Erdoğan: Taliban’ın bayanlara bakışı bana göre 20 yıl öncesi üzere olmayacaktır

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “Afgan bayanlarıyla alakalı olarak, biz ülkemizdeki bayanları nasıl görüyorsak Afganistan’daki bayanların birebir hakları yaşaması noktasında elimizden gelen bütün uğraşla adımlarımızı atarız. Lakin takdir edersiniz ki, Afganistan’ın koşullarıyla Türkiye’nin kurallarını birebir biçimde değerlendiremeyiz. Orada şu anda belirli bir müddetç var ve bu sürecin bir akıp gitmesi lazım ki sağlıklı bir ortam ortaya çıksın. Artık burada da doğal Taliban’ın bayanlara bakışı bana nazaran 20 yıl öncesi üzere olmayacaktır. Onlar bu hususta da bir değişikliği kesinlikle bakılırsaceklerdir.” açıklamasını yaptı.

Erdoğan 28 Şubat davasına ait olarak ise, “Yargı sonucunı verdi. Bu karar daha sonrasında bizim kapımızı çalan olmadı.” dedi.

Erdoğan, Bosna Hersek ve Karadağ ziyaretleri daha sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Taliban’ın açıklamaları ölçülü lakin tereddütler kelam konusu”

Afganistan’da güvenlik ve istikrarın sağlanmasında Türkiye’nin yeni kurulacak hükümete nasıl bir takviyesi olabilir? Bu minvalde Afganistan’ın güvenliğinin yalnızca Afgan halkı açısından değil, komşu ülkeleri açısından da son derece değerli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin öncülüğünde Afganistan’ın komşuları olan Pakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın da dahil olduğu bir müddetç işletilebilir mi?

Şu anda çabucak hemen Afganistan’da bir hükümet kurulmadı ve ne üzere bir getirisi gdolayısü olacak aşikâr değil. Taliban’ın açıklamaları ölçülü ancak 20 yıl öncesinin açıklamalarıyla, şimdiki açıklamalar sanki örtüşüyor mu? Buna baktığımız vakit burada olağan tereddütler kelam konusu. Burada süreci şu anda bizim hassasiyetle izlememiz lazım. İşte bakın hiç umulmadık anda 200’e yakın insan öldü. Ölenlerin ortasında Taliban mensupları da var. Edinilen istihbarata bakılırsa büsbütün DEAŞ Horasan deniliyor. Biz burada süreci dikkatle takip etmeliyiz. Bir kere katiyen Taliban’ın devlet olma yahut devlet yönetme noktasındaki duruşu nedir, bunu bakılırsaceğiz.

Biz 20 yıldır Afganistan’a gerek altyapı gerek üstyapı ile ilgili olsun, her türlü dayanağı verdik. Lakin gel gör ki, örneğin Afganistan’ın kuzeyinde Taliban epeyce önemli hasarlar verdi. örneğin şu anda kendisi de bir Türk olan Dostum tehdit altında olduğu için Afganistan’dan çıkmak zorunda kaldı. Artık bunlar doğal düşündürücü. Yarın öteki ne olur ne olmaz bunları bilemeyiz. Birebir biçimde Afganistan’ın komşusu durumunda olan ülkeler, Azerbaycan’dan başlamak suretiyle, burada Türkmenistan, öbür tarafta Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan daima bir arada Taliban’ın atacağı olumlu adımlara tahminen ortak olmak isterler.

” İstihbaratımızın Taliban muhataplarıyla görüşmeleri oluyor”

Biz de bu noktada yardımcı olmak isteriz. Türkiye Cumhuriyeti’nin belirli bir birikimi var, aşikâr bir alt yapısı var. Bu birikim ve alt yapıyla yardımcı olmak isteriz. Fakat yardımcı olabilmek için de kapıların bir açılması lazım. Onun için de şu anda bizim istihbaratımızın Taliban muhataplarıyla görüşmeleri oluyor. Bunun haricinde güneyde kimi ülkelerde bir ortaya gelmek suretiyle görüşmeler oluyor. Hepsinden öte işte artık Hekim Abdullah Abdullah ve Hamid Karzai oralarda bir ortaya geliyorlar. Onların verdiği sinyaller de bizim için hayli epey değerli.

