Dostoyevski mi Tolstoy mu tartışması

AirdropAvcisi

New member
Dünya edebiyatının iki büyük muharriri, edebiyatçısı… Rus Tolstoy ve Dostoyevski’den bahsediyorum. İkisi de verdikleri yapıtlarla isimlerini ölümsüzleştirdiler.

Dostoyevski denilince Kabahat ve Ceza, Tolstoy denilince de Savaş ve Barış akla geliyor. Pek, hangi muharrir daha uygun ve daha epeyce okunuyor?

Baştan söyleyelim bununla ilgili elimizde tatmin edici bir bilgi yok ancak bildiğimiz şu ki, hangisi daha yeterli tartışması devam ediyor.

NEYE NAZARAN UYGUN, MAKÛS…

İki müellifin da kitaplarını bir solukta okuyan birisi olarak şunu söylemek istiyorum: Her ikisin de kalitesinden zerre kadar kuşkum yok. Yalnızca eğildikleri ve yazdıkları konulardan yola çıkarsak Dostoyevski’nin bir adım önde olduğunu gorebiliriz. Lakin bu benim şahsi fikrim, rastgele bir araştırmaya dayanmıyor.

MÜSLÜMANLARIN TOLSTOY SEVGİSİ

Tolstoy’un Din Nedir isimli bir kitabı var. Okudum… Muharririn din ve Müslümanlık hakkında birtakım tespitleri var. Öte yandan Hz. Muhammed için de hoş kelamlar sarfettiğini biliyoruz.

Bir öteki kanı ise, Tolstoy’un ölmedilk evvel Müslümanlığı seçmiş olması. Lakin bununla ilgili de kesin bir bilgi yok. ötürüsıyla muhafazakar okurların Tolstoy sevgisi buradan gelmektedir.

KUMARBAZ DOSTOYEVSKİ…

Dostoyevski’nin kumarbaz olduğunu yazdığı Kumarbaz yapıtından esasen anlıyoruz. O denli ki; kumar borcunu ödemek için 20 günde bu romanı yazıyor ve gelen teklif gelirleriyle borcunu ödedi. Lakin verdiği yapıtlarla günümüzde bile hala epeyce okunan bir muharrir.

KİM HANGİ MUHARRİRİ SEVİYOR

Tolstoy mu Dostoyevski mi sorusu Türkiye’nin önde gelen müelliflerini da meşgul etmiş.

İşte ünlü muharrirlerin tercihleri..

ATAOL BEHRAMOĞLU:

“Lev Tolstoy her vakit tercihimdir. Romanlarında gereksiz uzatmalar olmadığı için. Daha az didaktik olduğu için. Hem mülk sahibi etrafları birebir vakitte köylüyü birebir muvaffakiyetle betimleyebildiği için. Dostoyevski’de hiç bulunmayan olağanüstü tabiat betimleri için. Yer yer şuur akımına yaklaşan anlatım özellikleri için.”

GÜNDÜZ VASSAF

“Dostoyevski, ruhsal romancılığın başlangıcı, Tolstoy da efsanenin, Homeros’un devamı sayılır. Ancak bunlar bence yapay kategoriler. Ben ikisinde de insanı dolu dolu yaşıyorum.”

MARİO LEVİ:

“Benim kesin tercihim Dostoyevski’dir. Zira Dostoyevski’de insan karakterlerinin epey daha derinlemesine işlendiğine inanıyorum. Ayrıyeten şu biçimde bir ayırım yapıyorum.”

SELİM İLERİ:

“Benim müellifim kesinlikle ki Dostoyevski’dir, ancak Tolstoy da olağan olarak Rus edebiyatının en büyük müelliflerinden birisi. Başta Anna Karanina olmak üzere epeyce büyük bir zevkle okuduğum kimi kitapları var. Dostoyevski ise yaradılışıma daha yakın. Ondaki büyük merhamet duygusu, müelliflik hayatımda bana ebediyen kılavuz oldu. İç dünyaları Tolstoy’dan daha derinlemesine incelediği için 20. yüzyıl edebiyatına yol açan bir öncü muharrir olduğunu düşünüyorum.”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]