Düz Memurluk Kaç Puanla Atanır? 2026 Verileri ve Geleceğe Dair Tahminler
KPSS’ye hazırlananların en çok sorduğu sorulardan biri şu: “Düz memurluk için kaç puan almak gerekiyor?” Bu soru ilk bakışta tek bir rakamla cevaplanacakmış gibi duruyor. Fakat merkezi yerleştirme sonuçlarına bakınca işin hiç de öyle olmadığı görülüyor. Aynı “memur” unvanı, farklı kurumlarda ve farklı şehirlerde oldukça değişik puanlarla kapatabiliyor.
Üstelik 2026 yılı itibarıyla elimizde artık sadece geçmiş dönem tahminleri değil, gerçekleşmiş merkezi yerleştirme sonuçları da var. ÖSYM'nin KPSS-2026/1 yerleştirmesi 24 Temmuz 2026'da açıklandı ve kurum, adaylara yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal verileri yayımladı. ÖSYM+1
Benim bu konudaki yaklaşımım, “90 almadan memur olunmaz” gibi forumlarda sık karşılaşılan kesin ifadeler yerine, hangi puanın hangi koşullarda avantaj sağladığını anlamaya çalışmak. Çünkü asıl mesele yalnızca puan değil; kontenjan sayısı, mezuniyet düzeyi, nitelik kodları, şehir tercihi ve adayların aynı kadroya yönelme oranı.
2026'da Düz Memurluk Kaç Puanla Kapattı?
Öncelikle güncel tabloya bakalım.
2026/1 merkezi yerleştirmesinde lisans düzeyinde “Memur” unvanı için toplam 170 kontenjanın bulunduğu ve en düşük puanın yaklaşık 74,47, en yüksek puanın ise 97,00 seviyesinde gerçekleştiği görülüyor. Bu rakamlar, “düz memurluk kesin olarak 80-90 puan arasında olur” şeklindeki genellemelerin neden yanıltıcı olduğunu açıkça gösteriyor. Taban Puanları+1
Daha da dikkat çekici olan, aynı unvanın kurum ve konuma göre ciddi şekilde farklılaşması. Örneğin 2026/1'de bazı Devlet Hava Meydanları İşletmesi memur kadroları 96,99, 96,98 ve 95,84 gibi oldukça yüksek puanlarla kapanırken, farklı kurum ve bölgelerde daha düşük puanlı memur yerleşmeleri de gerçekleşti. Osymli.com
Bu nedenle benim güncel verilerden çıkardığım pratik sonuç şöyle:
- 70-75 puan: Bazı özel şartlı veya daha az talep gören kadrolar açısından ihtimal var, fakat risk yüksek.
- 75-80 puan: Tercih stratejisi önem kazanmaya başlıyor.
- 80-85 puan: Merkezi atama açısından daha makul bir rekabet seviyesi.
- 85-90 puan: Özellikle tercih alanı geniş adaylar için ciddi avantaj.
- 90+ puan: Rekabet açısından güçlü bir konum; ancak popüler şehir ve kurumlarda yine garanti anlamına gelmiyor.
- 95+ puan: Çok sınırlı kontenjanlarda bile önemli avantaj sağlıyor.
Buradaki kritik nokta şu: Bunlar garanti puanlar değil, geçmiş ve güncel yerleştirme verilerinden çıkarılabilecek rekabet aralıklarıdır.
“80 Aldım, Neden Atanamadım?” Sorusu Neden Bu Kadar Yaygın?
Çünkü KPSS puanı tek başına sıralamayı belirleyen bir sayı gibi görünse de tercih aşamasında başka değişkenler devreye giriyor.