Türkiye olarak bizim sıkıntımız şu; Afganistan hızla toparlanmalıdır. Artık Afgan halkı bu kadar yükü çekemez. Ortada 40 milyona yakın bir nüfus var. Devasa bir ülke var. Biz Afganistan’ın birliğine, birlikteliğine her türlü takviyesi vermeye hazırız. Kâfi ki Afganistan tarafınca da bu manada o yaklaşımı nazaranlim.

Dün Türkiye’nin teknik heyet haricinde sivil ve askeri bütün ögelerini Afganistan’dan çektiğini söylemiş olduniz. Buraya Libya gibisi bir muahede ile dönme ihtimali var mı? Şimdiden bunu konuşmak erken mi? “Taliban’ın Kabil Havalimanı’nın işletilmesi noktasında bize teklifleri var. Bu mevzuda çabucak hemen verilmiş bir sonucumız yok” dediniz. Hangi koşullar altında bunu kabul ederiz. Muahede sağlanırsa Somali gibisi bir işletme durumu mu olur? Türkiye Afganistan krizinde ne çeşit bir rol oynayabilir?

Libya üzere bir muahede yapmak mümkün değil diyemem. Tıpkı tür bir muahedeyi yaparız. Kâfi ki tıpkı biçimde karşımızda bir muhatap bulalım. Şayet birebir biçimde bir muhatap karşımızda olursa niçin o denli bir muahede yapmayalım? Bizim kaygımız sorun çözmek.

-Ama Türkiye’de birtakım kesitlerin Taliban’ın muhatap alınmaması konusunda görüşleri var.

Bizi birtakım kısımlar ilgilendirmez. Biz kendi irademize bakacağız. Biz ne düşünüyoruz, ne yapacağız ona bakarız. Türkiye’nin bu birtakım kısımlar söylemiş olduğiniz muhalefeti, ana muhalefeti hiç bir biçimde tahlil odaklı çalışmadı ki… Lakin biz tahlil odaklı çalışıyoruz. “Taliban’la birebir masaya oturulmasın!” diyorlar. Bir kere tıpkı masaya oturmadan hiç bir yerde siz bir tahlil üretemezsiniz. örneğin Dodik, “Biz neden üçüncü bir ülkeyi kalkıp da ortamıza sokalım? Erdoğan var, Erdoğan’ı davet edelim. Türkiye var, Türkiye’yi davet edelim. Onlarla biz bu işi yapalım” diye basın toplantısında açık açık söylemiş oldu. Ortada bu cins şeyler de var. Lakin bu mevzuda Türkiye’nin muhalefeti, ana muhalefeti bu biçimde bir yaklaşımın içerisine girmedi, girmez. Ancak bizim bu noktada özgüvenimiz var. Özgüvenimizle birlikte şayet Türkiye’ye bu biçimde bir şey gelirse, biz de değerlendirmelerimizi yaparız. Değerlendirmelerimizi yaptıktan daha sonra da bu biçimde bir işe girmemiz gerekirse gireriz, girmememiz gerekirse girmeyiz.

“Biden’a üç teklif getirdik”

Biliyorsunuz birinci etapta biz Afganistan’dan çıkmayı düşünmedik. NATO tepesinde de bunları Biden ile konuştuk lakin Biden’a biz 3 tane teklif getirdik. Dedik ki, bir kez idari ve mali noktada bize takviye olacaksınız. İki, diplomatik dayanak vereceksiniz. Üç, lojistik takviye vereceksiniz. Şayet bunlar verilirse biz burada kalabiliriz. Havaalanı sıkıntısında de Taliban ne diyor, “Güvenliği bize verin fakat işletmeyi siz alın.” Nasıl güvenliği size veririz? Güvenliği siz aldınız, daha sonrasında orada bir daha kan gövdeyi gdolayırse biz bunu dünyaya nasıl izah edeceğiz? Bu kolay bir iş değil. İşte bunlar konuşuldu, çabucak sonraki gün 200’e yakın kişi öldü.

