Elon Musk: Neuralink ileri bir tarihe ertelendi

Seyyah

New member
ABD’li milyarder Elon Musk, Wall Street Journal CEO Kurulu Doruğu’nda yaptığı açıklamada, Neuralink firmasının ürettiği, bir maymun üzerinde denenmesi ve muvaffakiyetle sonuçlanmasının akabinde duyurdukları çipin, 2022 yılına kadar insan beynine de yerleştirilebileceğine dair umudunu koruduğunu anlattı.

‘İkna oluyorum’

“Omurilik faydalanması olan birinde bedenin tamamının fonksiyonunu bir daha kazanmasını sağlamak için Neuralink işe yarayabilir”
diyen Musk, “Yok yere sizi umutlandırmak istemiyorum lakin her geçen gün bunu yapabileceğimize daha fazlaca ikna oluyorum” tabirini kullandı.

Musk daha evvel de çipin 2021 yılı sonuna kadar deneneceğini söylemişti.

Elon Musk’s Neuralink has released görüntü of a monkey playing the videogame ‘Pong’, using only its mind to control the game via a Neuralink implant in its brain

Follow us on Telegram https://t.co/4xzXvnOzWv pic.twitter.com/frsNQp8pFi

— RT (@RT_com) April 9, 2021

Sputnik’in aktardığına bakılırsa, 9 Nisan’da Musk’ın ‘beyin çipi’ projesi Neuralink’in bir maymun üzerinde denendiği ve maymuna ‘Pong’ isimli görüntü oyununun oynatıldığı imgeler paylaşmıştı.

Musk bu projesiyle engelli insanların, niyet aracılığıyla bilgisayar ve akıllı telefon üzere teknolojk aygıtları kullanabilmesini de amaçladığını bildirmişti.

9 Nisan’da hususa ait Twitter hesabından paylaşımda bulunan Musk, “İlk Neuralink eseri, felçli bir kişinin akıllı telefonu, baş parmak kullanan birine nazaran daha süratli kullanımını sağlayacak” açıklamasında bulunmuştu.

Musk, paylaşımının devamında “ondan sonrasındaki sürümler, beyindeki Neuralinklerden beden motor/duyusal nöron kümelerindeki Neurabağlantılara sinyalleri aktarabilecek ve bu biçimdece, mesela belden aşağısı felç olanların yine yürümesini sağlayacak” demişti.

Musk geçen ağustos ayında da şirketin nörolojik sıkıntıları olan bireylerin telefonlarını ve bilgisayarlarını zihinleriyle denetim etmelerini sağlayacak arayüzü, Gertrude ismi verilen ve beynine bir çip takılmış olan dişi bir domuzu tanıtmıştı.