Örneğin İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde yaşamak isteyen adayların sayısı yüksek. Buna karşılık daha küçük illerde veya taşra teşkilatlarında bazı kadrolara yönelik talep daha düşük olabiliyor. 2026/1 verilerinde İstanbul'daki kadroların taban puanlarının unvan ve öğrenim seviyesine göre ciddi biçimde değiştiği görülüyor. Puan Rehberi
Burada adayın önünde aslında iki ayrı tercih bulunuyor:
“Ben mutlaka istediğim şehirde mi çalışmak istiyorum?”
yoksa
“Önceliğim herhangi bir şehirde devlet memuru olmak mı?”
Bu iki yaklaşımın puan ihtiyacı aynı değil.
80 puan alan ve yalnızca İstanbul'daki popüler merkez teşkilatlarını yazan bir adayla, Türkiye'nin farklı illerindeki taşra kadrolarını da değerlendiren 80 puanlık adayın şansı aynı olmayabilir.
Ön Lisans ve Ortaöğretimde Durum Nasıl?
“Düz memurluk” denildiğinde yalnızca lisans mezunlarını düşünmemek gerekiyor.
2026/1 merkezi yerleştirmesinde ön lisans düzeyinde 828, lisans düzeyinde 976 kadro bulunduğu; farklı öğrenim seviyelerinde taban puanların birbirinden ayrıldığı görülüyor. Bazı veri derlemelerinde ön lisans düzeyindeki en düşük yerleşme puanı 64,44 civarında gösterilirken, lisans düzeyinde genel tabanların unvan ve kadroya göre önemli ölçüde değiştiği görülüyor. Personelilan.com.tr+1
Örneğin 2026/1'de ön lisans “Memur” kadrolarında en düşük taban puanın yaklaşık 71,75 olduğu ve en yüksek puanın yaklaşık 82,63 seviyesine çıktığı verileri bulunuyor. Taban Puanları
Bu durum bize önemli bir şey söylüyor: “KPSS'de kaç puan yeter?” sorusunun cevabı eğitim düzeyine göre de değişiyor.
Dolayısıyla lise mezunu bir adayın hedefiyle lisans mezunu bir adayın hedefini aynı puan üzerinden değerlendirmek doğru değil.
2027 ve Sonrasında Puanlar Yükselir mi?
Bence asıl tartışılması gereken nokta burası.
Geleceğe yönelik tahmin yaparken kesin konuşmak doğru olmaz. Çünkü merkezi atamalarda puanları doğrudan belirleyen sabit bir “gelecek taban puanı” yok. Kontenjanın miktarı, kurumların personel ihtiyacı, bütçe politikaları, emeklilikler, yeni teşkilatlanmalar ve adayların tercih davranışları sonucu değiştiriyor.
Ancak mevcut eğilimlerden hareketle bazı senaryolar oluşturabiliriz.
Birinci senaryo: Kontenjanlar sınırlı kalırsa puan baskısı artabilir.
Özellikle “herhangi bir memurluk” yerine yalnızca belirli şehirleri ve kurumları tercih eden adayların yoğunlaşması, düşük kontenjanlı kadrolarda taban puanları yukarı çekebilir.
İkinci senaryo: Kamu personeli ihtiyacı artarsa daha düşük puanlı adayların önü açılabilir.
Yeni kamu yatırımları, personel ihtiyacı, emeklilikler veya belirli sektörlerdeki iş yükünün artması daha fazla kadro açılmasına yol açarsa rekabet bir miktar rahatlayabilir.
Üçüncü senaryo: Nitelikli ve teknik kadroların ağırlığı artabilir.
Kamu hizmetlerinde dijitalleşme hızlandıkça yalnızca klasik büro işlerine değil, bilişim, veri, mühendislik ve teknik uzmanlıklara yönelik personel ihtiyacının artması mümkün. Böyle bir durumda “düz memur” kadrolarının toplam kamu istihdamı içindeki ağırlığı değişebilir.
