Fehmi Koru: Cumhurbaşkanı seçiminde ‘yüzde 50+1 oy’ kuralı devam ettiği sürece olağanlaşmayı unutmak zorundayız

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Fehmi Koru*

Dün yıllık tüketici enflasyonu TÜİK tarafınca %50 civarında (%48.6) ilan edildi.

bir daha dün, Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’nin (AKBK) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının Türkiye tarafınca uygulanmamasını sorgulayan haline karşı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Bizim mahkemelerimizi tanımayan mahkemeyi biz de tanımayız” çıkışını yaptı.

Haberler açısından bereketli bir gündü dün.

İki gelişme de kimilerimize şaşırtan geldi.

Kendi hesabıma beni şaşırtmadı her iki gelişme.

Ülke iktisadı Ali Babacan’dan daha sonra yeterli yönetilmiyor. Ekonomimiz acemilerin elinde bir o yana bir bu yana savruluyor. Problemlerin tahlili yolunda alınan kararlar temel sorunu daha da büyütüyor.

Bedenine virüs saldırısı olduğu insanın ateşinin yükselmesiyle anlaşılır. O denli durumlarda doktora gideriz; hekim hastalığımıza teşhis koyar, hastalığı geçirmemiz için kullanmamız gereken ilaçlardan oluşan reçetemizi muharrir, ayrıyeten almamız gereken öbür önlemler var ise onları yerine getirmemizi de tavsiye eder.

Önemli durumlarda başımızda daima hekim ve sıhhat elemanları bulunması için hastaneye yatmamız da gerekebilir.

Enflasyon da iktisadın ateşi üzeredir. Bir şeylerin yanlış gittiği enflasyonun yükselmesiyle kendini muhakkak eder. Bilgili uzmanların iktisadın hastalığına gerçek teşhis koyması, o teşhis istikametinde önlemler önerilmesi ve yetkililerin de o önermeler istikametinde uygulamalar başlatması gerekir.

Avrupa’da ve ABD’de enflasyon daha evvel görülmemiş yükseklikte çıktı diye çalmaya başlayan alarm zilleri bizim buradan da işitiliyor. Avrupa ülkelerinin ortalama enflasyonu %6.5 halbuki; ABD’de %7… Aylık oranlar bunlar. [Bizde Ocak 2022 enflasyon oranını TÜİK dün %11.10 olarak deklare etti. Aylık enflasyon oranımız Avrupa’nın yıllık enflasyon oranının neredeyse bir misli. Üstelik bu da üzerinde oynanmış resmi oran.]

Çalan alarm zillerine kulak verirsek, Avrupa ülkelerinde ve ABD’de, idarelerin, birkaç kademeli önlemlerle, Covid tesiriyle istikrarları bozulmuş hasta ekonomilerini bir daha sıhhatine kavuşturma eforuna girdiklerini anlarız.

Bizde ise uzmanların söylemiş olduklerine kulak tıkanıyor ve bu yüzden de hastalık bir türlü geçmiyor. Meseleler daha da kalıcı hale geliyor.

Nesine şaşıracağım bu durumun?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AKBK’nin Osman Kavala’nın özgür bırakılmasını isteyen haline verdiği “Bizim mahkemelerimizi tanımayan mahkemeyi biz de tanımayız” reaksiyonu de beni şaşırtmadı.

Anayasada (m. 90) AİHM kararlarının mahallî mahkemeler tarafınca uygulanması gerektiği açıklandıği biçimde birebir vakitte. [Maddenin ilgili kısmı şöyleki: Yöntemine uygun yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ait milletlerarası andlaşmalarla kanunların birebir hususta farklı kararlar içermesi niçiniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma kararları temel alınır.”

Etrafımdan gelen “Osman Kavala bu sefer hür bırakılır” beklentisini esasen paylaşmıyordum. Bilakis, seçime kadar geçecek müddet içerisinde, müttefiki olduğumuz yahut önemsememiz gereken ülkelerle münasebetlerimizin telaffuz planında uygunlaşmasını beklemiyorum.

