Eski İstanbul ve Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Seyman: Aleviyim diye vali olamadım

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Eski İstanbul ve Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, başarılarına karşın vali olamamasında Alevi olmasının tesirli olduğunu düşündüğünü söz etti. Resmi olarak bunun hiç lisana getirilmediğini fakat bürokrasi ve siyasetteki birtakım bireylerden, “Sen epey başarılısın fakat Alevi olman niçiniyle olmadın ve olamazsın” değerlendirmeleri duyduğunu söylemiş oldu.

Seyman, “İncitici, üzücü. Bir düş kırıklığı. Aşık olduğum, severek yaptığım mesleğimde maksada ulaşamadan, devlet tarafınca değerlendirilmeden emekli olmak olağan olarak ki kırıcı” hissini paylaştı.

Gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV’deki bugünkü yazısında 40 yıl 6 ay kaymakamlık, Habur Sonu Kapısı Mülki Yönetim Amirliği, beş kere vali yardımcılığı yapan Mehmet Seyman’ın açıklamalarını aktardı. Seyman’ın açıklamaları şu biçimde:

Kaç yıl bürokraside kaldınız?

40 yıl 6 ay mülki yönetim amirliği yaptım. 1980’de kaymakamlığa atadım. 12 Eylül’den daha sonra Pertek’te belediye başkanlığı da yaptım. Bala, Eynesil ve Yeşilhisar’da kaymakamlık; Çanakkale, İstanbul, Antalya, Ankara ve Adana’da vali yardımcılığı yaptım.

Hiç vali olamadınız değil mi?

Hiç atanmadım.

niye?

Zira hükümetlerin siyasi bakışlarının bunda tesirli olduğunu ve iktidara yakınlığın değerlendirildiğini düşünüyorum. Bir de Alevi olmam etken oldu.

Alevilik öne sürülen sebebi size tabir edildi mi?

Hayır, yetkili makamlarca bu biçimde bir şey söylenmez. Dolaylı olarak “Sen epeyce başarılısın lakin Alevi olman niçiniyle olmadın ve olamazsın” değerlendirmelerini duydum.

Kimden?

Bürokrasi ve siyasetteki birtakım şahıslardan.

nazaranv yaptığınız devirde SHP ve DSP’nin koalisyon hükümetleri vardı.

Evet, vakit zaman taslak atama kararnamelerine girdim. Baktık ki taslakta var olan Mehmet Seyman, kararnamede yoktu.

Bu, Alevilik kimliğinizin, mesleğinizin önüne geçmesi manasına geliyor.

Alevi kimliğim ve dünya anlayışımın, benim için eksi puan olarak değerlendirildiğine inanıyorum.

Dünya görüşünüz ne?

Toplumsal demokratım. Demokrasiye şaşmaz halde bağlı bir beşerim. Öyleydim ve daima o denli kaldım.

Hiç fişlendiniz mi?

Hayır, Alevi kimliğime dair takibat olduğunu düşünmedim. Alevilerin ağır yaşadığı yerlere atandığım oldu. Devletin temel prensiplerine ve Cumhuriyet’in prensiplerine muhalif tavır ve davranışlara sahip olsaydım bakılırsavlendirilmezdim. Fakat şu bir gerçek: Büyük ilçelerde değerlendirildiğimi söyleyemeyeceğim. Türkiye’nin en büyük vilayetlerinde ikinci adam oldum.

Sizi incitmiş olmalı.

elbette. Kaymakamlığa başlayan bir mülki yönetim amirinin ideali vali olmaktır. Bu bir gerçek. Ben mülkiyeye aşık bir mülkiyeliyim. Ekonomik ve toplumsal kuralları daha yeterli alanlarda çalışabilirdim. Türkiye’nin ücra yerlerinde nazaranv yaptım. İki buçuk yıl Habur Hudut Kapısı Mülki Yönetim Amirliği yaptım. Kritik bakılırsavlere layık olmasaydım, devlet beni burada kıymetlendirir miydi?

Bu serüvene karşın vali olamamak…

İncitici, üzücü. Bir düş kırıklığı. Aşık olduğum, severek yaptığım mesleğimde maksada ulaşamadan, devlet tarafınca değerlendirilmeden emekli olmak şüphesiz ki kırıcı.

Alevi olmaktan kaynaklı diğer ayrımcılıklara uğradınız mı?