-Onlar da görmüştür tahminen efendim

Belki… Lakin bütün bunların riski var. Biz artık evvelki gece prestijiyle elhamdülillah bütün oradaki grubumuzu aldık; asker, sivil döndük. bu biçimdece Afganistan’dan grubumuzu çıkarmış olduk.

“Büyükelçilik binamıza döndüler ve faaliyetlerine buradan devam ediyorlar”

-Büyükelçiliğimiz ne olacak, çalışmaya devam edebilecekler mi? Bir yer değişikliği olmuştu sanırım

Büyükelçiliğimiz, biliyorsunuz iki haftadır çalışmalarını süreksiz olarak Kabil Havaalanında yürütüyordu. Evvelki gün bir daha kent merkezindeki büyükelçilik binamıza döndüler ve faaliyetlerine buradan devam ediyorlar. Şu anki planımız bu türlü diplomatik varlığımızın sürdürülmesi tarafında. Planlarımızı güvenlik durumuyla ilgili gelişmelere bakılırsa daima güncelliyoruz. Tüm ihtimallere karşı gerekli alternatif planlarımızı hazır tutuyoruz. İşçimizin güvenliği önceliğimizdir.

-Ben Müslüman bayanlarla ilgili bir şey sorayım istiyorum. Müslüman hanımın eğitimi, siyasi ve toplumsal hayatta etkin yer alması konusunda Türkiye örnek bir ülke. Biz Müslüman bayanlar deneyimlerimizi Afgan bayanlarla paylaşabilmemiz için nasıl bir yol önerirsiniz?

Artık burada da alışılmış Taliban’ın bayanlara bakışı bana bakılırsa 20 yıl öncesi üzere olmayacaktır. Onlar bu mevzuda da bir değişikliği kesinlikle bakılırsaceklerdir. Bunların bulunduğu yerde direnmelerinin de herbiçimde manası olmayacaktır. Ve bütün bu görüşmelerde, gelişmelerde, bir daha az evvel söylemiş olduğim üzere, bizden istedikleri bir takviye olması halinde biz her türlü takviyesi Afganistan’a veririz ki bu reformist bir yaklaşımdır. Bu reformist yaklaşımda da bir daha Afganistan bu biçimde bir talepte bulunursa biz bu talebi de yerine getiririz.

Türkiye, DEAŞ ile göğüs göğüse savaşan tek NATO ve Koalisyon ülkesi olarak Suriye ve Irak’ta 4000’den çok DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nin eski lideri Donald Trump son açıklamasında DEAŞ’ın Horasani kümesini değerlendirirken dedi ki: “Biliyorsunuz DEAŞ’ın yüzde 100’ünü devirdim. Suriye’de, Irak’ta devirdik. Artık yeni bir DEAŞ var” Trump’ın bu açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğrusu ben bu açıklamayı hiç gerçek bulmuyorum. bu biçimde bir şey muhakkak kelam konusu değil. Yani Sayın Trump’la bizim ikili özel görüşmelerimiz de olmuştur lakin bir kez Amerika, DEAŞ’ı bitirmemiştir. DEAŞ’a karşı da hiç bu biçimde önemli ve kararlı bir uğraş vermemiştir. DEAŞ’a karşı dünyada kararlı gayret eden tek ülke vardır, o da Türkiye’dir. Bu çabayı biz ülkemizde verdik, veriyoruz, şu anda hala veriyoruz. Irak’ta verdik, veriyoruz. Suriye’de verdik veriyoruz. Sanki onlar dünyanın neresinde DEAŞ ile uğraş vermişler?

Şayet bunları bitirmiş olsalardı, Irak’takileri bitirirlerdi; Irak’ta bile halledemediler, bu uğraş şu anda hala devam ediyor. Temennim odur ki şu anda Biden idaresi Amerika’nın bıraktığı yerden, bu biçimde bir yaklaşımı devam ettirsin ve DEAŞ Horasan’ı halletsinler. Zira artık önümüzde artık DEAŞ Horasan diye bir şey çıktı. Onlarla bu çabayı sürdürelim. Biz de onlarla birlikte adım atarız.

