiz günlerde gösterime giren sinema, İslamiyet’in doğuşunu Hz. Muhammed’in hayatından yola çıkarak anlatan sinema tarihinin de en özel sinemalarından biri. Çekildiği periyottan itibaren büyük ses getiren sinema hiç elbet bizler için de her Ramazan ayının şayet olmazsa olmazlarından, aileleri ekrana kilitleyen bir sinema. O denli ki Türkiye’de yayına girdiği 1976 yılında da epey büyük ilgi görmüş ve bir yıl boyunca da vizyonda kalmıştı. senelerca hem seyirciden tıpkı vakitte eleştirmenlerden tam not alan ve çekildiği devirde binbir zorlukla karşılaşan “Çağrı” sineması için Akkad, “Bu sineması yaptım zira benim için şahsi bir şeydi. Batı’da yaşayan bir Müslüman olarak İslam hakkındaki gerçeği anlatmanın bir vazife, bir mecburilik olduğunu hissettim” demişti. İslam’ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla da tüm dünyadaki Müslümanların beğenisini toplayan sinema bir baş yapıt olarak dünya sinema tarihinde yerini alıyor. Biz de Yeni Şafak Pazar olarak usta direktörün oğlu Malek Akkad ile 45 yıl daha sonra restore edilerek gösterime giren sineması ve babasını konuştuk.

Malek Akkad

– Davet sineması 45 yıl ortadan daha sonra 4K teknolojisi ve 2D ses sistemiyle donatılarak bir daha gösterime girdi. Neler hissediyorsunuz? Sineması bir daha restore etme fikri nasıl oluştu? Ne kadar sürdü?

Öncelikle babamın sineması Çağrı’yı yıllar daha sonra yine Türkiye’de gösterebildiğim için hayli heyecanlıyım. Onarım sürecinden daha sonra daha evvel hiç bu kadar hoş görünmediğini söyleyebilirim. Babamın sinemalarını her vakit yeni ve mümkün olan en yeterli durumda tutmaya çalıştım. Bu niçinle sineması restore etmeyi istemek doğal bir histi. Arapça versiyonuyla bir arada tüm sürecin tamamlanması iki buçuk yıl sürdü. Bu epeyce uzun bir müddetçti fakat nitekim büyük bir tutkuyla yaptım.

45 YILLIK BİR SİNEMA BUGÜN ORİJİNAL GÖRÜNÜYOR

– Babanız vefat ettikten daha sonra babanızın Davet sinemasını çekerken tuttuğu bir günlüğünü buluyorsunuz. Bu günlükten yola çıkarak şunu sormak isterim: Davet sinemasını çekerken en çok hangi sahnelerde, ne cins zorluklar hayatış?

Günlük, röportajlarıyla birlikte hakikaten de problemler ve zorluklarla dolu bir sinemanın kıssasını anlatıyor. Sanırım zorlukların en büyüğü, fon takviyesinin geri çekilmesiyle çekimlerin yarısında yapımı durdurmak ve akabinde devam edecek bir yer bulmaktı. Ancak bununla birlikte net olan şu ki, babamın hayalinden asla vazgeçmemiş olması.

Mustafa Akkad

– Birebir sineması iki farklı oyuncularla çekiyor. Pekala bunun niçini nedir?

Birkaç niçinden dolayı iki lisanda çekmeyi seçtiğini sanıyorum. Birincisi; Arapça versiyonu Kur’an-ı Kerim’in asıl metnine daha yakın olduğu için bunun dublajı yapılamaz. İkinci olarak da; sinemanın memleketler arası pazarlarda erişimini genişletmek için İngilizce bir versiyon yapmak istediğini düşünüyorum.

Antony Quenn

– Çekildiğinde biroldukça zorlukla karşılaşan sinema, sizce artık de tıpkı zorluklarla karşılaşır mıydı?

Birtakım açılardan evet, kimi açılardan da hayır. Ancak bir daha de babam üzere mevzuyu bu kadar hürmet ve hassasiyetle ele alan biri bu sineması çekerdi.

– Davet sineması gösterime girdiği senelerda büyük ses getiriyor. Bugün bir kere daha vizyona girdi. O senelerda aldığı tenkitleri ve yankıları düşünürsek bugün nasıl bir reaksiyon ve ilgi bekliyorsunuz?