Bence en büyük ayrımcılık budur. Bunu hissediyorsunuz İsmail Beyefendi, fazlaca acı lakin bir gerçek. Hiç ummadığınız ortamlarda, bürokraside ya da toplumsal hayatta, söyleyen insanın dünya anlayışına yakıştırmadığınız biçimde, sizi epeyce inciten bir değerlendirmeyle pat diye karşılaşıyorsunuz. Yüzünüze karşı söyleniyor. ondan sonrasında bunu anladıklarında nasıl telafi edeceklerini bilmiyorlar.

İnsan ve çocuk haklarıyla ilgili BM’nin, Avrupa Kurulu’nun ve Avrupa Birliği’nin bir hayli projesine katıldım. Büyük bir inançla insan, bayan ve çocuk haklarının peşinde koştum. Devlet, şayet başarılı değil idiysem beni saydığım misyonlarda niçin tuttu ki? 40 yıl mülki yönetim amirliği yapmış, özel birtakım bakılırsavlerde bulunmuş insan olarak neyin nasıl niçin o denli değerlendirildiğini bilirsiniz. Bunu lisana getirmek sahiden sıkıntı. Acı da. İncitici de.

Bir yerden daha sonra asla vali olamayacağınızı kabullenmiş olmalısınız.

İstanbul’da sekizinci yılımda benim için kapılar kapanmıştı. Biliyor, görüyor, yaşıyor, öğreniyorsunuz. Faal vazifedeyken bunları söyleyemezsiniz. Lisana getirmek bile başınızın önemli manada kaygıya girmesine niye olur.

Sizin devrinizde Alevi vali oldu mu?

şüphesiz oldu. Şahsen tanıyorum. Biri devir arkadaşım, bir ağabeyimizle de tıpkı vilayette nazaranv yaptık.

Şahidiniz kaç Alevi vali var?

Üç.

40 yıl boyunca sırf üç vali mi?

Evet, üç. Hatta birisi mesleğe başladığım zamandaydı. İki vali demek daha yanlışsız.

Emekli olurken Alevi vali var mıydı?

Yoktu.

Kaymakamlar…

Sayıca azdı. Çok fazla değildi.

Herbiçimde rastlantısal olamaz.

Rastlantısal olduğuna inanmıyorum.

Yalnızca AK Parti’ye mahsus da değil.

Değil. Bütün iktidarlarda şahit olduğumuz maalesef bu.

Hiç Alevi kimliğinizi sakladınız mı? Saklamak zorunda hissettiniz mi?

Saklamak zorunda kaldığımı söylemek de benim için epey üzücü. Tahminen devlette bir kıdem düzeyine gelinceye kadar, saklamak değil lakin susmuşsunuz. Bu da bir saklamadır.

Sustuğunuz oldu mu?

Tabi ki sustuğumuz oldu. Vakit zaman patladığımız da oldu. Şu da bir gerçek: Yeri geliyor, susuyorsunuz, susmak zorunda kalıyorsunuz. daha sonra kendinizle hengame ediyorsunuz. Şu gözardı edilmemeli: Yetişme kültürüm gereği, (Aleviliği) toplumsal ilgilerde ve iş bağlantılarında özel kimlik olarak düşünmedik ki. Karşınızdakiler (Aleviliği) aşağılama niçini saymamış, rencide edici olarak kullanmamışsa, Alevi olmuşsun olmamışsın, önemsemezsiniz ki. Sizin için kıymetli olan insandır. İnsani kıymetlere hürmet duyulup duyulmamasıdır. Demokrasidir, haktır, hukuktur. Ben bu biçimde baktım. Lakin bize daima bu biçimde mi bakıldı? Hayır, bu biçimde bakılmadı. Bunu hissettiniz mi? Evet, hissettim. Az mı hissettiniz? Hayır, fazlaca hissettiğim vakit içinder da oldu. Susmadınız mı? Evet, sustum vakit zaman. Lakin vakit zaman da patladığım olmuştur.

Konuşsaydınız durum değişir miydi?

Ortama bağlı… Tahminen hayli farklı tartışmalara sebep olurdu. Karşınızdaki beşerler farklı bir duruma yol açmayacak kültürde, birikimde, dünya anlayışında olsalar lisana getirirler mi? Biriyle ilgili kıymetlendirme yaparken, Alevi olup olmadığını gündeme getirirler mi? kimi vakit bu biçimde bakan, düşünen ve telaffuz kullanan şahısla tartışma yapmanın manası yok diye düşündüğünüz oluyor.