Eşref Hamacıoğlu’ndan gönderme: Paralı lider âlâ lider değildir!

Gattuso

New member
Galatasaray Lideri Burak Elmas‘ın idari istikametten ibra edilmemesinin akabinde seçim süreci başladı. Toplulukta başkanlığa aday olduğunu açıklayan isimler, Metin Öztürk ile birlikte Eşref Hamamcıoğlu oldu.

30 Nisan’da yapılacak seçim öncesi lider adayı Eşref Hamamcıoğlu halktv.com.tr’den Onur Durmuş’a konuştu.

“Galatasaray’ı mahkeme koridorlarına atmak yanlışsız değil”

Mahkemenin, Galatasaray kongresinde gerçekleştirilecek seçim için ihtiyati önlem sonucu vermesinin akabinde yaşanan süreç hakkında konuşan Hamacıoğlu, “Galatasaray’ın genel şura en yüksek iradesidir. Alınanan kararlar hukuksal olduğu sürece her insanın ahenk sağlaması lazım. Bir kadro hukuksal münasebetler kullanarak Galatasaray’ı mahkeme koridorlarında çıkışı olmayan labirentlere atmak yanlışsız değildi. Son duruşmada adalet yerini buldu. Başladığımız seçim süreci devam ediyor. Burada kazanan Galatasaray olacak. Seçimler insanların vicdanının sesini dinlemesine aracılık yapar. Galatasaraylılar da bunu en yeterli biçimde yapacaktır” kelamlarına yer verdi.

‘Torrent’in prestiji da kelam konusu’

“Benim ağzımdan duymadığınız hiçbir şeye prestij etmeyiniz. Cenk Ergün bizim sportif yöneticimiz olarak hizmet verecektir. Benim onayım olmadan Cenk Ergün ya da diğer bir yöneticimizin hiçbir teknik yöneticiyle temas etmesi kelam konusu değildir. Biz daha seçilmedik ve Torrent ile daha mukavelemiz var. Burada kontratın bilgilerinı ve kurallarını bilmiyoruz. Burada kurumsal prestij ve devamlılık kelam konusudur. bununla birlikte Torrent’in prestiji da var. Lig bitmeden bizim bu biçimde bir şey yapmamız kelam konusu değil. Benim idaremde bu biçimde bir şey olamaz.”

Fatih Terim ismi epey konuşuluyor? Sizin ekibin başına Terim’i getirmek üzere bir niyetiniz var mı?

“Biz kulübü son derece kurumsal olarak yönetmek istiyoruz. Bizim günlük kararlara pek müdahelemiz olmaz. Profesyonel takımımız teknik yönetici ve hoca konusunda çalışmalarını yapar ve bize getirir. Bizim geleceğe dair vizyonumuza uyuyorsa biz de onaylarız. Fatih Terim konusuna gelince ise biz Galatasaray’ın ortak aklından yararlanmak için yola çıkıyoruz. Bu yalnızca Terim için geçerli değil. Kulübün en büyük eksikliği bu ortak akıl aslında. Bu ortak aklın kesimlerinden birinin Fatih Terim olduğuna karar verirsek Terim’le fikir alışverişinde bulunuruz. Kulübümüz üyelerinden olan gayrimenkul uzmanından nasıl görüş alıyorsak Fatih Terim’den de bu türlü dayanak alınabilir tabi.

-Sergen Yalçın ismi de konuşuluyor. Sizin bu biçimde bir teşebbüsünüz var mı?

“Galatasaray lideri ve idarenin vazifelerini kimse magazinleştirmesin. Benim bu mevzuda isim seçmek üzere bir dahilim olmaz. Bu yerli hocalar olduğu kadar yabancı oyuncular için de geçerli. Kıymetli izleyicilerimiz bu bilgilere prestij etmesinler lütfen.”

TFF ve MHK’deki istifalar hakkında neler söylemek istersiniz?

“Başta Türk futbolu olmak üzere Türk sporu geriye gitti 7-8 yıldır. Bunun asıl sebebi seçilmiş federasyonların özerk olmaması. Sporu yönetmek için önceliğe sahip değiller. Burada paydaşlar belirli. El birliği ile akıllı düşünerek Türk sporunun nasıl kalkınacağına dair çalışmamız lazım. Burada kulüplere nazaranv düştüğü kadar federasyonlara da büyük nazaranvler düşüyor. Hakkaniyet temel olmalı. Kulüplerin yaşaması için tüm kamu otoriteleri yardımcı olmalı. Kulüpler fazlaca sıkıntı mali durumdalar ise bunun nasıl tedavi edileceğine bakılmalı. Bunlar günlük pansumanlarla olmuyor maalesef. Bugün bilhassa futbolda kulüplerimizin ve ulusal ekibin ne kadar basamak düştüğünü görüyoruz. Türkiye üzere nüfusun 3’te 2’si 35 yaşın altında olan bir ülkede daha fazlaca sportmen ve spor olması gerekiyor. TFF’de 16 Haziran’da seçimler var. Umarım bu sefer liyakate uygun bir heyet oluşturulur. Bizim bu seçime fazlaca fazla katkı sağlayacak vaktimiz olmayacak fakat tüm gücümüzle ne yapılması gerekiyorsa yapacağız.”