Bosna Hersek’te BM’nin eski yüksek temsilcisi Valentin İnzko’nun Srebrenitsa Soykırımı’nın inkarını cürüm sayan sonucu ile başlayan tansiyona karşın, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin üç üyesi, Zat-ı devletlerinin ziyareti vesilesiyle bir ortaya geldiler. Hem Sırp önder Milorad Dodik’in birebir vakitte Hırvat başkan Jelko Komşiç’in Türkiye’nin bölgede huzur ve barışın garantörü olduğu formundaki beyanları dikkate alındığında, ülkemizin Bosna’da bundan daha sonra üstleneceği rol ne olacaktır?

Az evvel de söz ettiğim üzere, Bosna’da şayet bu üçlü kendi içinde bir beraberlik sağlar ve “Biz Türkiye’ye bu biçimde bir nazaranvi vermek istiyoruz, bizim işimize kimse karışmasın, yalnızca Türkiye burada bizim ismimize bir arabuluculuk yapsın” derlerse biz bu biçimde bu işe gireriz. Ancak Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Kurul üyelerinin bu sonucu vermesi lazım. Kendi içlerinde bu sonucu vermeleri bizim bu biçimde bir adımı atmamız için kafidir. Kendilerine söylemiş oldum esasen. “Eğer bu biçimde bir karar verecek olursanız, biz de değerlendirmelerimizi yaparız. Bir yerlerden talimat bekleyerek değil, siz üçlü olarak bu sonucu verin. daha sonrasında da sizin aldığınız karar üzerine, bu adımı güzeliyle atarız.” dedim.

“Ermenistan’la bağlantıları olağanlaştırmak için çalışabiliriz”

25 Ağustos’ta yaptığınız açıklamada, “Dağlık Karabağ’daki işgalin sona ermesiyle bir arada bölgemizde kalıcı barış ismine yeni bir fırsat penceresi açıldı. Ermenistan’ın bunu değerlendirmesi halinde biz de gerekeni yapacağız” demiştiniz. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türk kamuoyundan kimi olumlu sinyaller aldıklarını belirterek “Bu sinyalleri değerlendireceğiz” dedi. Bu açıklama ile ilgili görüşünüzü alabilir miyiz? Yeni periyotta ne beklemeliyiz ikili ilgilerde?

Ermenistan’da kurulan yeni hükümetin bölge için güzel olmasını temenni ediyorum. Bölgemizde yeni, yapan yaklaşımlara gereksinim var. Görüş ve beklenti farklılıkları bulunsa da, birbirinin toprak bütünlüğü ve egemenliğine hürmet dâhil, inanç temelinde âlâ komşuluk ilgileri geliştirmek için samimi bir uğraş göstermek sorumlu bir hareket biçimi olacaktır. Yakın tarih, hasımlık kaynağı olmamalı; sürdürülebilir barış ve bir arada yaşama için yapan adımlar atılmalıdır. Tek taraflı suçlamalar yerine ileri bakan, gerçekçi yaklaşımlar hâkim olmalıdır. Bu tarafta ilerlemeye hazır olduğunu beyan eden bir Ermenistan hükümeti ile bağlantılarımızı kademeli olarak olağanlaştırmak için çalışabiliriz.

Artık barış ve istikrarı kalıcı hale getirip, ekonomik kalkınma ve bölgesel iş birliği kurallarını sağlamalıyız. Benzeri anlayışla, Azerbaycan da kapsamlı bir barış muahedesi için Ermenistan ile müzakereler başlatmayı öneriyor. 9 Kasım 2020 tarihindeki üçlü deklarasyonda mutabık kalındığı üzere, tüm bölgenin birbirine bağlanması suretiyle, Güney Kafkasya’yı dönüştürecek yeni fırsatlar doğacaktır. Bu tarihi fırsatı uygun kullanmak isteyen tüm taraflarla çalışmaya hazırız. 5’li ya da 6’lı bir platform teklifimiz ortada. Bu platformun ortasında Türkiye, Azerbaycan, Rusya, İran ve Ermenistan var. Hatta biz dedik ki bunun içerisine Gürcistan’ı da koyalım. Şayet bu platform bu türlü kabul edilmiş olsa o denli zannediyorum ki bölge fazlaca daha rahatlayacak. Zira bölgede demiryollarının, otoyolların yapılması gerekiyor. Bu platform olduğu takdirde bu yollar, gönülleri de birbirine bağlayacaktır. bu biçimde bir adımın atılmasıyla da bölgedeki kasvetleri aşmış oluruz diye düşündük. Sayın Putin’le bunları görüştüğümüzde mutabık kaldık. Birebir biçimde İlham Aliyev’le mutabık kaldık. Bu ortada İran’da Cumhurbaşkanı değişikliği oldu. İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Sayın Reisi ile de bunu konuşabiliriz. daha sonra bir daha bu platformun hayata geçirilmesi için adımlarımızı atarız.

