En hayli o gün ağladım

JoKeR

Active member
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Afrika’ya gerçekleştirdiği seyahatlerdeki izlenim ve anılarını “Afrika Seyahatlerim” isimli birinci kitabında kaleme aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, ekim başını piyasaya çıkacak kitabını birinci vakit içinderda, bugün Türkevi’nde düzenlenecek programla ülke başkanlarının eşlerine, BM ve öteki memleketler arası temsilciler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yabancı misyon şeflerine tanıtacak.

MERHEM OLMAK İSTİYORUM

Emine Erdoğan, annesi Hayriye Hanım’a atfettiği kitapta, 2014-2020 senelerında 23 Afrika ülkesine gerçekleştirdiği seyahatlerdeki anılarına yer veriyor. Kitap, İngilizce, Fransızca, Arapça ve Svahili lisanlarında yayımlanacak.Emine Erdoğan, “Afrika’ya Doğru” başlıklı ön kelamda, şunları belirtti: “Afrikalı bayanların ve çocukların problemlerine bilhassa eğiliyor, kanayan yaralara bir nebze olsun merhem olmak istiyorum. Bu arzum, ortasında doğup büyüdüğüm, beni yetiştiren, şekillendiren, el uzatma külçeşidini hücrelerime nakşeden milletimin bir armağanı.”

Somali’ye 2011 yılındaki birinci ziyaretinin, hayatı boyunca hiç unutamadığı anıları içinde olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, hislerini şu cümlelerle özetledi: “Açlıktan yavrularını kaybeden annelerin acısını hissetmek için tercümana gerek yoktu. O gün ağladığım kadar hayatım boyunca hiç ağlamadım.”

GELİRİ BAYAN VE ÇOCUKLARA GİDECEK

Kitabın tüm telif geliri, Emine Erdoğan himayesinde Ankara’da kurulan Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Konutu aracılığıyla Afrikalı bayan ve çocuklara ulaşacak.