ÖSYM'nin 2026 yılı içerisinde hem merkezi yerleştirme süreçlerini sürdürmesi hem de yeni KPSS oturumları için başvuru ve sınav takvimini yayımlaması, kamu personeli seçme sisteminin düzenli şekilde devam ettiğini gösteriyor. ÖSYM+1
KPSS’ye hazırlananların en çok sorduğu sorulardan biri şu: “Düz memurluk için kaç puan almak gerekiyor?” Bu soru ilk bakışta tek bir rakamla cevaplanacakmış gibi duruyor. Fakat merkezi yerleştirme sonuçlarına bakınca işin hiç de öyle olmadığı görülüyor. Aynı “memur” unvanı, farklı kurumlarda ve farklı şehirlerde oldukça değişik puanlarla kapatabiliyor.
Üstelik 2026 yılı itibarıyla elimizde artık sadece geçmiş dönem tahminleri değil, gerçekleşmiş merkezi yerleştirme sonuçları da var. ÖSYM'nin KPSS-2026/1 yerleştirmesi 24 Temmuz 2026'da açıklandı ve kurum, adaylara yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal verileri yayımladı. ÖSYM+1
Benim bu konudaki yaklaşımım, “90 almadan memur olunmaz” gibi forumlarda sık karşılaşılan kesin ifadeler yerine, hangi puanın hangi koşullarda avantaj sağladığını anlamaya çalışmak. Çünkü asıl mesele yalnızca puan değil; kontenjan sayısı, mezuniyet düzeyi, nitelik kodları, şehir tercihi ve adayların aynı kadroya yönelme oranı.
2026'da Düz Memurluk Kaç Puanla Kapattı?
Öncelikle güncel tabloya bakalım.
2026/1 merkezi yerleştirmesinde lisans düzeyinde “Memur” unvanı için toplam 170 kontenjanın bulunduğu ve en düşük puanın yaklaşık 74,47, en yüksek puanın ise 97,00 seviyesinde gerçekleştiği görülüyor. Bu rakamlar, “düz memurluk kesin olarak 80-90 puan arasında olur” şeklindeki genellemelerin neden yanıltıcı olduğunu açıkça gösteriyor. Taban Puanları+1
Daha da dikkat çekici olan, aynı unvanın kurum ve konuma göre ciddi şekilde farklılaşması. Örneğin 2026/1'de bazı Devlet Hava Meydanları İşletmesi memur kadroları 96,99, 96,98 ve 95,84 gibi oldukça yüksek puanlarla kapanırken, farklı kurum ve bölgelerde daha düşük puanlı memur yerleşmeleri de gerçekleşti. Osymli.com
Bu nedenle benim güncel verilerden çıkardığım pratik sonuç şöyle:
- 70-75 puan: Bazı özel şartlı veya daha az talep gören kadrolar açısından ihtimal var, fakat risk yüksek.
- 75-80 puan: Tercih stratejisi önem kazanmaya başlıyor.
- 80-85 puan: Merkezi atama açısından daha makul bir rekabet seviyesi.
- 85-90 puan: Özellikle tercih alanı geniş adaylar için ciddi avantaj.
- 90+ puan: Rekabet açısından güçlü bir konum; ancak popüler şehir ve kurumlarda yine garanti anlamına gelmiyor.
- 95+ puan: Çok sınırlı kontenjanlarda bile önemli avantaj sağlıyor.
Buradaki kritik nokta şu: Bunlar garanti puanlar değil, geçmiş ve güncel yerleştirme verilerinden çıkarılabilecek rekabet aralıklarıdır.
“80 Aldım, Neden Atanamadım?” Sorusu Neden Bu Kadar Yaygın?
Çünkü KPSS puanı tek başına sıralamayı belirleyen bir sayı gibi görünse de tercih aşamasında başka değişkenler devreye giriyor.
Örneğin İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde yaşamak isteyen adayların sayısı yüksek. Buna karşılık daha küçük illerde veya taşra teşkilatlarında bazı kadrolara yönelik talep daha düşük olabiliyor. 2026/1 verilerinde İstanbul'daki kadroların taban puanlarının unvan ve öğrenim seviyesine göre ciddi biçimde değiştiği görülüyor. Puan Rehberi
Burada adayın önünde aslında iki ayrı tercih bulunuyor:
“Ben mutlaka istediğim şehirde mi çalışmak istiyorum?”
yoksa
“Önceliğim herhangi bir şehirde devlet memuru olmak mı?”