“S-400 ikinci paket alımı konusunda tereddüt yok”

Geçtiğimiz günlerde Rus yetkililerden ikinci paket S-400 alımıyla ilgili ilerleme sağlandığı açıklaması geldi. İkinci paket alım kelam konusu mu? Bir de İsrail ile ilgilerin güzelleştirilmesiyle ilgili rastgele bir müddetç var mı işleyen?

Rusya’yla ilgili, ikinci paketin alımı vesaire, bu konularda bizim rastgele bir tereddüdümüz yok. Rusya’yla bizim gerek S-400 konusu olsun, gerek savunma sanabir daha yönelik olsun, biroldukca adımımız var. Hatta daha değişik bir alternatifi söyleyeyim. örneğin bu yangınlarda onlardan gelen Ilyushin uçaklarını kullandık. Son telefon konuşmamızda da bu mevzuyu görüştük. Rusya seyahatimde de bütün bunların hepsini yeniden ele alacağız.

Öteki sorunuza gelecek olursak, biz İsrail ile ilgili durumları esasen Sayın Cumhurbaşkanıyla görüşerek gözden geçirmiş bulunuyoruz. Kâfi ki başbakan ve öteki bakanlarda bir problem olmasın. Şayet bu BM Genel Heyetinde Sayın Cumhurbaşkanı orada olursa tahminen onunla orada da bir görüşmemiz olabilir.

“28 Şubat davasında yargı sonucunı verdi, karar daha sonrası bizim kapımızı çalan olmadı”

28 Şubat davasında birtakım eski generallerin mahpus cezaları infaz ediliyor. Söylentiler oldu sizin affedebileceğinize yönelik, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yargı sonucunı verdi. Bu karar daha sonrasında bizim kapımızı çalan olmadı.

Yeni anayasa

Cumhur İttifakı olarak “Yeni Anayasa” teklifinizi ortaya koymaya hazırlanıyorsunuz. Muhalefet partilerinden bu konuda beklentiniz var mı?

Muhalefet partilerinden rastgele bir beklentimiz yok. Zira biz aslına bakarsan rastgele bir adımı atmadan muhalefet partileri kapısını kapattı. CHP’si de İP’i de hepsi kapılarını kapattı. bu biçimde biz hangisine bu yaptığımız çalışmayı, taslağımızı takdim edeceğiz? Biz artık taslağımıza son halini verdikten daha sonra ben Cumhur İttifakı’nda Devlet Bey’e takdim edeceğim. Devlet Beyefendi de takımıyla gözden geçirecek, daha sonrasında çalışmaya devam edeceğiz.

“Seçim barajında yüzde 7 netleşmiş vaziyette”

Seçim ve siyasi partiler maddesindeki değişikliklerde sona gelindi. En merak edilen nokta seçim barajı. Baraj yüzde 5’e düşme ihtimalinden kelam ediliyor. Bir diğer ihtimal şayet partiler ittifak halinde seçime girerlerse onlar için başka bir baraj, örneğin yüzde 7 ya da 10 barajının devam etmesi öngörülüyor. Seçim barajı düşecek mi? Sizin ittifaklar için diğer bir baraj olması istikametinde görüşünüz var mı?