Umarım beşerler sinema tarihinin bir kesimi olan bu sineması bizim kattığımız harika kalitede görmek isterler. 4K versiyonunda 45 yıllık bir sinema bulunmasına karşın bugün orijinal görünüyor.

BABAMIN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTERİM

Babanız vefatından epeyce kısa mühlet evvel Türkiye’ye geliyor ve İstanbul’un Fethiyle ilgili sinema yapmak istiyor ve görüşmeler yapıyor. Lakin bu proje gerçekleşmiyor. bir daha Selahaddin Eyyubi’yi çekmek isteyip gerçekleştiremediği bir diğer projesi olduğunu da biliyoruz. Babanızın bu projeleri için ne düşünüyorsunuz? Projeleri devam ettirmek istiyor musunuz? Babanızın bir vasiyeti üzere görüyor musunuz?

Sanırım babam, mahallî sinema yapımcılarının kendi kıssalarını anlatmasına müsaade vererek, İslam ve Doğu dünyasını temsil eden epeyce daha fazla sinema istedi. Ben de buna katılıyorum ve daha fazlasını sinemada görmeyi umuyorum. Projelerin destekçisi var ise ben de buna benzeri sinemalar yapmayı hayli isterim.

– Babanız bir röportajında Davet sinemasını çocuklarına İslam’ı anlatmak ve onlara dini sevdirmek için çektiğini söylüyor. Davet sineması sizin için neyi tabir ediyor? Bu kadar geniş kitleleri bu kadar yıldır hâlâ etkilemesini neye bağlıyorsunuz?

Bunu dediğini bilsem de, sinemanın çekilme niçinlerinin çocuklarına öğretmekten çok daha büyük olduğunun farkındayım. Bu sinemayla büyüdüm, aklımda ve kalbimde her vakit büyük bir yer tuttu. Bu kadar epeyce insanın hâlâ onu bu kadar fazlaca sevmesi doğal ki beni keyifli ediyor ve biliyorum ki bu babamı daha epeyce gururlandıracaktı.

– 1976’da çekildiğinden beri günümüze kadar değişen bir şey oldu mu sizce? bu biçimdedan günümüze neler değişti? Hem Müslümanlar olarak birebir vakitte Batı’daki İslam’a yaklaşım olarak?

olağan olarak yıllar ortasında hayli şey değişti. Birtakım taraflardan yanlış anlaşılmalar artık eskisinden daha da büyük. Babam sinemayı Doğu ve Batı içindeki uçurumu kapatmanın bir yolu olarak kullanmak istedi. Ben de onunla birebir fikirdeyim. Bence kültürel alışverişte, birbirini anlamaya yardımcı olmanın en âlâ yolu sinema.

BABAM SÖZLERLE DEĞİL DAVRANIŞLARLA ÖĞRETMEYİ SEÇTİ

– Biraz babanızdan bahsedelim istiyorum. Mustafa Akkad nasıl bir babaydı? Tüm çocuklarına İslam’ı nasıl anlattı?

Babam olağanüstü bir adamdı. Sözlerle değil, davranışlarla öğretmeyi seçti. O katıydı ancak adildi. Davranışlarını ömrümün her günü hatırlıyorum ve onun devasa yükseklikte standartlarına ulaşmak için elimden gelenin en uygununu yapmaya çalışıyorum. İnancını ritüellerle değil, insanlara karşı olan davranışıyla öğretti. Babam tanıdığım en sevecen, cömert ve alçak istekli adamdı.

– Pekala siz Davet üzere yankı uyandıracak bir sinema çekmek ister miydiniz? Sizin bundan daha sonraki süreçte planlarınız nelerdir? Neler üzerine çalışıyorsunuz?

Bence her sinema imalcisi Davet üzere yankı uyandıran bir sinema çekmek ister. Lakin bu epeyce sıkıntı bir nazaranvdir. Hollywood’da çalışmakla fazlaca meşgul olmama karşın Çağrı’yı restore etmeyi epeyce şükür ki başardım. Lakin gelecekte daha fazla tesir bırakacak ve daha geniş bir izleyici kitlesine sahip olabilecek milletlerarası sinemalara daha fazla odaklanmayı denemek isterim.