Bu iki yaklaşımın puan ihtiyacı aynı değil.
80 puan alan ve yalnızca İstanbul'daki popüler merkez teşkilatlarını yazan bir adayla, Türkiye'nin farklı illerindeki taşra kadrolarını da değerlendiren 80 puanlık adayın şansı aynı olmayabilir.
Ön Lisans ve Ortaöğretimde Durum Nasıl?
“Düz memurluk” denildiğinde yalnızca lisans mezunlarını düşünmemek gerekiyor.
2026/1 merkezi yerleştirmesinde ön lisans düzeyinde 828, lisans düzeyinde 976 kadro bulunduğu; farklı öğrenim seviyelerinde taban puanların birbirinden ayrıldığı görülüyor. Bazı veri derlemelerinde ön lisans düzeyindeki en düşük yerleşme puanı 64,44 civarında gösterilirken, lisans düzeyinde genel tabanların unvan ve kadroya göre önemli ölçüde değiştiği görülüyor. Personelilan.com.tr+1
Örneğin 2026/1'de ön lisans “Memur” kadrolarında en düşük taban puanın yaklaşık 71,75 olduğu ve en yüksek puanın yaklaşık 82,63 seviyesine çıktığı verileri bulunuyor. Taban Puanları
Bu durum bize önemli bir şey söylüyor: “KPSS'de kaç puan yeter?” sorusunun cevabı eğitim düzeyine göre de değişiyor.
Dolayısıyla lise mezunu bir adayın hedefiyle lisans mezunu bir adayın hedefini aynı puan üzerinden değerlendirmek doğru değil.
2027 ve Sonrasında Puanlar Yükselir mi?
Bence asıl tartışılması gereken nokta burası.
Geleceğe yönelik tahmin yaparken kesin konuşmak doğru olmaz. Çünkü merkezi atamalarda puanları doğrudan belirleyen sabit bir “gelecek taban puanı” yok. Kontenjanın miktarı, kurumların personel ihtiyacı, bütçe politikaları, emeklilikler, yeni teşkilatlanmalar ve adayların tercih davranışları sonucu değiştiriyor.
Ancak mevcut eğilimlerden hareketle bazı senaryolar oluşturabiliriz.
Birinci senaryo: Kontenjanlar sınırlı kalırsa puan baskısı artabilir.
Özellikle “herhangi bir memurluk” yerine yalnızca belirli şehirleri ve kurumları tercih eden adayların yoğunlaşması, düşük kontenjanlı kadrolarda taban puanları yukarı çekebilir.
İkinci senaryo: Kamu personeli ihtiyacı artarsa daha düşük puanlı adayların önü açılabilir.
Yeni kamu yatırımları, personel ihtiyacı, emeklilikler veya belirli sektörlerdeki iş yükünün artması daha fazla kadro açılmasına yol açarsa rekabet bir miktar rahatlayabilir.
Üçüncü senaryo: Nitelikli ve teknik kadroların ağırlığı artabilir.
Kamu hizmetlerinde dijitalleşme hızlandıkça yalnızca klasik büro işlerine değil, bilişim, veri, mühendislik ve teknik uzmanlıklara yönelik personel ihtiyacının artması mümkün. Böyle bir durumda “düz memur” kadrolarının toplam kamu istihdamı içindeki ağırlığı değişebilir.
ÖSYM'nin 2026 yılı içerisinde hem merkezi yerleştirme süreçlerini sürdürmesi hem de yeni KPSS oturumları için başvuru ve sınav takvimini yayımlaması, kamu personeli seçme sisteminin düzenli şekilde devam ettiğini gösteriyor. ÖSYM+1