Eksper raporu: Medipol Üniversitesi’ne tahsis edilen alan AOÇ’ye ilişkin

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Eksper, Ankara’da Medipol Üniversitesi’ne tahsis edilen alanın Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) ilişkin olduğunu ve ‘özel üniversite alanı’ olarak tahsis edilmesinin Muhafaza Gayeli İmar Planı’na alışılmamış olduğunu tespit etti.

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine nazaran; Ankara 7. Yönetim Mahkemesi Başkanlığı’na sunulan raporda, Medipol Üniversitesi’ne tahsis edilen 555 bin metrekarelik alanın Atatürk Orman Çiftliği alanı olduğuna dikkat çekilerek, şu görüşlere yer verildi:

“Ankara ili Etimesgut İlçesi, Erler Mahallesi 648, 649, 668, 2795 ve 2796 sayılı parseller ile bir kısım tescil harici alanlara ait 1/1000 ölçekli muhafaza gayeli nazım imar planı ve uygulama imar planına istinaden gerçekleşen imar uygulaması incelenmiş olup, plan değişikliği ile tanımlanan ‘Özel Üniversite’ kullanması açık yeşil alan kullanım sonucundan farklıdır.

“Değişiklik sonucunda 1. Derece Doğal SİT alanının bir modülü iken yapılaşmaya mevzu değildir. Yapılan derece değişikliği ile birlikte alan ‘Sürdürülebilir Müdafaa ve Denetimli Kullanım Alan’ statüsüne geçirilmiş ve alan ‘özel üniversite alanı’ olarak yerleşime açılarak planlanmıştır. Özel üniversite alanı kullanım sonucu da AOÇ alanı Muhafaza Gayeli İmar Planı kararlarına terstir. ötürüsıyla, dava konusu plan değişikliği ile getirilen kullanım sonucu üst ölçek plan kararlarına alışılmamış olduğu…

“Bilirkişiler, alanın AOÇ olduğunu inkar edenlere gereken karşılığı vermiştir”

sonucu pahalandıran Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, şunları söylemiş oldu:

“Bilirkişiler, alanın AOÇ olduğunu inkar edenlere gereken yanıtı vermiştir. Medipol’ün kurucu vakfı TEBA’ya irtifa hakkı verilen alan, TEBA vakfına tahsis edilen alan 1. Derece Tabiat ve tarihi Sit alanı olarak Atatürk Orman Çiftliği yeridir. Zırhlı Birlikler Eğitim ve Tümen Komutanlığı tasarrufunda, ağaçlandırılarak hatıra ormanı haline getirilmiştir.

“Tamamen TEBA vakfına tahsis edilmesi maksadıyla AOÇ alanları içerisinde olan 555 bin metrekare alan, adım adım kopartılarak, kamusal kullanımdan ticari kullanıma geçirilmiş özelleştirilmiştir. Bu uygulama bütünü bozan AOÇ’nin kuruluş prensiplerine karşıt bireye özel , parçacıl bir süreçtir. AOÇ alanları özelleştirilemez. Mahkeme eksper raporunu temel alarak, telafisi imkansız ziyanlar verilmeden kelam konusu imar uygulamasını iptal etmelidir.”