Fehmi Koru: NYT ve WSJ’ın savları yanlışsız olabilir mi? Flynn ve Woolsey ile müzakerelerde SBK da mı vardı?

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Fehmi Koru*

Dostlarım içinde Sedat Peker’in görüntüleriyle açtığı ve Twitter bildirileriyle sürdürdüğü süreci gerektiği kadar ciddiye almadığımı düşünenler var. Yanılıyorlar. Süreci hatta herkesten çok ciddiye alıyorum.

Ciddiye almasına alıyorum lakin, tarafların halleri üzerinde düşünürken gülünecek epeyce fazla öge buluyorum.

Peker’in gayesindeki şahıslardan biri olan Sezgin Baran Korkmaz’ı (SBK) Fransız romancı Maurice Leblanc’ın ölümsüz roman kahramanları ortasına kattığı ‘kibar hırsız’ lakaplı Arsène Lupin’e benzetmemin niçini de bu.

Adam dolandırıcı olabilir, fakat çapından ileri işler yapmış biri. Kibar da…

Burada, dün, aslında tek söz İngilizce bilmeyen adamın kıymetli bir ABD fikir üreten kuruluşunun (East-West Institute) idare şurasına girmeyi başarmasından kelam etmiş, üyesi olduğu konseyin herbiri ülkelerinde devlet başkanlığı, başbakanlık, genelkurmay başkanlığı üzere forslu nazaranvler yapmış öbür üyeleriyle bir arada Ürdün’de Kral Abdullah ile çekilmiş fotoğrafını yayımlamıştım.

Dün SBK’nın 1993-1995 yılları içinde CIA yöneticiliği yapmış James Woolsey ile yan yana çekilmiş bir fotoğrafını gördüm.

Üste koydum o fotoğrafı, “Enseye tokat” denir ya o denli bir manzara…

Bir müzakereci olarak SBK

Soğuk Amerikalılara Kars sıcaklığı getirmiş SBK. [Hiç düzeltilmeye kalkışılmasın, Kars’ın ikliminin soğuk olduğunu ben de biliyorum.]

Woolsey ile SBK’nın dostluğu Donald Trump yardımıyla başlamış olmalı. New York Times (NYT) gazetesi, Woolsey’in Ekim Alptekin ve SBK ile Fethullah Gülen’in Pensilvanya’da derdest edilip ülkeye döndürülmesi temalı bir müzakere yürüttüklerini yazmıştı. 20 Eylül 2016 tarihinde; Woolsey’in Trump’ın seçim kampanyasına katıldığını açıklamasından yalnızca sekiz gün daha sonra.

Akabinde, Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, o görüşmenin temel iştirakçilerinin Türkiye’den gelmiş iki bakan olduğunu, Gülen’in “yasal iade prosedürüne takılmadan ABD’den çıkarılmasının” Trump’ın ulusal güvenlik danışmanlığına getirdiği Michael Flynn ile görüşüldüğünü kendisi de orada bulunan Woolsey’in ağzından yazdı.

Daha evvel tanımıyorsa, o iki bakan (Berat Albayrak ile Mevlüt Çavuşoğlu) ile de o vesileyle tanışmıştır SBK.

SBK ile Alptekin, NYT’a nazaran, Woolsey’e bu iş için 10 milyon dolar teklif etmiş.

Woolsey ve eşi Nancye Miller içinde mevzuya ait e-posta trafiği yaşanmış bu hadiseden daha sonra; onu da Reuters ajansı ortaya çıkardı.

İşe bakın siz…

CIA yöneticiliği yapmış biri ile Trump’ın güvenlik danışmanı atadığı Flynn’in karşısına oturup Türkiye ismine müzakere yürütmüş biri SBK…

Yazarken bile dudaklarımda tebessüm belirmesine mani olamıyorum.

Tevekkeli adam 2016 daha sonrasında kendisine açık çek verilmiş biri üzere hareket etmiş…

Ülke ismine ‘gizli müzakere’ yürüten heyetin üyesi olmuş, baksanıza…

Ülkeye giren yüz milyonların hesabını ABD sorarsa

Bundan daha sonra olacakları düşününce de içimden gülmek geliyor.

“İtirafçı olur, az ceza alır” yahut “aslına bakarsanız bu biçimde davaların cezaları azdır, yedi yıl alır, yarısını yatar, çıkar” diyenler var ya, biraz da onların bu yaklaşımı beni güldürüyor.

hafifçee alıyorlar hukuksal süreci…

Aldatmanın hesabını Amerikalı soygun çetesi verecek, lakin dolandırılan paranın hesabı SBK’dan sorulacak.

Paranın nerelere sarf edildiğinin hesabı…

Nerelere yahut kimlere harcandığı…

Örnek olsun diye en son üzerinde konuşulan 80 milyon doları ele alalım.

Nahum biraderlerden ülkemizin kıymetli iki şirketinin yarı paylarını 80 milyon dolara satın aldığını sav ediyor SBK. Herbiçimde ABD yargısına hesap verirken de tezini devam ettirecektir. Düzgün fakat, o payları sırf 6 milyon dolar karşılığında İnan Kıraç’a devrettiğini Kıraç’ın avukatı Levent Göktaş açıklamadı mı?

ABD, haydi bakalım, şirketlerin gerçek pahasını mercek altına alır ve parayı geri isterse ne olacak?

Davanın içine bu biçimde detayların girmesi ihtimali de beni biraz gıdıklıyor…

Bodrum’daki Paramount Oteli’nin konuk listesini de isteyebilir ABD mahkemesi…

Olur mu olmaz mı, bilemem, lakin geriye dönük ödeme talebi de kelam konusu olursa şaşırmam. Sonuçta soyulan Amerikan hazinesi…

Geçmişte orada yaşanmış biraz buna benzeyen olaylarda kaç kuvvetliye motamot benim korktuğum üzere muamele edildi ABD yargısı tarafınca…

New York’un efsane belediye lideri Rudy Guliani’nin Trump’ın avukatlığını yaparken karıştığı -karışmaması gereken- işlerden dolayı avukatlık ruhsatı iptal edildi bu hafta.

Sedat Peker mi görüntülerinden birinde yapmıştı çorap söküğü benzetmesini, yoksa onun görüntüleri üzerine yorum yapanlardan biri mi, hatırlamıyorum lakin benzetme hakikat. Çoraptan küçücük bir sökük çekildiğinde ip sarfiyat gider ve ortada çorap kalmayabilir.

Mevzuyu şüphesiz ciddiye alıyorum, birebir vakitte sıradan ciddiyim bu hususta. Dudaklarımdaki tebessüm, sav ve ithamlara “Bu da geçer yahu” yahut “Unutulur, unutulur” muamelesi yapanların halinden kaynaklanıyor.

Temel öyleleri mevzuyu ciddiye almalı.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden alınmıştır.