Der Spiegel: İmamoğlu, Erdoğan için tehlikeli olabilir; bugün belediye lideri, yarın fazlası mı?

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
T24 Dış Haberler

Alman mecmuası Der Spiegel, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ile yaptığı söyleşiye “Bugün belediye lideri, yarın fazlası mı? İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri, Erdoğan için tehlikeli olabilir” başlığını attı.

Hasret Topçu ve Şebnem Arsu‘nun söyleşisinin girişinde, “İmamoğlu bir siyasi yıldıza dönüştü ve bir daha sonraki seçimlerde Erdoğan için önemli bir rakip olabilir” denildi.

Der Spiegel, İmamoğlu’nun ofisinde Türkiye’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün bir vatandaşı dinlerken çekilmiş fotoğrafının da asılı olduğuna dikkat çekti. Yazıda İmamoğlu’nun geçmişte Atatürk’ün dinleyici tarafını gösterdiği için bu fotoğrafı sevdiğini söylemiş olduği hatırlatıldı.

Söyleşide sığınmacı krizine değinen İmamoğlu, “Göç dalgası, biraz da biroldukça varlıklı ülke yalnızca izlemekle yetindiği için bu kadar büyük bir hale geldi. Batı gereğince sorumluluk almadı. Türkiye’de sığınmacı krizi konusunda bir saydamlık sorunu var. Tüm taleplerimize karşın hükümet bizimle gereğince data paylaşmadı. Umarım gelecekte milletlerarası kamuoyu bu insanların bir kere daha memleketlerinde yaşayabilmesi için efor sarf eder” dedi. Der Spiegel bunun üzerine, “Sığınmacılar kendi ülkelerine mi dönmeli diyorsunuz?” diye sordu.

“Tabii ki göçmenlerin meskenlerine dönmesi gerekiyor, lakin ben şu anda bunun muhtemel olmadığını bakılırsacek kadar gerçekçiyim” diye karşılık veren İmamoğlu, “Bence gelecekte yapılabilecek bir plandan kelam ediyorum. Kimse zorunda kaldığı için konutundan uzakta yaşamayı sevmez” sözlerini kullandı.

İmamoğlu, belediyede terör ilişkili isimlerin çalıştığı ile ilgili savlarla ilgili olarak, “İktidar İstanbul’dan daha sonra Türkiye’yi de kaybetmekten korkuyor; o yüzden bunları yapıyorlar. İncelenmekle ilgili bir sorunumuz yok” dedi.

İmamoğlu, Der Spiegel’in “Selahattin Demirtaş 2016’dan bu yana terörizm suçlamalarıyla cezaevinde. Aynısının başınıza gelebileceğinden korkuyor musunuz?” sorusuna da, “Benim saklayacak hiç bir şeyim yok” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili soruları “gündemimde değil” diyerek geçiştirdiği belirtilen İmamoğlu, “Erdoğan, niye İmamoğlu’ndan bu kadar korkuyor?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“İstanbul’u kazanarak kendi toprağını çalmışım üzere hissediyor. Öfke mi bilmiyorum. kimi vakit hayranlıkmış üzere geliyor. İstanbul AKP idaresinde hayli fazla boşa vakit harcadı. Bence benim kent için yaptığım hizmetleri görür görmez hayranlık duyuyor”.