Barajla ilgili olarak şu anda bariz hale gelen aslında 7 lakin bu hususta Cumhur İttifakı olarak MHP’li arkadaşlarımızın son sonucunı bizim arkadaşlarımız çabucak hemen almış değiller. Lakin 7 netleşmiş vaziyette. MHP de 7’ye olumlu bakıyor. Bunun altında bir şey olur mu olmaz mı, çabucak hemen önümüze gelmiş değil. O denli bir şey olursa o da doğal konuşulabilir ancak şimdilik bu biçimde bir şey yok.

“Yalan terörüne karşı yasa için çalışma yürütülüyor”

Sayın Cumhurbaşkanım siyasette en çok son devirde yaptığınız açıklamalarda palavra terörüne fazlaca önemli manada tenkitlerde bulundunuz. Şu ifadeyi kullanmıştınız, “Türkiye CHP zihniyetine, palavra ve iftira zulmüne maruz kalmaktadır. Bu büyük bir sorun haline gelmiştir.” … AK Parti’nin bir çalışması olduğunu biliyoruz, palavra terörüyle ilgili. Türkiye’de de Almanya ve Fransa’da olduğu üzere palavrası yayan politikler, gazeteciler ya da içerik sağlayıcılara önemli yatırımlar getirilmeli mi, bu palavra terörünü önleyebilir mi?

Ülkemiz, benim “yalan terörü” olarak söz ettiğim ataklara epey sık maruz kalıyor. FETÖ’sünden PKK’sına, terör örgütleri her mecrada türlü palavralarla ülkemizi gaye alıyorlar. Bakıyorsunuz CHP ve Bay Kemal başta olmak üzere muhalefet partileri de bu palavralara epey teşne. Adeta palavra fabrikası üzere çalışıyorlar. Dijital terör deseniz, o da daima iş başında. Bunlara karşı yasal düzenlemelerimiz olağan olarak oldu ancak fazlaca daha kuvvetli adımlar atmamız kaçınılmaz. Palavra terörüyle uğraş etmekte kararlıyız. Arkadaşlarımız Türkiye’deki datanın, Türkiye’de kalacağı, vatandaşlarımızın kişilik haklarını, datalarını koruyacak, gerek klasik gerek yeni irtibat mecralarındaki itibarsızlaştırma, karalama, palavra ve iftira kampanyalarına karşı duracak yeni bir yasa çalışması için teknik bir çalışma yürütüyorlar. En kısa vakitte hazırlıklar tamamlanacak. Meclis açılır açılmaz bu husus Meclis’imizin gündemine getirilecektir. Bu mevzu ülkemiz için epey kıymetlidir, demokrasimiz için değerlidir.

6 Eylül 2021 prestijiyle tüm kademelerde haftada 5 gün yüz yüze eğitime başlanıyor. Öğrenciler, yaklaşık 1,5 sene pandemi nedeni öne sürülerek yüz yüze eğitim ve öğretimden uzak kalmak zorunda kaldı. Öğrenciler, veliler ve öğretmenlere yeni eğitim ve öğretim periyodunda tavsiyeleriniz var mı?

Natürel çocuklarımızın hakikaten okuldan, öğretmenden bu kadar uzak kalmış olmaları onlarda da muhakkak bir rehaveti ister istemez meydana getirdi. Ancak artık 6’sından itibaren yeni süreç başlıyor. Ben inanıyorum ki bu yeni süreçte artık yavrularımız hem kitaplarına hem bilgisayarlarına kavuşacaklar. Tüm bunlarla birlikte tavsiyem şu, çocuklarımız mümkün olduğunca ellerindeki o cep telefonlarından uzak kalsınlar. Zira bu onlarda bağımlılık oluşturabiliyor. aslına bakarsanız uzmanlar da bunun derdine dikkat çekiyorlar, bundan uzak kalmalarını tavsiye ediyorlar.

Yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı geliştirilen yerli aşı Turkovac’ın Faz-3 etabı da uygulanmaya başladı. Faz-3 evresinin akabinde birinci aşımıza da kavuşacağımız tabir ediliyor. Birtakım vatandaşlarımızın çekinceleri var aşı olmakta tereddüt ediyorlar, tavsiyeleriniz neler efendim?

