Elektrikli araçlara yönelik Şarj Hizmeti Yönetmeliği yayımlandı

Esmeralda

New member
Güç Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) “Şarj Hizmeti Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Şarj ağı işletmeciliği EPDK’dan alınan şarj ağı işletmeci lisansı kapsamında yürütülecek. Lisans hiç bir surette devredilemeyecek.

Lisans almak için, EPDK tarafınca belirlenen tarz ve temeller uyarınca sunulması gereken bilgi ve dokümanlarla EPDK Müracaat Sistemi üzerinden müracaatta bulunulacak.

Lisans müracaatında bulunacak hukukî kişinin Türk Ticaret Kanunu kararları doğrultusunda anonim şirket ya da limited şirket olarak kurulmuş olması, kamu iktisadi teşebbüsleri tarafınca yapılan müracaatlar hariç minimum sermayesinin şuraca çıkarılan yol ve asıllara göre belirlenen fiyattan az olmaması gerekecek.

Anonim şirket olarak kurulmuş olması halinde, sermaye piyasası mevzuatına göre borsada süreç gorenler haricindeki hisselerinin tamamının nama yazılı olması ve şirketin borsada süreç görmek üzere ihraç edilecekler hariç hamiline yazılı hisse çıkarmaması mecburî olacak.

Lisans en çok 49 yıla kadar verilebilecek. Lisans mühleti, lisans sahibinin talebi üzerine lisans mühletinin bitiminden başlamak üzere ve öngörülen azami lisans müddeti gözetilmek suretiyle uzatılabilecek.

6 AY İÇİNDE 50 ŞARJ ÜNİTESİ KURULACAK

Şarj ağı işletmecisi, lisansının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay ortasında en az 50 adet şarj ünitesinden ve en az 5 farklı ilçedeki şarj istasyonundan oluşacak biçimde şarj ağını oluşturacak.

Şarj ağında yer alan şarj ünitelerinin en az yüzde 5’i ile Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ve devlet otoyollarında yer alan şarj ünitelerinin en az yüzde 50’sinin DC 50 kilovat (kW) ve üzeri güçteki şarj niteliğinde olması zarurî olacak.

Şarj istasyonunun elektrik gereksinimini karşılamak üzere Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisi ile Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında da şarj istasyonu bünyesinde tüketim tesisine bütünleşik elektrik depolama tesisi kurulabilecek.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay içerisinde şarj hizmeti sağlayan şahısların durumlarını bu yönetmeliğe uygun hale getirmesi gerekecek.