Demirtaş’tan Ayhan Bilgen yansısı: Yanıt vermeyi gerekli görmüyorum

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
5 yılı aşkın müddettir tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, eski Kars Belediyesi Lideri Ayhan Bilgen’in partiden istifası ile ilgili soruya, “Cevap vermek bana düşmez, gerekli de görmüyorum.” karşılığını verdi.

Tele 1’den Fırat Yeşilçınar’ın sorularına avukatları aracılığı ile cevap veren Demirtaş’ın açıklamaları şöyleki:

HDP’nin kapatılması durumunda nasıl bir yol izleyeceksiniz?

HDP’nin kapatılması tam bir hukuksuzluk olur. O denli bir sonucun katiyen siyasi niçinlerle alındığı algısı kamuoyunda yer eder. Umarım o denli bir karar alınmaz.

Bu, Türkiye’nin demokratikleşme sürecini de olumsuz tesirler ve siyasete olan inancı sarsar. Lakin eşbaşkanlarımızın da daima belirttikleri üzere, siyasi yürüyüşümüz her durumda, yeni yol ve sistemlerle sürer. HDP seçmenleri demokratik siyasetten vazgeçmeyecek ve kendi alternatifini üretecektir.

Kavala’nın tahliye olma ihtimali bir daha gündeme geldi. Sizin tahliyeniz kelam konusu olur mu?

Tahliye yahut tutukluluğumuza yargıçlar değil Saray şürekası karar veriyor. ötürüsıyla biz kimseden tahliye talep etmiyoruz. Zira AİHM sonucuna bakılırsa de biz siyasi rehineyiz ve siyasi gayelerle cezaevinde tutuluyoruz. Cezaevinden, tüm gücümüzle gayretimizi sürdürüyoruz.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

Muhtemel bir Cumhurbaşkanlığı seçim öncesi tahliye olursanız aday olacak mısınız?

Partimiz bana hangi nazaranvi verirse hazır olduğumu daha evvel de belirtmiştim. Fakat adaylık gerçekleşir mi gerçekleşmez mi, buna günü geldiğinde HDP idaresi karar verecektir. Seçim sürecine girilmeden isim yahut adaylık biçimlerini netleştirmek mümkün de değil gerekli de değil diye düşünüyorum.

Ayhan Bilgen geçtiğimiz günlerde istifa etti. HDP’ye dair tenkitleri oldu. Bilgen’in çıkışı ve istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Karşılık vermek bana düşmez, gerekli de görmüyorum.

Son ekonomik gelişmeleri tek söz ile özetleyin desem ne dersiniz?

Dolandırıcılık.

TIKLAYIN | Ayhan Bilgen: HDP’nin daha uygun bulunmasına yönelik tekliflerimi artık büsbütün bitiriyorum