Benim tavsiyem doğal ki vatandaşımızın, halkımızın muhakkak aşı konusunda bilhassa hassasiyet göstermesi, aşı olması, olmayanlara da tavsiye etmesi, onların da aşı olmalarını sağlamasıdır. Zira biz aşıyı ne kadar yaygınlaştırırsak bu biçimde ben inanıyorum ki bir an evvel hadise sayısı da, vefat sayısı da azalacaktır. Bilim bunu söylüyor. Natürel yaklaşımımız aşıda zorlama olmaması, bunun gönüllülük temeline bakılırsa yapılmasıdır.

Türkiye’de ekonomik datalar süratli toparlanmaya işaret ediyor. 2020’de olumlu büyüyen sayılı ülkelerden olan Türkiye bu yılı yüksek büyümeyle kapatacak. Memleketler arası kuruluşlar da beklentilerini üst taraflı revize ediyor. Tam bu noktada IMF 650 milyar dolarlık bir özel çekim hakkı tahsis etti üye ülkelere. Bu kapsamda Türkiye’ye de 6,3 milyar dolarlık çekim hakkı tahsis edildi. Bu muhalefet tarafınca çarpıtarak güya bir stand-by mutabakatı imzalanmış üzere lanse edilmeye çalışıldı. Muhalefetin bu mevzudaki halini nasıl değerlendiriyorsunuz? Ekonomik toparlanmayı gölgeleme gayesi mı taşıyor, muhalefetin bu hali ne dersiniz?

Muhalefetin esasen bütün işi bu… Bu, tüm üye ülkelerin kullanmasına açılmış bir kaynak. tıpkı vakitte rezerv ölçümüz Allah nasip ederse yıl sonu prestijiyle 115 milyar doları yakalayacak. Fazlası olacak, azı olmayacak. Natürel muhalefetin hesapları daha farklıydı, bunlar epey daha düşük sayılar planlıyorlardı, bunların hesapları tutmadı. Artık 115 milyar doların üzerine çıkacak olması bunlara keder oldu. Bu kaygı bunları geriyor. O denli de olsa bu biçimde de olsa inşallah biz 115 milyar doların üzerine bu biçimdece çıkmış olacağız.

Öteki taraftan bu kadar afet yaşadık. Bu afetlere karşın biz kalkıp da “halimiz ne olacak” demiyoruz hamdolsun. Lakin bakıyorsun Bay Kemal hala saçmalıyor. Kalkıyor iki de bir “AFAD’a para vermeyin, yok şunu şuraya vermeyin, buraya bunu vermeyin.” diyor. Niçin rahatsız oluyorsun bundan? AFAD devletin bir kurumu. Buraya vatandaş gelip resmi olarak para veriyorsa bu seni niçin rahatsız ediyor? AFAD’a gelen paralar, konut üretiminden tut da altyapıya üstyapıya varıncaya kadar buralarda kullanılıyor. Şu an prestijiyle bizim bir kere çabucak hızla yapılmakta olan konutlarımız var. Bunları TOKİ olarak yapıyoruz ve yıl sonuna kadar da inşallah biz bir yılda bu konutları yapacağız. Bunlar devam ediyor. AFAD’ın bir öteki özelliği daha var. Vatandaşın telef olmuş hayvanlarının yerine yenilerini kendilerine teslim ediyor. Arıları, kanatlı hayvanları vesaire çabucak teslim ediyor. Benim o vatandaşım bekleyemez ki… Vatandaşım bunlar anında kendisine geldiği vakit huzur buluyor ve devletine güveniyor, inanıyor. Bir taraftan da şu anda biroldukca yerde altyapı meşakkatlerini süratli bir biçimde gideriyoruz. örneğin esnafımıza aşikâr oranda mali dayanaklar verildi. Birinci etapta 50 milyon takviye toplu olarak verildi. Valilerimiz tespitleri yaptılar, daha sonra da bunların hepsi valilerimiz tarafınca esnaflarımıza dağıtıldı. Lakin muhalefetteki bu hazımsızlık epeyce makûs bir şey.