Erdoğan imzaladı: Türkiye’den Afganistan için yardım kampanyası

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla, “Afganistan’da insani yardıma muhtaç sivil halka temel insani muhtaçlıklarının karşılanması için dayanak olunması amacıyla” yardım kampanyası başlatıldı. Karar Resmî Gazete’de yayımlandı.

Kararda, “Afganistan’da insani yardıma muhtaç sivil halka temel insani muhtaçlıklarının karşılanması için takviye olunması hedefiyle yardım kampanyası başlatılması hakkındaki ekli sonucun yürürlüğe konulmasına, 5902 sayılı Kanunun 23 üncü unsuru yeterince karar verilmiştir” denildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda şu tabirler yer aldı:

“Afganistan’da insani yardıma muhtaç sivil halka temel insani gereksinimlerinin karşılanması için takviye olunması emeliyle yardım kampanyası başlatılması hakkındaki ekli sonucun yürürlüğe konulmasına, 5902 sayılı Kanunun 23 üncü unsuru mucibince karar verilmiştir.

Yardım kampanyası ve bakılırsavlendirme UNSUR 1- (1) Afganistan’da açlık ve soğuk kış koşulları niçiniyle insani yardıma muhtaç sivil halka temel insani muhtaçlıklarının karşılanması için dayanak olunması gayesiyle yardım kampanyası başlatılması kararlaştırılmış ve kelam konusu insani yardım kampanyasının uyumunu yapmak üzere Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı gorevlendirilmiştir. (2) Kampanya kapsamında valilikler, belediyeler ve öbür kamu kurum ve kuruluşlarınca toplanan yardımların aktarılması ya da gerçek ve hukukî bireylerce direkt bağış yapılması maksadıyla Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığınca kamu bankaları ve/veya özel bankalar nezdinde açılacak hesaplar anılan Başkanlık tarafınca duyurulur. (3) Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı tarafınca Afganistan’a yardım kampanyası için 20/1/2022 tarihinden itibaren kamu bankaları ve/veya özel bankalar nezdinde açtırılan hesaplara yapılmış/yapılacak bağışlar da insani yardım kampanyası kapsamında kıymetlendirilir.”

Resmî Gazete’deki karar için .

Taliban’ın idaresi ele geçirdiği Afganistan’da halkın yaşadığı derin yoksulluk gündeme gelmiş; Herat viyaletinde paraya muhtaçlığı olan birtakım insanların böbreklerini satmak zorunda kaldığı belirtilmişti.

TIKLAYIN – Taliban’ın denetimindeki Afganistan’da derin yoksulluk: Beşerler geçinebilmek için organlarını satıyor