Benimsenecek tutumun “Doğru olan biziz, onlar daima yanlışta ısrarcı” cümlesiyle özetlenebilecek bir tutum olacağı inancındayım.

Yalnızca içeride sertlik artmayacak, dışarıya karşı da sertleşilecek beklentisi var bende.

Yumuşak olmayan üslup bir evvelki birkaç seçimde iktidara prim yapmıştı, bu kere da tıpkı telaffuzun işe yarayacağının düşünüldüğüne dair kuvvetli belirtiler var.

Mısır’la başlayıp en son Ermenistan ve İsrail ile devamı getirilen aramızın açık olduğu ülkelerle ortayı düzeltme ataklarından de, bir daha seçim kampanyaları göz önünde tutularak vazgeçilme ihtimali büyük.

Uygunlaşan münasebetler mi daha fazla oy getirir, ortanın açıklığı mı? Bu soruya “İkincisi” yanıtı verildiği gün hükümette de buna uygun bir değişikliğe gidilebilir.

Adalet bakanlığındaki bakılırsav değişikliğine değinirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerektiğinde hükümette bir daha bir daha değişiklik yapabileceğini kendisi söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı seçiminde ‘yüzde 50+1 oy’ kuralı devam ettiği sürece olağanlaşmayı unutmak zorundayız.

Ülkemizdeki gelişmeleri izlerken bir yandan da gözüm öteki coğrafyalarda.

Dün İngiliz gazeteleri bir daha başbakan Boris Johnson’u yerin tabanına batıran haberler ve yorumlarla doluydu.

Hatta kız kardeşi Rachel Johnson’un da müelliflerinden olduğu Muhafazakar Parti taraftarı Mail kümesine ilişkin gazetelerde bile Boris Johnson’a öfke artıyor.

Daily Mail’in kıdemli köşe müelliflerinden Stephen Glover’in dünkü yazısını ilgiyle okudum. İktidarın akıl almaz müsrifliğine değinen bir yazıydı bu. “Biz Thatcher’in yolundayız” argümanını seslendiren iktidar sözcülerine “Thatcher’in tırnağı bile olamazsınız” yansısını veriyordu muharrir.

Kısa müddet evvel dışişleri bakanı nazaranvine getirilen Liz Truss Avustralya’ya tarifeli uçakla değil de 500 bin Sterline kiralanan özel bir uçakla gitmiş. Hükümet şahsi müdafaa önlemleri için 8.7 milyar Sterlin harcıyormuş. Korona vesilesiyle sağa-sola açılan kredilerde 4.3 milyar Sterlin birileri tarafınca iç edilmiş.

Glover “Bu 13 milyar Sterlini çöpe atan hükümet artık Nisan ayında bizlerden 12 milyar Sterlin fiyatında ek vergi talebinde bulunuyor” dedikten daha sonra Margaret Thatcher’in başbakan olduktan ve konuta taşındıktan daha sonraki tavırlı davranışını örnek gösteriyor.

Thatcher konuta taşındığında muhtaçlık duyduğu 19 Sterlinlik yeni ütü sehpasını kendi kesesinden aldırmış. “Thatcher bu olayı gösteriş için kullanmamıştı; 1979’da meydana gelen bu olaydan, tam 30 yıl daha sonra, o periyoda ilişkin evraklar yayınlandığında haberimiz oldu” diye yazıyor Glover…

Başbakan Boris Johnson ve takımına “Sizler müsrifsiniz, kamu kaynaklarını kendi cebiniz üzere rahatça ve müsrifçe kullanıyorsunuz” iletisini muharriri aracılığıyla duyuruyor ‘yandaş’ bilinen Daily Mail gazetesi…

İngilizlerin ‘yandaş basını’ da farklı sizin anlayacağınız.

Şaşırdınız mı? Ben buna da şaşırmadım.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden alınmıştır.