‘Yeni Spor Maddesi’nde Türk futbolunun önünü tıkayacak unsurlar var’

“Türk futbolunun önünü tıkayacak unsurlar de var, regüle edici hususlar de var. Kulüplerin mali manada Spor Yasası’nın tanım ettiği biçimde yönetilmesi lazım. Bütçe disiplini ve genel konseyin sonucunı almadan karar verilememesi hakikat atak. Spor dışı paranın enjeksiyonunu önlemek üzere bir kadro kararlar var. Bunu epeyce hakikat buluyorum. Çoka kaçmış yöneticilerin şahsen sorumlu olmaları unsuru de var. Bu da caydırıcı bir şey. Bütçeye dikkat edilmesini sağlayacaktır. Bu defa kulüpleri yönetmeye yürek edecek kişi bulmak da zorlaşacaktır. Spor Yasası hazırlanırken kulüplerin daha aktif olmasını tercih ederdim. Bu açıdan gereğince iştirakçi olmadı.”

‘Paralı liderin âlâ lider olmadığını son periyotta gördük’

“Paralı lider âlâ başkandır’ algısından kurtulmak lazım. Size soruyorum ‘Sizce paralı lider başarılı lider mıdır? O denli olmadığını yakın vakitteki örneklerle gördük aslında. Türkiye’de futbolla yaşayan kulüpler o kadar güç durumda ki. Galatasaray’ın ismi çıkmış lakin 4 büyüklere bakıldığında en yeterli durumda ve en az ziyanda olan Galatasaray aslında. 250 milyon dolar civarında Galatasaray’ın borcu var. Bunlar yılların birikimi. Şayet siz bu yılların birikiminin sebeplerini ortadan kaldırmazsanız bu sıkıntılar devam edecektir. Delikleri kapatmak lazım. Başarıyı satın almak yerine muvaffakiyetten para yaratmak lazım. Yönetici şu kadar para versin deniliyor. Verdi de ne oldu? Galatasaray’da mali krizlerin çıkmaza girmesinin temel sebebi kasa kolaylığı kavramıdır. Kasa kolaylığı, idare konseyine giren insanların kulübe kendi imkanlarıyla dışarıdan para enjekte etmesidir. Bu artık aslına bakarsanız yasak. Artık popülist yaklaşıp şu kadar para getireceğim demek mantıklı değil. Güya birisi 250 milyon dolar mı getirecek? Sabırlı davranıp adımları atmak lazım. Kendi yıldızımızı yaratıp satmamız lazım. Her iş adamı üzere ederini bulduğunuzda satacaksınız. Diğer devası yok. Spor dışı faaliyelerden gelir elde etmek lazım. Gayrimenkul ve pazarlama faaliyelerinden para kazanmak lazım. Galatasaray’da bütün bunları bir çatı altına aldığınızda büyük geril elde edebiliriz.”

‘3 sponsorluk muahedemiz hazır’

“Şimdi ismini açıklamayı uygun görmediğimiz 3 sponsorluk muahedemiz var. Bizim farkımız da bu sponsorluklar olacak. Bunlarla amatör sporlara finansman aramayacağız. Olimpiyat oyuncuları çıkarmamız lazım. Düzgün yürüyen bir basketbol şubesi modelimiz var. niye bugün bayan voleybol kadrosu istediğimiz seviyede yönetilmesin. Maliyeti en düşük branşımız e-spor ve bununla birlikte e-sporun getirisi de pek güzel.”

‘Transferlere ben karar vermem’

“Transferde ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Transferlere ben karar vermem. Bizim profesyonel takımımız bununla ilgilenecektir. Altyapı hocalarını âlâ çalıştıracağız. Genç oyuncu satın almak yerine içeriden genç isimleri alana ve piyasaya sürmemiz lazım. En büyük eksiğimiz bu. Galatasaray yarışmacı kimliğini elbette kaybetmeyecektir lakin verimlilik temel. Bankalar Birliği Kontratı belirli bir bütçe disiplini getiriyor aslına bakarsanız size. Bunu aşarsanız neticelerina katlanırsınız diyor. Hiç kimsenin bu biçimde bir risk almasına gerek yok.”

‘Kimseyi suçlamak istemem ama…’

“Biz yanlışsız bir ekip kuramadık bu dönem. Ekip ruhu 3-4 maçtır var. Türkiye’deki konjenktür de Galatasaray’ın bu duruma düşeceğinin göstergesiydi. Zira harcanmış olan hesapsız paralar kadrosu epey önemli ödeme zorluğuna getirdi. Galatasaray 1 sene kaybetti. Bankalar Birliği ile yapılan mukavelede ödemesiz periyot bitti. Bizim farklı gelirlerimiz olabilirdi. Bunlar her kulübün başına gelebilir. Kimseyi suçlamak istemiyorum. Daha evvel de bu düşüşler yaşanmıştı. Enseyi karartmayalım. Kimse karamsarlığa kapılmamalı. Topluluk daima birlikte hareket etmeli.”